Kādi nodokļi jāmaksā, pārdodot mežu izstrādei? Atbild eksperts 0
Kādi nodokļi un kam man jāmaksā kā meža īpašniecei, to pārdodot izstrādei?G. ŪDRE
Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Nodokļu pārvaldes Fizisko personu nodokļu daļas Otrās metodikas nodaļas galvenais nodokļu inspektors Edmunds Sproģis skaidro, ka fiziskās personas īpašumā augoša meža atsavināšana izciršanai (ciršanas tiesību pārdošana) ir ar iedzīvotāju ienākuma nodokli apliekams ienākums.
Taču ienākuma gūšana no īpašumā esoša augoša meža atsavināšanas izciršanai nav kvalificējama par saimniecisko darbību, ja izdevumi, kas saistīti ar šā ienākuma gūšanu, nav atzīti par saimnieciskās darbības izdevumiem.
Izmaksājot ienākumu fiziskai personai, ienākuma izmaksātājam ir jāietur nodoklis ienākuma izmaksas vietā un tas jāiemaksā budžetā ne vēlāk kā ienākuma izmaksas mēnesim sekojošā mēneša piektajā datumā. Ienākumam piemēro 10% nodokļa likmi.
Ieturot nodokli no augoša meža pārdošanas ienākuma, pirms nodokļa aprēķināšanas no izmaksājamās summas atskaita ar meža atjaunošanu saistītos izdevumus, piemērojot izdevumu normu 25% apjomā no izmaksājamās summas.
Ar pievienotās vērtības nodokli apliekamie darījumi ir šādi saimnieciskās darbības ietvaros iekšzemē veikti darījumi:
1) preču piegāde (tajā skaitā preču piegāde Eiropas Savienības teritorijā un preču eksports) par atlīdzību;
2) pakalpojumu sniegšana par atlīdzību;
3) preču iegāde Eiropas Savienības teritorijā par atlīdzību.
Lai rastos pienākums reģistrēties VID pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātāju reģistrā, fiziskai personai jāveic saimnieciskā darbība.
Saimnieciskā darbība ir jebkura sistemātiska, patstāvīga darbība par atlīdzību (tajā skaitā jebkuru ražotāju, tirgotāju vai pakalpojumu sniedzēju darbība, lauksaimnieciska darbība). Šis termina “saimnieciskā darbība” skaidrojums izmantojams vienīgi PVN piemērošanas vajadzībām.
Tādējādi, ja ciršanas tiesību piešķiršanas pakalpojumu sniegšana tiks veikta sistemātiski, t.i., biežāk nekā reizi 12 mēnešos, tad ciršanas tiesību piešķiršanas pakalpojumu sniegšana būs uzskatāma par saimniecisko darbību Pievienotās vērtības nodokļa likuma izpratnē.
Ja nereģistrēta nodokļa maksātāja ar pievienotās vērtības nodokli apliekamo preču piegāžu un sniegto pakalpojumu vērtība 12 mēnešu laikā pārsniedz 40 000 eiro slieksni, šā nodokļa maksātāja ar nodokli apliekamā darījuma vērtība līdz reģistrācijas brīdim ir summa, kas pārsniedz 40 000 eiro. Aprēķinātā nodokļa summa ir iekļaujama darījuma vērtībā.
Ja nodokļu maksātājs – fiziska persona – veic vienu darījumu ar kokmateriāliem vai pārdod cirsmu uz celma (ja pārdod cirsmu mežā, to sauc arī par koku pārdošanu uz celma – tas nozīmē, ka pircējs pērk tikai ciršanas tiesības un nocirstos kokmateriālus, bet meža nogabala zemes īpašuma tiesības neiegūst) un darījuma kopsumma pārsniedz 40 000 eiro, tad:
• jāreģistrējas PVN maksātāju reģistrā, ja persona turpmāk veiks ar PVN apliekamus darījumus;
• nav jāreģistrējas PVN maksātāju reģistrā un nav jāmaksā nodoklis no pārsnieguma summas, ja darījuma ietvaros nav veiktas sistemātiskas darbības;
• nav jāreģistrējas PVN maksātāju reģistrā, bet jāsamaksā nodoklis no pārsnieguma summas, ja darījuma ietvaros veiktas sistemātiskas darbības, ja persona turpmāk veiks ar PVN apliekamus darījumus.
UZZIŅA
Plašāks skaidrojums metodiskajā materiālā Par nodokļu piemērošanu fizisko personu veiktajiem darījumiem ar kokmateriāliem, kas pieejams VID tīmekļa vietnē www.vid.gov.lv (sadaļā Nodokļi Pievienotās vērtības nodoklis Informatīvie un metodiskie materiāli Metodiskie materiāli).