Ja ir sausums, ziemcietes pirms ziemas jāsalaista. Svarīgie darbiņi rudens vidū 0
Stādaudzētāja Maija Baiža no Krimuldas dala un pārstāda ziemcietes. Patlaban tas būtiski puķēm, kas ziedēs pavasarī. Taču vēl aizvien svarīgs darbs – ja ir sausums, ziemcietes pirms ziemas jāsalaista.
Pirmās steidz pārstādīt un dalīt (protams, ja vajag) puķes, kas ziedēs aprīlī, maijā: aslapu flokšus, silpurenes, armērijas, vijolītes, doronikas, tiarellas.
Ir labs laiks peoniju dalīšanai. Ceru izrok, lakstus nogriež. Sakņu kamolu kādu laiciņu patur, lai saulē apvīst. Tad sakneņi kļūs gumijotāki, vairs nebūs tik trausli dalot.
• Visām pārstādītajām puķēm vajadzīga pamatīga salaistīšana, lai augsne pieskalotos pie saknēm.
Rudens ziedētājus labāk dalīt pavasarī. Taču to var darīt arī tagad. Miķelītes un flokšus nogriež par 2/3 auguma – ap 20 cm augstu.
• Ja vēlas pārstādīt visu ceru, to ar iespējami lielāku zemes kārtu pārceļ neapgrieztu.
Nogriež noziedējušos flokšus. Tas vajadzīgs, lai tie neiesētos. Reizēm šķiet, ka šķirne mainījusies, ka parādījušies citādi ziedi, taču tas ir pašizsējas rezultāts. Dobē izdīgušos flokšu stādus izrok, jo nevar zināt, kādi tie būs.
• Flokšiem un citām ziemcietēm, nogriežot vecos lakstus, tos atstāj ap 10 cm garus. Tur ziemā labāk aizķersies sniegs.
Flokšus stāda jaunā vietā. Pēc izrakšanas vecā krūma sakņu paliekas vēl var dzīvot pat trīs gadus. Tās var dzīt jaunus dzinumus vai nomākt jauniestādīto augu.
• Ja flokšiem un miķelītēm bijusi miltrasa, nogrieztos lakstus labāk sadedzināt. Uz dobes kā pūdercukuru uzber pelnus – tie gan dezinficēs, gan dos kālija mēslojumu.
Pirms pārstādīšanas augus salaista. Lai arī daži augi ir ļoti izturīgi, tie labāk ieaugsies. Piemēram, hostas no sausuma neaizies bojā. Taču, ja lapas sāk vīst, vajadzētu salaistīt. Ziemzaļajiem augiem un tādiem, kam lielas lapas, lietus līdz saknēm vēl nav nokļuvis lielākajā daļā Latvijas teritorijas.
• Laistīšanu un apčubināšanu der apvienot ar rudens mēslojuma došanu.