Ja dzīvoklī patvaļīgi ierīkots centrālapkures kamīns – vai to var legalizēt un saskaņot? 29
Madara Briede, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”
“Kāds ir sods par to, ka esmu nesaskaņoti ierīkojis dzīvoklī centrālapkures malkas kamīnu? Vēlos to legalizēt un saskaņot. Esmu gatavs samaksāt sodu. Pie kā man jāvēršas, un vai man kamīnu neliks demontēt?” – jautā Juris Siguldas novadā.
Siguldas novada Pašvaldības īpašumu pārvaldības nodaļas vadītājs, būvinženieris Andris Magaļinskis informē, ka bez saskaņojuma ierīkot malkas apkures krāsni daudzdzīvokļu mājā ir nelegāli un bīstami, jo tiek pārkāpti ne vien būvniecības, bet arī ugunsdrošības noteikumi. Tieši šā iemesla dēļ pirms apkures iekārtas ierīkošanas un dūmvada izbūves jāizstrādā būvniecības dokumentācija. Tikai pēc šīs dokumentācijas akceptēšanas būvvaldē izbūve var tikt īstenota. Turklāt, ierīkojot citu apkures sistēmu dzīvoklī, tas jāsaskaņo ar vairākumu mājas dzīvokļu īpašnieku.
Ja kamīna izbūve notikusi bez saskaņošanas, jāvēršas pie sertificēta projektētāja siltumapgādes jomā, lai izvērtē, kādas ir tehniskās iespējas šo projektu izstrādāt un saskaņot. Vienlaikus jau var aptaujāt pārējo dzīvokļu īpašniekus, vai viņi neiebilst. Nepieciešams arī sertificēta skursteņslauķa atzinums par dūmvada piemērotību apkures ierīces pieslēgšanai.
Ja pašvaldība saņem informāciju par iespējamu patvaļīgās būvniecības gadījumu, pēc apsekošanas būvvalde lemj par šīs nelegālās būvniecības radīto seku novēršanu un piemērojamo administratīvo atbildību atkarībā no konkrētajā situācijā izdarītajiem pārkāpumiem un to apmēra.
Ja patvaļīgās kamīna būvniecības radītās sekas nevarēs legalizēt, var nākties atjaunot iepriekšējo stāvokli, proti, to demontēt.
Uzziņa!
Par būvdarbiem, kas uzsākti vai veikti būvē vai tās daļā bez paskaidrojuma raksta, bez apliecinājuma kartes vai bez būvatļaujas gadījumos, kad tā ir nepieciešama, fiziskajai personai piemēro brīdinājumu vai naudas sodu līdz 2000 eiro.