Kā sadzīvot 0
Ja laktāzes aktivitāte ir samazinājusies tikai daļēji, nedaudz piena produktu var lietot bez bažām, vienīgi ieteicams tos uzņemt vienmērīgi visas dienas garumā, nevis lielā devā vienas maltītes laikā.
Ja piena produkti negaršo, tos var svītrot no ēdienkartes, taču nedrīkst aizmirst, ka tie ir kauliem nepieciešamā kalcija avots. Ja šo vielu nav iespējams uzņemt pietiekamā daudzumā ar pārtiku, kopā ar ārstu jāizvērtē, vai nepieciešams lietot uztura bagātinātājus osteoporozes profilaksei.
Var izmantot tā sauktos laktozes brīvos produktus, kuros piena cukurs ir rūpnieciski sadalīts, taču Latvijā tie nav plaši pieejami. Ja sūdzības ļoti traucē, var lietot laktāzes preparātus, kas nodrošina normālu gremošanu. Tie darbojas tikai tievajā zarnā un neuzsūcas asinsritē, tāpēc var droši izmantot pastāvīgi un pat gadiem ilgi. Preparāta devu izvēlas atkarībā no attiecīgajā ēdienreizē uzņemtā piena produktu daudzuma.
Laktozes nepanesības simptomus var nedaudz samazināt, lietojot probiotisko baktēriju preparātus, jo tad nesagremoto piena cukuru resnajās zarnās palīdzēs sašķelt mikroorganismi.
Uzziņa
Laktozes daudzums produktos (100 gramos)
• Vairāk nekā 3 grami: pienā, krējumā, biezpienā, piena šokolādē, saldējumā, kakao, piena kokteiļos, pankūkās.
• 1–3 grami: smalkmaizītēs, jogurtā, desās, aknu pastētē, makaronos.
• 0,1–1 grams: margarīnā un sviestā, pienā gatavotā baltmaizē, sēņu salātos, kartupeļu biezputrā, zivju zupā.
• Mazāk par 0,1 gramu: rudzu maizē, sieros, margarīnā bez laktozes, ūdenī gatavotā baltmaizē.
KONSULTĒJUSI GREMOŠANAS SLIMĪBU CENTRA “GASTRO” GASTROENTEROLOĢE ILZE KIKUSTE