“Ja es pēc desmit gadiem pierādīšu, ka esmu nevainīgs, reputācija jau būs sagrauta” – uzņēmējs sašutis par nebeidzami garajiem tiesvedību termiņiem 29
Ar jaunu sparu uzplaiksnījušas diskusijas par ilgajiem tiesvedības termiņiem Latvijā. Lai gan Tieslietu padomē norāda, ka pēdējo gadu laikā lietu izskatīšanas termiņi ir kļuvuši īsāki, atsevišķi piemēri apliecina, ka šajā jomā vēl ir iespējami nopietni uzlabojumi.
Pēteris Dzirkals ir SIA “Rīgas Enerģija” valdes loceklis. Uzņēmējs stāsta, ka kopš 2017. gada viņš un “Rīgas Enerģijas” elektrostacijas projekts esot ierauts ļaunā murgā – ar kriminālprocesu, apsūdzībām par krāpšanas mēģinājumu lielā apmērā un tiesvedību. Dzirkals izvirzītās apsūdzības sauc par absurdām un nepamatotām, ko viņš mēģina pierādīt tiesā. Tomēr tiesvedība virzās gausi – pirmajā instancē lieta tiek skatīta jau sesto gadu, tiek pratināti liecinieki. Pēc uzņēmēja domām prāva turpināsies vēl gadiem ilgi.
Pēteris Dzirkals, SIA “RĪGAS ENERĢIJA” valdes loceklis: “Es proaktīvi mēģinu tiesā pierādīt savu nevainīgumu, neskatoties uz to, ka gan Satversmē, gan kriminālprocesa likumā ir nostiprinātas nevainīguma prezumpcijas princips. Ko es varēju darīt? Es varēju aiziet uz tiesu, pasīvi sēdēt un teikt, pierādiet, ka es kaut ko sliktu esmu izdarījis. Konsultējuties ar labiem juristiem, viņi man saka, ka nevainīguma prezumcija Latvijā jau kādu labu laiku nestrādā…
Ja es pēc desmit gadiem pierādīšu, kas man pēc satversmes nebūtu jādara, bet, ja es pierādīšu, ka es neesmu vainīgs tajā par ko mani apsūdz, jautājums – vai tā ir taisnība, vai tā ir uzvara, ka tu desmit gados esi pazaudējis nervus, daļu savu dzīves. Reputācija ir būtiski sagrauta ar biznesa partneriem ar bankām, kurām man visu laiku ir jāskaidro – nu kas tad tur īsti ir.”
Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamerā norāda, ka ilgās tiesvedības traucē uzņēmējdarbībai. Lai gan pēdējo gadu laikā lietu izskatīšanas termiņi samazinās, vēl joprojām ir iespējami uzlabojumi.
Aigars Rostovskis, LTRK prezidents: “Tiesu ilgums, kvalitāte ir visu laiku tādā attīstības stadijā. Skaidrs, ka dažādā veidā gan uzņēmēju organizācijas, gan Tieslietu ministrija, gan visi iesaistītie – advokatūras un citi, var nākt ar dažādām iniciatīvām kā pilnveidot, bet jāsaka tā, ka iepriekšējā laikā ir bijis progress, bet progresam nav robežu. Arī šādas diskusijas, tai skaitā medijos, noteikti nāk par labu.”
Augstākās tiesas priekšsēdētājs Aigars Strupišs atsūtītajā rakstiskajā atbildē norādīja, ka Latvijā vidējie tiesvedības termiņi ir ļoti labi un Eiropas Savienības valstu starpā krietni virs vidējā līmeņa. Problēmas ar garākiem tiesvedības termiņiem esot atsevišķās lietās, tādēļ uz individuālu gadījumu balstītam vispārinātam apgalvojumam, ka Latvijā ir gari tiesvedības termiņi, neesot pamata.
Aigars Strupišs, Augstākās tiesas priekšsēdētājs: “Es personiski veicu ikgadēju kontroli par ģenerālprokurora norādītajām viņa ieskatā “garajām krimināllietām”. Arī izskatu individuālās sūdzības par lietu ievilkšanos. Parastie lietas ievilkšanās iemesli ir ar darbnespējas lapām apstiprināta lietas dalībnieku slimība, neiespējamība atrast un atvest lieciniekus, kuri bieži vien dzīvo ārzemēs, lielais liecinieku skaits, advokātu aizņemtība citās lietās, lietas apjoms u.tml.”
Aigars Strupišs, kurš ir arī Latvijas Tieslietu padomes priekšsēdētājs piebilda, ka primāri par lietas termiņiem atbild attiecīgais tiesnesis, un to kontrolē attiecīgās tiesas priekšsēdētājs. Ja lietas dalībnieki uzskata, ka viņa lietā tiesvedība tiek novilcināta, jāvēršas pie attiecīgās tiesas priekšsēdētāja vai pie Strupiša personīgi. SIA “Rīgas Enerģija” krimināllietu tiesā atsāks skatīt novembrī.
Interviju ar uzņēmēju – SIA “Rīgas Enerģija” valdes locekli – Pēteri Dzirkalu skaties šeit: