Jauno kartupeļu ražu Māris Narvils novācis 12. februārī.
Jauno kartupeļu ražu Māris Narvils novācis 12. februārī.
Foto – Māris Narvils

Jā, februārī – jaunie kartupeļi! Atbilde uz “LA” lasītāju komentāriem 4

“Tie ir tie paši vecie kartupeļi, tik glabāti zemē! Varbūt tā tik pilsētniekus var apmuļķot, bet ne lauku cilvēkus, kuri visu mūžu dzīvo laukos!” šādus un līdzīgus komentārus “LA” lasītāji veltīja rakstam par jaunajiem kartupeļiem, kas novākti februārī.

Reklāma
Reklāma
7 iemesli, kāpēc jūs nespējat zaudēt svaru pat, ja pārtiekat tikai no vienas salāta lapas
“Izārdīs Latviju pa vīlēm!” Soctīklotāji “izceļ saulītē” vecu premjeres ierakstu soctīklos, kas izsauc viedokļu vētru
7 pārtikas produkti, kurus nevajadzētu bieži ēst. Tie ļoti var kaitēt zarnām
Lasīt citas ziņas

Lai viestu skaidrību, iztaujāju gan agronomu Māri Narvilu, gan citus pieredzējušus lauksaimniecības jomas speciālistus, lūdzot plašāku skaidrojumu jaunievedumam, par ko rakstīju “LA” 26. februārī un kas satraucis “LA” lasītājus.

Agronoms Māris Narvils skaidro: “Kartupeļus vislabāk stādīt ap 25. jūliju. Jāstāda ir iepriekšējā gada raža. Tikko novāktos kartupeļus nedrīkst stādīt, jo tiem vajadzīgs miera periods. Jārēķinās, ka kartupeļi sadīgst strauji, tie strauji aug un uzzied. Tie, protams, jāsmidzina pret lakstu puvi, kas ņipri krīt virsū. Kad nāk salnas, kartupeļi jāsargā no tām un bez agrotīkla neiztikt. Parasti pirmās salnas ir septembra beigās, bet pēc tam vēl seko silts laiks, kad kartupeļi aug.

CITI ŠOBRĪD LASA

Augšanai beidzoties, kad gaisa temperatūra ir zemāka par 10 grādiem, laksti jānopļauj. Kad augsne sāk sasalt, tad kartupeļus piesedz ar mulču un tad tie var stāvēt līdz lielākam salam. Es piesedzu ar salmiem un lapām – šogad tie bija ap 10 cm biezumā. Arī sniegs labi pasargā no sala. Var teikt, ka šie kartupeļi ziemas periodā “iemieg”, tiem apstājas augšanas process. Tie ir nenobrieduši atšķirībā no ievestajiem kartupeļiem, kas jau ir nobrieduši.

Šos kartupeļus var rakt ārā vien tad, kad temperatūra ir plusos. Pie mīnus grādiem tos nevajadzētu rakt.” Viņš arī piebilst, ka pēc novākšanas tie var ātri sākt bojāties, jo miziņa tiem ir ļoti plāna.

Zemkopības zinātniskā institūta vadošais pētnieks, agronoms Jānis Vigovskis atklāj, ka ar šādu kartupeļu audzēšanas metodi institūts nav nodarbojies. Viņš gan atzīst, ka, kartupeļus iestādot vēlāk, rudenī tie nav tik nobrieduši un ir tuvu jaunu kartupeļu stāvoklim un tā arī saglabājas. “Tie aiziet miera stāvoklī un paliek ar jaunu kartupeļu garšu. Mazās platībās šādi audzēt ir iespējams. Šo metodi plašāk nepraktizē, jo tas nozīmē lielu roku darbu, turklāt iegūtā raža nebūs tik liela. Bet ekskluzīvu produkciju var iegūt. Iespējams, ja jaunos kartupeļus pēc novākšanas uzglabātu temperatūrā ap nulli, tad tiem būtu tāda pati garša,” pieļauj agronoms Vigovskis.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.