“Ja par 300 000 eiro Latvijā jāreklamē rupjmaize, kas tiem bērniem pa nodokļu maksātāju naudu tiek dots pusdienās?” jautā Rajevskis 111
“Drusku paradoksāla situācija sanāk, mēs no vienas puses reklamēsim rupjmaizi, tiek tērēta nauda visādām lietām, es neiešu šobrīd kritizēt, bet te ir viena ļoti interesanta lieta, ja tagad reklamēs un speciāli dara ap un par rupjmaizi, ko tad par nodokļu maksātāju naudu baro bērniem skolās, ja tur nav rupjmaizes?” TV24 raidījumā “Preses Klubs” jautā Filips Rajevskis, politologs, sabiedrisko attiecību aģentūras “Mediju tilts” līdzdibinātājs.
“Ja mums ir speciāli jāreklamē Latvijā ražota rupjmaize, lai bērni to ēd, mēs maksājam nodokļus, ļoti daudzi bērni saņem brīvpusdienas skolās, kas tajās porcijās iekšā? Varbūt tas ir daudz interesantāks jautājums nekā 300 000 par rupjmaizi? Varbūt tur ir daudz lielāka nauda noslēpta, kas tiek iztērēta kaut kādiem neveselīgiem izstrādājumiem, kas dievs vien zina, kur saražoti?” viņš aicina aizdomāties.
Jau ziņots, ka valdība nolēma piešķirt 300 000 eiro rudzu maizes izdalīšanai izglītības iestādēs, lai iepazīstinātu pirmsskolas audzēkņus un pirmās līdz devītās klases skolēnus ar rudzu maizi kā tradicionālu un reģionam raksturīgu produktu, kā arī ar tās nozīmi uzturā, aģentūru LETA informēja Zemkopības ministrijas (ZM) pārstāvji.
Ministrijas pārstāvji norāda, ka programmā bērniem mācīs lietot rudzu maizi, kā arī noskaidros rudzu maizes popularitāti jauniešu starpā.
Rudzu maizes programmu izglītības iestādēs īstenos un rudzu maizi audzēkņiem un skolēniem bez maksas dalīs no šā gada 1.septembra līdz 31.decembrim. Programmas realizēšanas laikā izglītības iestādēs jāveic pasākumi, kuros jāinformē bērni un jaunieši par tradicionālo rudzu maizi kā svarīgu latviešu kultūras daļu.
Tāpat izglītības iestādēm programmā bērni jāizglīto par rudzu maizes vērtību, nozīmi uzturā un aspektiem, kas padarījuši rudzu maizi par Latvijai raksturīgu produktu. Izglītības iestādēm jāveic arī jauniešu anketēšana, lai iegūtu datus par rudzu maizes popularitāti un zināšanu līmeni par tās vērtību. Plānots, ka projekts aptvers vismaz 50% no mērķauditorijas jeb aptuveni 140 000 bērnus un jauniešus.
Zemkopības ministrs Armands Krauze (ZZS) norāda, ka Latvijā ir nepieciešams veicināt rudzu maizes kā nozīmīga, reģionam raksturīga un uzturvielām bagāta pārtikas produkta atpazīstamību, kā arī jāveicina tās lietošanu uzturā no bērnības. Tas radina jaunatni pie veselīgāka ikdienas uztura un ļauj vietējiem lauksaimniecības un pārtikas ražotājiem pārdot savu produkciju pašmāju tirgū.
Viņš norāda, ka bērnu un jauniešu iepazīstināšana ar rudzu maizi sniedz viņiem iespēju arī turpmāk izvēlēties un uzturā lietot iespējami veselīgākus produktus.
ZM pārstāvji norāda, ka valsts atbalstam rudzu maizes programmas īstenošanai var pieteikties biedrība vai nodibinājums, kas apvieno vismaz desmit maizes ražotājus un maizes izejvielu piegādātājus, vismaz piecus gadus izglīto un informē sabiedrību par rudzu maizi un tās nozīmi, pārstāv nozares intereses valsts pārvaldes un citās iestādēs, kā arī sadarbojas ar profesionālās izglītības iestādēm izglītības programmu izstrādē vai ieviešanā, lai sagatavotu jaunos speciālistus ar maizes ražošanu saistītās profesijās.
Ministrijas pārstāvji uzsver, ka rudzu maizei, kas izdalāma bērniem, jābūt ražotai Latvijā Pārtikas un veterinārajā dienestā (PVD) reģistrētā uzņēmumā, gatavotai ar plaucējumu un dabīgo ieraugu un tās gatavošanā no kopējā izmantotā miltu daudzuma vismaz 80% jābūt rudzu miltiem. Maizei jābūt klona formā, un tai jāatbilst kvalitātes prasībām, ko piemēro izglītojamo ēdināšanā.
Atbalsta pretendentam dokumenti Lauku atbalsta dienestā (LAD) jāiesniedz līdz 2024.gada 21.augustam. Savukārt programmas īstenotājiem pārskats par īstenotajiem pasākumiem jāiesniedz līdz 31.decembrim.