Ja koks traucē privātmājas pagalmā – vai to drīkst nozāģēt? 39
Madara Briede, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”
“Vēlamies nocirst koku privātmājas pagalmā, jo tas noēno māju un bojā jumtu un fasādi. Kā pareizi mērāms koka celma caurmērs, lai saprastu, vai vajadzīga ciršanas atļauja no pašvaldības? Ja atļauja saņemta, vai var nocirst paši tā īpašnieki?” – jautā Pēteris Valmieras novadā.
Pašvaldība izsniedz atļauju koku ciršanai ārpus meža saskaņā ar Ministru kabineta (MK) noteikumiem nr. 309 Noteikumi par koku ciršanu ārpus meža.
Valmieras novada pašvaldības Dabas resursu pārvaldības nodaļas vadītāja, vides speciāliste Iveta Ence skaidro, ka bez pašvaldības atļaujas ārpus meža atļauts cirst kokus, kuru celma caurmērs ir mazāks par 20 centimetriem.
Celma caurmēru mēra pie koka sakņu kakla – tā ir vieta pie celma, kur beidzas saknes un sākas koka stumbra daļa, kur auga sakne pāriet stumbrā.
“Pirms tam pašvaldība apseko koku un izvērtē iesnieguma iesniedzēja ciršanas pamatojumu. Ja minētais ciršanas iemesls atbilst situācijai dabā un koks uzskatāms par bīstamu, iesniedzējam tiek izsniegta atļauja nocirst koku. Pilsētas un ciema teritorijā gadījumos, kad koks nav uzskatāms par bīstamu, bet tas traucē, piemēram, būvniecībai, zemes īpašniekam vai tiesiskajam valdītājam jāatlīdzina zaudējumi par dabas daudzveidības samazināšanu. Šajā gadījumā pašvaldība atļauju koku ciršanai ārpus meža izsniedz pēc minētās zaudējumu atlīdzības samaksas,” stāsta Iveta Ence. Zaudējumu aprēķināšanas metodika par koku ciršanu pilsētas un ciema teritorijā noteikta minētajos MK noteikumos.
Ja ciršanas atļauja saņemta vai arī saskaņā ar normatīvajiem aktiem tā nav nepieciešama, zemes īpašnieks vai tiesiskais valdītājs kokus ārpus meža savā īpašumā vai valdījumā esošajā teritorijā cērt pēc saviem ieskatiem, un nav prasības šo darbu veikšanai piesaistīt speciālistus.