Foto-Valdis Semjonovs

Ja pārdod savu mežu – vai jāreģistrējas kā saimnieciskās darbības veicējam? 0

Vai man obligāti jāreģistrējas kā saimnieciskās darbības veicējam, ja es sasniedzu 50 000 eiro 12 mēnešu laikā, pārdodot savu privatizēto mežu? RITA

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

Likuma “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” 11. panta 1.4 daļā teikts, ka fiziskās personas ienākuma gūšana no kapitāla un no fiziskās personas īpašumā esoša augoša meža atsavināšanas izciršanai un tajā iegūto kokmateriālu atsavināšanas nav kvalificējama par saimniecisko darbību, ja izdevumi, kas saistīti ar šā ienākuma gūšanu, nav atzīti par saimnieciskās darbības izdevumiem.

Tādējādi nav jāreģistrē saimnieciskā darbība, ja neatzīstat attaisnojuma dokumentos (čekos, kvītīs, pavadzīmēs u.c.) norādītos izdevumus. Ienākuma izmaksātājs pats ieturēs 10% nodokli un pirms nodokļa ieturēšanas piemēros 25% izdevumu normu. Ja pārdodat zemi, līgumā tā jānorāda atsevišķi, jo tas ir cits nodokļa objekts, kam piemēro citu likmi.

CITI ŠOBRĪD LASA

Domstarpības varētu rasties par pievienotās vērtības nodokli, jo šā nodokļa likuma 59. panta pirmā daļa paredz, ka iekšzemes nodokļa maksātājs ir tiesīgs nereģistrēties PVN maksātāju reģistrā, ja tā veikto ar nodokli apliekamo preču piegāžu un sniegto pakalpojumu kopējā vērtība iepriekšējo 12 mēnešu laikā nav pārsniegusi 50 000 eiro.

PVN likuma 59. panta piektajā daļā teikts, ka nodokļa maksātājs ir tiesīgs nepiemērot šā panta pirmo daļu, ja pēc viena darījuma, ar kuru pārsniegts šajā daļā noteiktais reģistrācijas slieksnis, turpmāko 12 mēnešu laikā nav paredzēts veikt citus ar nodokli apliekamus darījumus. Šajā gadījumā persona iemaksā nodokli valsts budžetā šā likuma 34. panta desmitajā un 119. panta otrajā daļā noteiktajā kārtībā, nereģistrējoties PVN maksātāju reģistrā.

Nodokļu administrācija uzskata, ka fiziskai personai, pārdodot kokus, ir jāreģistrējas kā PVN maksātājam un jāmaksā nodoklis vai arī nav jāreģistrējas, ja turpmāk gada laikā tādu darījumu nebūs, taču PVN tik un tā jāsamaksā. Tomēr vajag vērtēt vispirms likumu. Proti, likuma 3. panta pirmajā daļā teikts, ka nodokļa maksātājs ir persona, kura patstāvīgi jebkurā vietā veic jebkuru saimniecisko darbību neatkarīgi no šīs darbības mērķa vai rezultāta.

To, vai koku pārdošana ir saimnieciskā darbība, nosaka likuma 4. panta pirmā daļa, proti, saimnieciskā darbība ir jebkura sistemātiska, patstāvīga darbība par atlīdzību (tostarp jebkura ražotāja, tirgotāja vai pakalpojumu sniedzēja darbība, lauksaimnieciska darbība). Tātad, ja koku pārdošana jums ir sistemātiska, patstāvīga darbība, būtu jāreģistrējas kā PVN maksātājam un nodoklis jāmaksā. Ja darījumu vairs nebūs, bet jūsu darbība kvalificējama kā saimnieciskā darbība, jāsamaksā PVN no 50 000 eiro ieņēmumu pārsnieguma, kas aprēķināts pirms iedzīvotāju ienākuma nodokļa.

Sistemātiskuma kritēriji noteikti likuma “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” 11. panta 1.3 daļas 1. punktā, proti, fiziskās personas darbība kvalificējama kā saimnieciskā darbība, ja tā atbilst vienam no šādiem kritērijiem: darījumu regularitāte un sistemātiskums (trīs un vairāk darījumu taksācijas periodā vai pieci un vairāk darījumu trijos taksācijas periodos).

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.