Foto: Pexels

Ja nezinām, nevaram sevi pasargāt. Sievietēm trūkst zināšanu par cilvēka papilomas vīrusu 0

Interneta vietnes tikaisievietem.lv veiktā aptauja, kurā piedalījās 300 respondentes, parādīja, ka sieviešu vidū joprojām ir nepietiekamas zināšanas par cilvēka papilomas vīrusu (CPV).

Reklāma
Reklāma
Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
RAKSTA REDAKTORS
FOTO. “Gribēju būt mīlēta, bet tiku pazemota, izmantota, sista.” Kāpēc piecdesmitgadīgā politiķe uzķērās jeb izglītotās, bagātās arī raud
Lasīt citas ziņas
Tikai 57% aptaujāto sieviešu atzina, ka ir lasījušas par CPV, pārējās respondentes par šo vīrusu neko nezināja, vai zināja tikai to, ka tāds ir.

Tikai neliela daļa aptaujāto bija informēta, ka cilvēka papilomas vīruss tiek pārnests gan dzimuma sakaru ceļā, gan sadzīves kontaktu laikā portālu LA.LV informēja projektu vadītāja Renāte Linuža.

CITI ŠOBRĪD LASA

72% aptaujāto zināja, ka ar to iespējams inficēties, saskaroties gļotādām, bet tikai 41% respondentu zināja, ko to var iegūt arī saskaroties ādai.

Daļai aptaujāto bija kļūdīgs priekšstats par CPV izplatību. Katra trešā aptaujātā sieviete uzskatīja, ka šis vīruss tiek pārnests ar asinīm, lai gan patiesībā caur asinīm tas neizplatās.

Baidās saslimt, taču nevakcinējas

Katra otrā aptaujātā sieviete atzina, ka viņai ir bail saslimt ar cilvēka papilomas vīrusu.

Atbildot uz jautājumu, kā sevi varētu pasargāt no šī vīrusa, 71% aptaujāto atzina, ka to nodrošinātu vakcinācija, tomēr tikai 14% sieviešu atzīmēja, ka ir vakcinējušās vai plāno to darīt.

58% sieviešu, kurām ir bērni, būtu gatavas tos vakcinēt vai jau ir vakcinējušas pret cilvēka papilomas vīrusu, bet gandrīz trešdaļai aptaujāto nav viedokļa par šo jautājumu. Tas liecina, ka vecākiem trūkst uzticamas informācijas par CPV un vakcinācijas nepieciešamību.

Nepilnīgas zināšanas par profilaksi

Sabiedrībā joprojām ir diezgan izplatīts mīts, ka CPV ir seksuāli transmisīva slimība un no tās iespējams sevi pasargāt, lietojot prezervatīvu.

Prezervatīvu kā iespēju izsargāties no CPV minēja 30% aptaujāto sieviešu.

Kaut arī prezervatīvs var samazināt inficēšanās iespējamību, tas nespēj pilnībā pasargāt no šī vīrusa.

Kā galvenās profilakses metodes ārsti rekomendē vakcināciju un regulāras dzemdes kakla onkocitoloģiskās pārbaudes jeb skrīningu.

Diemžēl tikai 43% aptaujāto uzskatīja, ka skrīnings ir nozīmīga CPV profilakses metode.

Reklāma
Reklāma

Skaidrojošais darbs ārstiem

Kaut arī pēdējā laikā masu informācijas līdzekļos ļoti daudz tiek runāts par onkoloģiskajām slimībām un to profilaksi, katra ceturtā aptaujātā sieviete atzina, ka nav zinājusi, ka dzemdes kakla vēzi izraisa cilvēka papilomas vīruss.

Mazs bija arī to sieviešu skaits, kuras bija informētas par citām CPV izraisītajām saslimšanām.

Lai kliedētu dažādus mītus un veicinātu drošticamas informācijas izplatīšanos, lielāks skaidrojošais darbs būtu jāveic ginekologiem un ģimenes ārstiem.

Latvijā meitenēm vecumā no 12 līdz 18 gadiem valsts šobrīd apmaksā vakcīnu pret 2 biežākajiem dzemdes kakla vēzi izraisošajiem CPV tipiem – 16. un 18 tipu, bet Veselības ministrija ir atzinusi, ka būtu lietderīgi nākotnē valsts apmaksāto vakcīnu grozā iekļaut vakcīnu pret 9 CPV tipiem, tādējādi sniedzot plašāku aizsardzību ne vien pret ļaundabīgām, bet arī pret labdabīgām CPV izraisītām saslimšanām.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.