Ja Francija lūgs, Latvija gatava sniegt tai nepieciešamo palīdzību 8
Attiecīga Francijas lūguma gadījumā Latvija gatava sniegt tai nepieciešamo palīdzību, taču vismaz pagaidām tāds nav saņemts, aģentūrai LETA apliecināja Ārlietu ministrijas preses sekretārs vēstnieks Raimonds Jansons.
Ministrijas pārstāvis atgādināja, ka Latvija un tās augstākās amatpersonas jau iepriekš ir paudušas gatavību sniegt palīdzību Francijai un arī tagad, ja tā tiks lūgta, Latvija ir gatava to sniegt. Paredzēts, ka Francija divpusēji pēc saviem ieskatiem konsultēsies ar dalībvalstīm par šādas palīdzības sniegšanu.
Pašlaik šāds lūgums Latvijai tieši neesot izteikts.
Latvijas bruņotie spēki ir gatavi palīdzēt Francijai cīņā ar teroristisko grupējumu “Islāma valsts” (ISIL), taču vispirms nepieciešams parlamenta mandāts, šodien žurnālistiem Lielvārdes Gaisa spēku bāzē pastāstīja Nacionālo bruņoto spēku (NBS) komandieris Raimonds Graube.
Graube, komentējot Francijas paziņojumu, teica, ka vispirms ir jābūt skaidrībai par militārās operācijas veidu un nepieciešamo palīdzību. Graube gan atgādināja, ka atbilstoši nacionālajai likumdošanai lēmumu par Latvijas bruņoto spēku iesaisti šādās operācijās pieņem Saeima.
NBS komandieris atgādināja, ka Latvija starptautiskajās operācijās piedalījusies, sākot ar munīcijas neitralizēšanas speciālistiem un beidzot ar Speciālo uzdevumu vienības iesaisti.
“Protams, ka bruņotie spēki speciālistu un vienību līmenī ir apliecinājuši mūsu spējas būt šādās operācijās, un, ja uzdevums tiks dots, tad esam, protams, gatavi palīdzēt Francijai. Ne tikai Francijai, bet palīdzēt sev un Eiropai,” uzsvēra Graube un piebilda, ka viņš personīgi nekādu oficiālu lūgumu no Francijas nav redzējis.
Latvijas Aizsardzības ministrija (AM) nesen paziņoja, ka patlaban apsver līdz desmit instruktoru lielas vienības nosūtīšanu cīņai pret ISIL koalīcijā, kuru vada ASV. Instruktori kaujas operācijās nepiedalītos, bet palīdzētu Irākas armijas apmācībā. Graube apliecināja, ka Latvija vēl nav pieņēmusi galīgo lēmumu piedalīties šajā vēl krietnu laiku pirms Parīzes teroraktiem izveidotajā koalīcijā ar instruktoru vienību.
“Mēs esam piedāvājuši savu skatījumu, Aizsardzības ministrija to analizē, un, ja politiskā vadība uzskatīs par nepieciešamu, tad ierosinājums tiks virzīts uz Saeimu, kurai jādod savs mandāts,” norādīja Graube.
NBS komandieris arī atturējās plaši komentēt, vai NBS ir gatavi iesaistīties, ja starptautiskā koalīcija nolems sākt sauszemes operāciju.
“Šobrīd ir pārragri runāt par sauszemes operācijas iespējamību. Tas patiesībā ir politisks jautājums, nevis jautājums man. Protams, ja Saeima lems un pieņems tādu lēmumu, tad pildīsim tos uzdevumus, ko mums liek mūsu valsts. Bet es tomēr atturētos tālāk spekulēt par šo jautājumu,” piebilda NBS komandieris.
Jau vēstīts, ka Francija otrdien lūgusi pārējās Eiropas Savienības (ES) dalībvalstis sniegt atbalstu tās militārajām operācijām ārvalstīs un palīdzēt tās cīņā ar ISIL Sīrijā un Irākā.
“Francija nevar viena pati rīkoties šādu draudu apstākļos,” norādīja aizsardzības ministrs Žans Īvs Ledriāns. Viņš piesauca ES līguma 42-7.pantu, kurš paredz dalībvalstu solidaritāti ārēja uzbrukuma gadījumā.
“Francija vēlas lūgt Eiropas partnerus sniegt atbalstu uz bilaterāliem pamatiem cīņā pret ISIL Irākā un Sīrijā, kā arī lielāku dalībvalstu militāro līdzdalību karadarbības zonās, kur iesaistīta Francija,” aģentūrai pavēstīja kāda amatpersona, kas vēlējās palikt anonīma.
Šī ir pirmā reize, kad kāda no ES dalībvalstīm pieprasījusi iedarbināt ES līguma 42-7.pantu, kurš tiek pielīdzināts slavenajam NATO līguma 5.pantam.
ES dalībvalstu aizsardzības ministri vienbalsīgi atbalstīja Francijas lūgumu pēc palīdzības militārās misijās pēc Parīzes teroraktiem.
ES augstā ārlietu pārstāve Federika Mogerīni preses konferencē Briselē paziņoja, ka šodien ES visu dalībvalstu vārdā vienbalsīgi pauž pilnīgu atbalstu un gatavību sniegt Francijai tās pieprasīto palīdzību.
Lai koordinētu starptautiskās sabiedrības rīcību cīņai pret grupējumu “Daesh”, ASV sadarbībā ar sabiedrotajiem jau iepriekš bija izveidojušas starptautisku koalīciju, formējot arī Apvienotos spēkus, kuri Irākā un Sīrijā īsteno ASV vadīto operāciju “Inherent Resolve”. Tās mērķis ir “iznīcināt teroristisko grupējumu “Daesh” un novērst draudus, ko tas rada Irākai un Sīrijai, kā arī plašākai starptautiskajai kopienai”.
Patlaban ASV vadīto koalīciju veido 62 valstis, tostarp arī Latvija, bet tikai aptuveni 20 nodrošina militāru atbalstu un 12 valstis veic gaisa triecienus.