Svarīgi nezaudēt šķidrumu 0
Pēc operācijas nereti paaugstinās ķermeņa temperatūra, līdz ar to pastiprināti zūd šķidrums. Tas pats notiek, ja ir vemšanas, caurejas vai stipras svīšanas izraisīta atūdeņošanās, asiņu zaudējums, nopietnas traumas – sasitumi, lūzumi. Uz to organisms reaģē ar asiņu pastiprinātu recēšanu, savukārt tas palielina trombu rašanās risku.
Pacients nedrīkst ciest no šķidruma trūkuma, jo tas kavē svarīgu bioķīmisko procesu norisei. Ārsts novērtēs šķidruma deficītu, veicot nepieciešamās klīniskās analīzes. Kompensējot izmanto intravenozas infūzijas – tā dēvētās sistēmas. Ja pēc šķidruma zuduma ilgāku laiku neizdalās urīns, par to noteikti jāpastāsta ārstam.
Kad slimnieks drīkst pats dzert, jāuzņem pietiekami daudz šķidruma. Tādējādi no organisma tiek izskaloti baktēriju radītie toksīni, narkozes, sabrukušo jeb traumēto audu paliekas, medikamentu vielmaiņas produkti. Šķidrums pastiprināti jāuzņem līdz pat divām nedēļām, bet vajadzīgais daudzums atkarīgs arī no slimnieka vecuma un svara. Vislabāk dzert ūdeni, zāļu tēju, minerālūdeni, ja bijusi caureja – melno tēju. Jākompensē vismaz zaudētais šķidruma daudzums. Sevišķi svarīgi tas ir slimiem bērniem, jo mazuļi šķidruma deficīta situācijā nonāk ātri un tāpēc slikti jūtas.
Pēcoperācijas laikā būtiski ir stimulēt imunitāti. Jo īpaša nozīme ir C vitamīnam, ko satur, piemēram, citrusaugļi, dzērvenes, upenes, skābēti kāposti vai to sula.
Lai mazinātu iekaisuma risku, pēcoperācijas periodā bieži izraksta antibiotiku terapiju. Šie medikamenti diemžēl iznīcina zarnu mikrofloru, kam ir liela nozīme imunitātes uzturēšanā. Tādēļ jālieto piena produkti ar labajām baktērijām, der arī rūgušpiens vai kefīrs.
Mazkustīguma dēļ ir pavājināta zarnu darbība. Lai to uzlabotu, jāizvēlas šķiedrvielām bagāti produkti – klijas, bietes, kāposti. Svarīgi uzņemt pilnvērtīgas olbaltumvielas, kas ir nozīmīgs būvmateriāls traumēto audu atjaunošanā un asinsradē, – ēst biezpienu, pupiņas, liesu sieru, gaļu.
Ne mazāk būtiski ir domāt labas domas. Der atcerēties dzīves jaukākos brīžus, draugus, veiksmes, jo optimisms un pozitīvas emocijas veicina atveseļošanos. Pārliecināt sevi: ar mani viss būs labi!
Der izmēģināt
Ir kāds noderīgs paņēmiens, kas uzlabo audu asinsapgādi. Tas labi noder pēcoperācijas laikā, taču šo metodi var praktizēt ikviens, arī gluži vesels cilvēks. Miera stāvoklī dziļi ieelpo. Domās savu izelpu novirza uz kādu ķermeņa daļu, piemēram, elkoni vai ceļa locītavu, iztēlojoties, ka to silda ar elpu. Vingrojumu turpina, līdz tiešām jūt šo vietu sasilstam. Siltuma sajūta paplašina sīkos asinsvadus, uzlabo audu barošanos un veicina dzīšanas procesu. Šāds paņēmiens palīdz, ja kāda ķermeņa daļa ir sasista, sastiepta vai iekaisusi.