Shutterstock

Ja komandē urīnpūslis. Trīs speciālistu viedokļi 0

Piepeši izsprūk slapjumiņš, intīmajā vietā kļūst netīkami valgi… Drīz vien nodevīgais slapjums kļūst par šķērsli normālai dzīvei, traucē pat seksuālām attiecībām. Par urīna nesaturēšanas iemesliem un to, kā kaiti apturēt, stāsta trīs dažādi speciālisti.

Reklāma
Reklāma

Uroloģe: vispirms jānoskaidro cēlonis


Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Lasīt citas ziņas

“Urīna nesaturēšana ir delikāta vaina, par to grūti runāt pat ar vistuvāko un jāsaņemas, lai dotos pie daktera. Ārsts vispirms noskaidros, kādēļ delikātā problēma radusies, vai tās iemesls meklējams anatomiskās izmaiņās vai cēloņi ir, piemēram, neiroloģiski,” uzsver uroloģe Zane Pilsētniece.

✔ Anatomiskā jeb slodzes urīna nesaturēšana.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tā var piemeklēt visu vecumu sievietes – gan pēc bērniņa piedzimšanas, gan menopauzes gados un arī vēlāk.

Visbiežāk tā rodas, ja bijušas vairākas dzemdības, strādāts smags darbs, īpaši, ja ilgstoši cilāti smagumi. Arī profesionālām sportistēm, lai gan viņas ir fiziski labi attīstītas. Tomēr, piemēram, basketbolā, volejbolā, vieglatlētikā, tāpat intensīvās aerobikas nodarbībās nepārtraukti tiek sparīgi lekts, triektas kājas pret zemi, tādējādi pamazām novājināta starpenes muskulatūra.

Ja muskuļi, kas veido starpeni, vairs nav gana spēcīgi, urīna izvadkanāls netiek pietiekami balstīts. Vājinās arī muskuļi, kas to noslēdz.

Urīna nesaturēšana itin bieži piemeklē sievietes menopauzes laikā. Starpenes muskuļi satur estrogēnjutīgas šūnas. Ja estrogēna līmenis pazeminās, kā tas notiek menopauzē, muskulīši novājinās, vairs nav tik tvirti un spēcīgi, tajos sāk ieaugt vairāk saistaudu.

Slapjums visbiežāk pasprūk tad, ja kaut ko aktīvi dara – sāk straujāk iet, skriet, locīties, uznāk smiekli, šķavas vai klepus. Ne viena vien sieviete stāsta, kā nācies piedzīvot apkaunojošus mirkļus, piemēram, ballē griežot valsi un piepeši sajūtot slapjumu biksēs. Šā nelāgā iemesla dēļ sāk izvairīties no aktīvām nodarbībām, atsakās no sportošanas. Arī no mīlēšanās. Jo apzinās, ka līdzīgi var gadīties dzimumakta laikā, tādēļ gultā labāk pagriež vīram muguru.

Katrai kaut reizi dzemdējušai sievietei var gadīties, ka lēkājot vai klepojot noplūst kāda pilīte urīna – par to gan nav pārmērīgi jāuztraucas. Tad, ja ir tā dēvētās vieglās noplūdes, visbiežāk pie daktera nemaz nevēršas. Šķiet pietiekami, ja pirms aktīvāka pasākuma lieku reizi aiziet uz tualeti vai izmanto ieliktnīti. Taču jāapzinās, ka problēma pati no sevis nezudīs. Ja urīna nesaturēšana sāk traucēt normālu dzīvi, laiks doties pie ārsta.

Reklāma
Reklāma

Šī vaina nereti iedzimst – audu stiprumu, to šķiedru elasticitāti pārmantojam. Ja ir zināms, ka arī mamma vai vecmāmiņa cieta no slapjuma nevietā, labāk laikus doties pie ārsta.

Ja vienlaikus ar urīna nesaturēšanu ir tendence arī uz iegurņa orgānu noslīdējumu, der veikt trīsdimensiju ultrasonogrāfiju – izmeklējumu, kurā var konstatēt bojājumu starpenes muskulatūrā un urīna izvadkanālā.

Kā palīdzēt?


 Vieglākos gadījumos glābj fizioterapijas vingrinājumi. Apņēmības pilnai un apzinīgai dāmai varētu pietikt pat ar vienu konsultāciju, kurā speciālists izskaidrotu, kuri muskuļi un kā jādarbina. Tālāk jau varētu darīt pati. Ja visu veic pareizi, pēc kādiem trim mēnešiem urīna noplūde mazinās.

Dabīgas dzemdības ir milzīga slodze starpenei. Tādēļ, plānojot grūtniecību, der laikus sākt stiprināt starpenes muskuļus. Ja pēc dzemdībām sākas viegla urīna nesaturēšana, tai būtu jāpāriet aptuveni trīs mēnešu laikā.

 Menopauzes vecumā, ja ir pamatīga urīna noplūde un saslimšana jau ielaista, diez vai ar vingrinājumiem pietiks. Divām trešdaļām sieviešu, kam ir slodzes urīna nesaturēšana, tiek veikta specifiska operācija. Piemēram, nofiksē urīna izvadkanālu, zem tā iešujot speciālu lenti, kas darbojas kā papildu balsts, neļaujot orgānam slīdēt uz leju. Ja caur maksti izslīd viss urīnpūslis, dzemde vai taisnā zarna, nepieciešama daudz plašāka ķirurģiska iejaukšanās – maksts sieniņas stiprina, izmantojot dabīgos audus vai speciālu sintētisku sietiņu jeb implantu. Īslaicīgi, piemēram, gaidot operāciju, noder arī palīgierīces – vaginālais riņķis, ja ir dzemdes noslīdējums, vai speciālas higiēniskās paketes.

✔ Pāraktīvā urīnpūšļa sindroms.

Tam pamatā ir funkcionāli traucējumi. Lai arī sūdzības ir uroloģiskas, šis urīna nesaturēšanas iemesls ir daudz plašāks, visbiežāk neiroloģisks. Nervu sistēma nepareizi regulē urīnpūšļa darbību.

“Ja sagribas čurāt, varam paciesties. Taču, ja ir izjukusi normālā nervu sistēmas regulācija, uz tualeti jāskrien uzreiz, līdzko iegribas, citādi slapjums iesprūk biksēs,” skaidro daktere Pilsētniece.

Urīnpūslis vēl nav pilns, taču jau raida signālu smadzenēm. Urinēt gribas biežāk nekā agrāk, arī naktī ne reizi vien nākas doties uz tualeti. Taču, lai gan it kā stipri gribas, tomēr gandrīz nekas neiztek.

Pāraktīvā urīnpūšļa sindromu izraisa nervu sistēmas pārvades traucējumi, mikrobojājumi nervu šķiedru apvalkos, kuru dēļ viltus impulss par urīnpūšļa pilnumu tiek nosūtīts uz smadzenēm.

Visu laiku jāuztraucas – vai tik paspēs uz tualeti. Tāpēc sāk baidīties apmeklēt sabiedriskus pasākumus vai arī, iegādājoties biļeti uz teātri vai koncertu, apzināti izvēlas vietu pie izejas durvīm. Tātad dzīvi sācis komandēt urīnpūslis!

Gados jaunai pacientei urīna noplūde parasti nav liela, jo starpenes muskulatūra vēl ir spēcīga, tomēr bieža un pēkšņa gribēšana, vienalga, ir nelāgi mokoša.

Vīrieši no pāraktīvā urīnpūšļa sindroma cieš tikpat bieži kā sievietes. Viņi gan ar šo sūdzību retāk vēršas pie ārsta, jo urīna noplūde nenotiek. Tas saistīts ar vīrieša anatomiju – ir garāks urīnizvadkanāls, divi slēdzējmuskuļi un prostata, kas nodrošina šā kanāla slēgšanos. Nesaturēšana biežāk sākas pēc palielinātas prostatas vai priekšdziedzera audzēja operācijas.

Kā palīdzēt?


 Lietojot medikamentus, kas atslābina urīnpūšļa sieniņas, līdz ar to nedzen tik bieži uz tualeti.

 Dažkārt, ja ir arī veģetatīvie simptomi, nākas lietot nomierinošus līdzekļus.

Konkrētu iemeslu funkcionālai urīna nesaturēšanai gan atrod tikai apmēram desmit procentiem pacientu. Mikroizmaiņas organismā – šūnu līmenī, nervu šķiedru apvalkos – vēl neprotam diagnosticēt.

✔ Urīna nesaturēšana – kādas nopietnākas kaites simptoms.

Tā var liecināt, piemēram, par multiplo sklerozi, cilvēkam gados – par risku sasirgt ar Alcheimera vai Parkinsona slimību, tāpat būt viena no urīnceļu iekaisuma, urīnpūšļa akmeņu vai pat urīnpūšļa audzēja izpausmēm.

Vispirms vajadzētu doties pie ģimenes ārsta, jo līdzīgi simptomi var būt urīnceļu iekaisuma gadījumā. Tam gan mēdz pievienoties velkoša vai dedzinoša sajūta, kā arī sāpes urinējot. Veicot urīna analīzi, kļūst skaidrs, vai iemesls ir iekaisums. To izārstējot, nesaturēšana zūd.

Ja iekaisuma nav, jāvēršas pie urologa. Daudzi gan uzskata, ka urologs ir vīriešu ārsts, nodarbojas ar kungu veselības problēmām, bet aplami – šis speciālists ārstē arī sievietes, jo viņām tāpat ir nieres, urīnvadi un urīnpūslis.

61 procents sieviešu, kuras par urīna nesaturēšanu uzdrošinājušās runāt ar ārstu, nav spējušas tam saņemties vismaz četrus gadus!

✔ Visbiežāk kombinējas gan slodzes urīna nesaturēšana, gan pāraktīvs urīnpūslis.

Lai noskaidrotu galveno cēloni, tātad zinātu, ko sākt ārstēt, ļoti svarīgs ir urodinamiskais izmeklējums. To veic ar diagnostikas iekārtu, kas ļauj izmērīt un pierakstīt urīnpūšļa darbību, saprast, kas darbojas aplam. Šādu diagnostiku veic Stradiņos un Gaiļezerā, Liepājas reģionālajā slimnīcā un medicīnas sabiedrībā ARS.

Fizioterapeite: jāmācās pareizi vingrināties 


“Jau sen ir zināmi tā dēvētie Kēgela vingrojumi, ar ko sievietes stiprina iegurņa pamatnes muskulatūru. Tagad var palīdzēt arī biofeedback jeb bioloģiskās atgriezeniskās saites metode,” iesaka fizioterapeite Zane Podskočija.

Starpeni veido ļoti daudz muskuļu un saišu, tā kā stingrs zirnekļa tīkls, kā grīda, kas palīdz noturēt mazā iegurņa un citus orgānus. Tādēļ šiem muskuļiem jābūt ļoti stipriem. Tos var spēcināt ar amerikāņu ginekologa Arnolda Kēgela izstrādātajiem vingrinājumiem, sasprindzinot un atslābinot muskuļus. Šāds treniņš uzlabo arī asins cirkulāciju iegurnī, ļauj pilnvērtīgāk apgādāt audus ar skābekli.

Stiprāka un spraigāka starpenes muskulatūra pasargā no urīna nesaturēšanas, var atvieglot dzemdības, kā arī uzlabot dzimumdzīves kvalitāti.

Ja intīmie muskuļi ir vāji, tie saraujas nepietiekami, sieviete negūst gaidīto labsajūtu seksā. Statistika vēsta – 44 procenti laulāto pāru izšķiras seksuālās disfunkcijas dēļ. Urīna nesaturēšana bieži vien ir iemesls, kāpēc atsakās no seksuālās tuvības, jo ir gan bailes, gan kauns, gan nespēja pilnībā atbrīvoties.

Ja vingrina svarīgos muskuļus, asins apgāde un mikrocirkulācija tajos uzlabojas, līdz ar to arī orgasma laikā notiek spēcīgāka asins pieplūde un atplūde. Mīlēšanās atkal sniedz baudu.

Lai veiktu Kēgela vingrinājumus, nav jādodas uz sporta zāli. Trenēties var mājās, braucot sabiedriskajā transportā, darbā vai jebkur citur. Pietiek ar dažām minūtēm vairākas reizes dienā.

Bieži vien sieviete saka – daru visu, kā lasīju un redzēju internetā, bet problēmas nemazinās. Kā zināt, vai muskuļus trenē pareizi?

“Jāstrādā ar starpenes, nevis vēdera muskulatūru. Var nedaudz pievienot arī dibena un kāju muskulatūru, bet vēderam jābūt pilnīgi brīvam. Ja vēdera muskuļi ir spēcīgi, bet iegurņa muskulatūra vāja, var rasties tā dēvētais zobu pastas tūbiņas efekts – sasprindzinot vēderu, spiež uz urīnpūsli un veicina urīna noplūdi,” skaidro speciāliste.

Pētījumos noskaidrots – ja vingrinājumus izpilda pareizi, uzlabojumus panāk 70 līdz 90 procenti cilvēku, kuri cietuši no stresa urīna nesaturēšanas.

Precīzāk saprast, kā jātrenē iegurņa muskuļi, ļauj biofeedback metode, ko īsteno ar speciālas datora programmatūras palīdzību. Tas vienlaikus ir apmācības kurss un treniņš.

Sieviete ievieto intīmā vietā zondi, līdzīgu nelielam baloniņam un, sekojot datora sniegtajām komandām, sasprindzina un atslābina muskuļus, palīdz gan urīnpūslim, gan starpenes muskulatūrai. Galvas smadzenēs nonāk impulss par pareizām muskuļu kustībām. Vingrināšanās notiek ne tikai guļot uz muguras vai sāniem – arī stāvot, ejot un pietupjoties.

Līdzīga ierīce domāta vīriešiem, kuriem urīna noplūde sākusies pēc priekšdziedzera operācijas. Savukārt anālo zondi izmanto, ja sirgst ar fēču nesaturēšanu.

Tiek veikta elektromiogrāfija – muskuļu biopotenciāla nolasīšana, kad monitorā atspoguļojas vissīkākās muskuļu kustības. Tās ataino skaitļi, diagrammas un skaņas signāli.

Bioloģiskās atgriezeniskās saites metode ļauj pašam kontrolēt sava ķermeņa fizioloģiskos procesus, saprast, kas notiek ar muskuļiem vingrinājuma izpildes laikā, kā tos trenēt un kādā intensitātē.

Pētījumos noskaidrots – darbojoties ar šo metodi, saņemot fizioterapeita skaidrojumu, kā arī notiekošo redzot vizuāli un uztverot skaņas signālus, rezultāti ir labāki un noturīgāki.

Ja ir stresa urīna nesaturēšana, reizēm pietiek ar pāris biofeedback seansiem, lai saprastu, kā pareizi jāvingrinās. Daudziem gan nepieciešams ilgāks laiks – desmit un pat divdesmit seansi.

Šī metode nepalīdz, ja urīna nesaturēšana ir jau ļoti smagā stadijā vai tai pievienojušās citas kaites. To izmanto arī diagnostikā, lai noskaidrotu, cik spēcīgs ir muskulis un cik daudz to vēl iespējams attīstīt.

Bioloģiskās atgriezeniskās saites metodi nedrīkst izmantot grūtnieces, onkoloģiskie pacienti un tie, kam ir urīnceļu, urīnpūšļa vai nieru akūts iekaisums.

Ja muskuļu kontrakcijas ir ļoti vājas, veic arī elektrostimulāciju. Muskuļi spēj sarauties, jo nervu sistēma dod tiem impulsu. Līdzīgi arī biofeedback metodē – organisms saņem elektroimpulsu, kas rosina ātrāku muskuļa atmošanos. Šī metode nav sāpīga, toties noderīga gan.

Elektrostimulāciju nedrīkst izmantot, ja ievietota kontracepcijas spirāle vai implantēts sirds stimulators.

Biofeedback iekārta pieejama Rīgas rajona slimnīcā, P. Stradiņa klīniskajā universitātes slimnīcā, Liepājas reģionālajā slimnīcā un medicīnas sabiedrībā ARS.

Akupunktūras ārste: jāveicina nieres enerģija


“Urīna nesaturēšanas gadījumā vai ja ir sūdzības par pārlieku biežu vajadzību urinēt, var palīdzēt arī akupunktūra jeb adatu terapija, tas ir pierādīts pētījumos. Bet vispirms tiek noskaidrots, kāds ir vainas cēlonis no Rietumu medicīnas viedokļa,” uzsver ārste Inese Kokare.

Ja traucējumi ir viegli, var palīdzēt arī tikai adatu terapija, tomēr vispirms vajadzētu doties pie ģimenes ārsta vai urologa. Akupunktūra ir viena no ārstēšanas metodēm, ko, ja vēlas, var pievienot citām, piemēram, medikamentozai terapijai, ārstnieciskajai vingrošanai.

Akupunktūras procedūras laikā ķermeņa aktīvajos punktos precīzi ievada ļoti tievas adatas. Šie punkti, kuros ir vairāk nervu receptoru nekā citviet, atrodas uz meridiāniem jeb kanāliem, pa kuriem dzīvības enerģija nonāk ikvienā ķermeņa daļā. Līdz ar to, iedarbojoties ar adatu šādā vietā, organisma atbilde uz dūrienu ir daudz spēcīgāka. No Rietumu medicīnas viedokļa šādi tiek kairināti šo punktu dažādie nervu receptori, caur nervu šķiedrām impulsi nonāk galvas smadzenēs, kur ierosina vēlamās izmaiņas, un organisma iekšējās regulācijas sistēmas normalizējas.

Bieži vien urīna nesaturēšana ir funkcionāla problēma, ko izraisa nervu sistēmas daļu nesaskaņota darbība. Tādos gadījumos akupunktūra var būt īpaši noderīga.

Ķīniešu medicīnā uzskata, ka nespēja saturēt urīnu saistīta ar ci jeb dzīvības enerģijas deficītu. Nieres enerģija jeb nieres ci ir pamats visiem dzīvības procesiem, mūsu enerģijas lāde, no kuras smeļam. Daļēji to saņemam pūrā no vecākiem. Nieres enerģijas deficīts var rasties arī jaunos gados. To vājina, piemēram, fiziska vai garīga pārpūle, nepareizs uzturs, pārmērīga kafijas lietošana, smēķēšana.

Ja nieres ci iet mazumā, viena no izpausmēm ir urīnpūšļa nespēja saturēt urīnu. Citas izpausmes – pasliktinās dzirde, pakāpeniski izkrīt mati, mazinās kaulu blīvums, vājinās vai zūd seksuālā vēlme.

Kā palīdzēt?


 Nieres enerģiju var stimulēt un vairot, ar akupunktūras adatām iedarbojoties uz noteiktiem urīnpūšļa vai nieres meridiāna punktiem. Va-
jadzīgi vismaz desmit akupunktūras seansi, turklāt sākumā tie jāveic pat vairākas reizes nedēļā.

 Urīna nesaturēšanu var mazināt arī iedarbošanās uz liesas un aizkuņģa dziedzera funkcionālo sistēmu, jo Austrumu medicīnas izpratnē tā atbild par muskuļu darbību un kvalitāti. Urīna nesaturēšanas gadījumā var būt urīnizvadkanāla slēdzējmuskuļa vājums, tāpēc akupunktūras receptē iekļauj adatu ievadīšanu liesas un aizkuņģa meridiāna punktos.

 Arī pacients pats var masēt noteiktus aktīvos punktus, šādi veicinot nieres enerģētiku. Viens atrodas galvas augstākajā punktā uz mugurējā vidusmeridiāna, kas sākas iegurņa apvidū un iet cauri starpenei uz augšu pa mugurkaula viduslīniju līdz galvai. Šo punktu masējot, enerģiju it kā pavelk uz augšu, sakopo, stiprina.

Pieliek plaukstas pie ausīm, novieto īkšķus uz auss gliemežnīcas pašas augšas, ar plaukstām un pirkstiem it kā aptverot galvu. Vidējo pirkstu gali atradīsies tieši galvvidū – tur arī ir šis punkts. To masē pulksteņrādītāja virzienā vismaz 20 sekundes (bet ne vairāk par minūti), ieteicams divreiz dienā.

Šo punktu nedrīkst masēt, ja ir augsts asinsspiediens.

 Nieres meridiāna pats galvenais punkts atrodas kājas mugurpusē zem iekšējās potītes. Lai to atrastu, no potītes virsotnes velk ar īkšķi Ahileja cīpslas virzienā – pirksts ieslīd bedrītē, kur arī ir svarīgais punkts. Tā masāža pulksteņrādītāja virzienā vairo nieres enerģiju. Veic vispirms vienai kājai, tad otrai.

Zem iekšējās potītes atrodas vēl viens svarīgs punkts. No tās velk ar īkšķi uz leju un pirksts ieslīd tādā kā bedrītē. Šo punktu arī masē pulksteņrādītāja virzienā.

 Ja sirgst ar urīna nesaturēšanu, svarīgi iemācīties kādu relaksācijas paņēmienu. Urīnpūšļa kontrole smadzenēs ir ļoti sarežģīts process, tajā iesaistās daudzas nervu struktūras un regulācijas centri. Ar prasmi nomierināties var panākt, ka atslābst sakairinātie nervu ceļi, kas saistīti ar urīnpūsli.

Nedzert – tas nav glābiņš


Bieži vien uzskata – ja mazāk dzers, slapināšanās nenotiks. Daktere Pilsētniece teic – tas ir aplami.

 Nelaikā izsprukušais urīns jau tā kairina ādu un gļotādu, un, lietojot maz šķidruma, palielinās risks iegūt vēl arī urīnceļu infekciju.

 Ja maz dzer tas, kuram ir pāraktīvā urīnpūšļa sindroms, urīns kļūst koncentrētāks un vēl vairāk kairina pūsli.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.