Ja izceltos karš, cik ilgam laikam Latvijā pietiktu medikamenti? 87
“Mēs nevaram teikt, ka Veselības ministrija un valsts vispār neko nedara šajā jomā. Slimnīcām jau ir noteikts, ka ir jābūt zāļu rezervei. Būtiskākās zāles slimnīcās būs,” runājot par zāļu rezervēm Latvijā, TV24 raidījumā “Preses klubs” sacīja Starptautisko Inovatīvo farmaceitisko firmu asociācijas direktore Vladislava Marāne.
Viņa atzīst, ka tas ir būtiski: “Kā mums katram personīgi ir jāzina, kas mums ir jādara, un jābūt saviem krājumiem, tāpat, protams, arī valstij katrai institūcijai ir jāzina, kas viņiem ir jādara.”
Marāne skaidro, ka farmācija ir starptautiska nozare, kur visi savstarpēji ir ļoti saistīti.
“Šobrīd mūsu vietējie ražotāji nodrošina 6% no tā tirgus, kas mums ir, un lielākā daļa – 94% – ir medikamenti, kas tiek importēti, līdz ar to diskusijā jāiesaista arī starptautiskie ražotāji un jākoordinējas Eiropas Savienības (ES) līmenī,” viņa pauda.
Marāne pastāsta, ka arī ES reģionos plāno veidot zāļu rezerves: “Mums būtu svarīgi, ka šīs rezerves būtu pēc iespējas tuvāk Latvijai.”
Viņasprāt, būtiski ir, lai ES ir koordinēta, īpaši ņemot vērā to, ka atrodamies tik tuvu Krievijai .
“Mums ir jābūt līderiem ES, kas veicina to, lai pēc iespēja ātrāk ES šie jautājumi būtu atrisināti un sniegts atbalsts arī mums,” Marāne skaidroja.
Jautāta, ja izceltos karš, cik ilgam laikam Latvijā pietiktu medikamenti, viņa atzīst, ka to ir grūti pateikt, jo medikamentu grupas ir ļoti daudz un dažādas.
Piemēram, Ukrainā kara pirmajās dienās valdīja haoss – ne visas aptiekas strādāja, bet pēc laika notika pielāgošanās un situācija uzlabojās.
Tāpēc viņa iesaka pirmajam laikam medikamentu krājumus laikus pašiem sagādāt.