Ko darīt, ja nokavēta ērču encefalīta vakcīna? 5
Elīna Kondrāte, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”
Pirms diviem gadiem sāku vakcinēšanos pret ērču encefalītu. Saņēmu pirmās divas potes, taču par trešo, kas bija jāveic pēc gada, aizmirsu. Vai vakcinēšana tagad jāsāk no sākuma? MĀRTIŅŠ K.
“Ja vakcinācijas shēma nav pabeigta, ieteicams veikt antivielu jeb imūnvielu testu. Tālāk infektologs vai ģimenes ārsts, izvērtējot antivielu līmeni, izlems piemērotāko turpmākās vakcinācijas shēmu,” skaidro ģimenes ārste Gunta Kaugare no Cēsīm. Lai pārbaudītu organisma aizsargspējas pret ērču encefalītu, laboratorijā nosaka imūnglobulīna G klases antivielas jeb IgG līmeni. Dažādās laboratorijās references intervāli, kas norāda antivielu daudzumu, var atšķirties.
Dažkārt cilvēki, arī veicot pilnu vakcinācijas kursu, pirms revakcinācijas vēlas noteikt ērču encefalīta antivielas organismā. Ārste teic, ka to darīt nav lielas nozīmes, īpaši, ja tiek ievēroti vakcinācijas termiņi. “Ja organismā ir antivielas pret ērču encefalītu, taču pienācis revakcinācijas termiņš, vakcīna būs jāveic. Vakcīna arī būs nepieciešama, ja antivielu līmenis ir zems.” Pat ja antivielu līmenis pēc pirmajām trim ērču encefalīta vakcīnām ir salīdzinoši augsts, nav garantijas, ka pēc kāda laika tas strauji nesamazināsies, tas arī negarantēs, ka cilvēks patiešām nevar saslimt ar ērču encefalītu. “Antivielas biežāk nosaka slimības diagnostikai vai lai piemeklētu piemērotu ārstēšanu,” skaidro Gunta Kaugare.
UZZIŅA
• Ērču encefalīta vakcinācijas pamatkurss ietver trīs vakcīnas devas: triju mēnešu laikā pēc pirmās vakcīnas tiek veikta otrā vakcīna, trešo devu ievada pēc 6–12 mēnešiem. Lai saglabātu imunitāti, ik pēc 3–5 gadiem nepieciešama revakcinācija.
• Ieteicams vakcinēties ziemas mēnešos, kad ērces vēl nav modušās. Taču to var darīt arī vasarā, tad vakcinācija tiek veikta pēc ātrās shēmas, lai ātrāk izveidotos antivielas, proti, otrā vakcīnas deva tiek ievadīta pēc 14 dienām, trešā – pēc 5–12 mēnešiem.