Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto – Shutterstock.

Ko darīt, ja pagrabs par siltu 0

“Pagrabā rudenī ir par siltu. Kā pazemināt temperatūru, lai āboli nebojātos?” JANĪNA JELGAVAS NOVADĀ

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Lasīt citas ziņas

– Sausā un siltā pagrabā augļi strauji savīst. Lai to novērstu, pirms tam jācenšas izmantot nakts vēsumu, turot pagraba durvis līdz rītam vaļā un radot caurvēju. Jāraugās, lai telpā neiekļūtu grauzēji, tāpēc pie ieejas jāierīko stiepļu režģis. Sākumā temperatūrai pagrabā nav obligāti jābūt zemai, galvenais, lai tā ir stabila, nesvārstās. Novāktos augļus vēlams tūlīt novietot pagrabā, nevis ilgstoši turēt saules gaismā. Ziemas šķirnēm gada aukstajos mēnešos ir vajadzīga tumsa un līdz +4 °C temperatūra – tad tie labāk nogatavojas, – skaidro Durbes novada bioloģiskās saimniecības “Sproģi” saimnieks Jānis Pakalns. Viņš piebilst, ka šogad Latvijā ābolu raža nav tik bagāta kā pērn, turklāt vēsās vasaras dēļ tā aizkavējās aptuveni par 1–2 nedēļām.

Ja ar dabisko ventilāciju tomēr neizdodas pagrabā pazemināt temperatūru, jāierīko piespiedu ventilācija. Paaugstinātā gaisa temperatūrā augļi strauji nogatavojas, turklāt siltās telpās attīstās mikroorganismi, kas bojā ābolus. Uzglabājot jānodrošina vienmērīgi zema (+2…+4 °C) temperatūra. Nelielam pagrabam vēlams izmantot ventilatorus, ko būvmateriālu veikalos var iegādāties vidēji par 40–50 eiro. Pirkt mākslīgo dzesēšanas iekārtu neatmaksājas, jo būs lielas izmaksas par elektroenerģiju.

CITI ŠOBRĪD LASA

Lai pazeminātu temperatūru, ventilatoru ieslēdz vēlu vakarā vai naktī, kad gaiss ir vēsāks, un vēdina pagrabu līdz rītam, kad ārā gaiss atkal sāk iesilt. Dienā to darbināt nevajag, jo tad telpā iepūtīs siltu gaisu. Aukstumu vieglāk izdosies noturēt, ja novāktos ābolus nakti atstās laukā (ja nav gaidāma salna) un pagrabā ienesīs no rīta, kad tie būs atdzisuši. Augļus uzglabā konteineros, plastmasas vai koka kastēs. Pagrabā taru novieto uz paliktņiem, lai varētu mitrināt grīdu, nebojājot augļus. Piemērotākās ir kastes, kurās var ievietot ap 10–20 kg ābolu, konteineri līdz 300 kg, bet jāparedz iespēja taru pārvietot. Dažāda izmēra ābolu kastes un konteinerus ražo, piemēram, SIA “Pēterkoks” Ozolnieku novadā.

Nekādā ziņā nedrīkst ābolus glabāt kopā ar dārzeņiem, jo augļi pieņems ļoti nepatīkamu smaku, garšu un ātrāk bojāsies.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.