
Iespējamie skaidrojumi 13
Viena no teorijām ir, ka kafijas patēriņš pēcpusdienā vai vakarā var izjaukt ķermeņa cirkadiānos ritmus un hormonu, piemēram, melatonīna, līmeņus. Zems melatonīna līmenis ir saistīts ar augstāku asinsspiedienu, oksidatīvo stresu un lielāku sirds un asinsvadu slimību risku.
Kafijā esošie antioksidanti arī palīdz samazināt iekaisumu, neitralizējot brīvos radikāļus, kas var bojāt šūnas un palielināt slimību risku. Brīvie radikāļi – nestabilas molekulas, kas rodas no vides faktoriem, piemēram, cigarešu dūmiem vai pesticīdiem – var kaitēt ķermeņa šūnām.
Pētījumā minēts, ka daži iekaisuma marķieri asinīs paši par sevi seko noteiktiem ritmiem un parasti ir visaugstākie rīta stundās. Tāpēc kafijas dzeršana no rīta varētu piedāvāt spēcīgāku pretiekaisuma efektu, nekā kafijas patēriņš visu dienu. Šī priekšrocība attiecas gan uz kofeīna, gan bezkofeīna kafiju.
Kā pielāgot kafijas patēriņu
Ja vēlaties ierobežot kafijas dzeršanu līdz rīta stundām, bet jums tas sagādā grūtības, apsveriet, vai regulāri iegūstat pietiekamu un kvalitatīvu miegu, iesaka Vanesa Kinga. Deivids Kao piebilst, ka varētu būt noderīgi konsultēties ar miega speciālistu, lai noskaidrotu, vai, piemēram, miega apnoja vai kāds cits stāvoklis netraucē jūsu atpūtai.