Ko darīt, ja nezāles kā trakas sazēlušas ziemciešu ceros? 0
Inita Šteinberga, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”
Šogad kā traka dobēs saaugusi gārsa! Kā no tās tikt vaļā?
Ziema bez sniega un sala, garais, vēsais pavasaris lielākajā daļā Latvijas veicinājis pazemes sakneņu attīstību. Ja dobē paliks kaut sakneņa astes gabaliņš, gārsa augs ar jaunu sparu. Tādēļ gārsas apsēstu dobi var mēģināt ravēt, ar dakšu saudzīgi izcilājot zemi. Taču, ja dobē pamatīgi salīdušas nezāles, vislabāk izrakt visu, kas tur aug, iztīrīt nezāles un atstādīt cerus atpakaļ. Protams, tas nav pareizi, bet, ja to tagad neizdara, nāksies visu vasaru ravēt un nožēlot, jo pat ģeotekstils nenomāks gārsu.
Svarīgi, lai strauji augošajām ziemcietēm netiek iekaltētas saknes. Tāpēc izraktos cerus tūliņ saliek kastēs, kurās ieklāta polietilēna plēve. Tas vajadzīgs, lai varētu uzliet ūdeni augiem, kamēr sakopj stādīšanai paredzēto vietu.
Maija vidū vēl var pārcilāt gandrīz visu, izņemot peonijas. Taču pat tās var izrakt un pārstādīt, ja daudzgadīgās nezāles biezi savairojušās un nomāks augu tik un tā. Taču kokveida peonijas gan nedrīkst pārstādīt.
Pārcilāšanu pavasarī pārcietīs pat hortenzijas, rozes un sīpolpuķes. Kad vieta atbrīvota no nezālēm, to ielabo un stāda atpakaļ kompozīcijai paredzētos augus.
Ja rīkojas ātri, augi daudz necietīs. Izrakšanai un pārstādīšanai ieteicams izvēlēties pievakari. Vislabāk, ja diena ir apmākusies un pavēsa. Restaurēto dobi bagātīgi salaista.
Ieteicams pirmajās dienās augus no spilgtās saules piesegt ar agrotīklu.
Gārsai patīk ieviesties prīmulu ceros. Tos bez bažām var izcilāt pat ziedošus.
Izrakto augu bagātību saliek paēnā un sargā no saules.