Foto: Shutterstock

Ja dārzā izveidots dzērveņu purviņš – kā to ieziemot? Skaidro lielogu audzētāja 4

Inita Šteinberga, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

“Dārzā ir izveidots dzērveņu purviņš. Šogad dzinumiem apakšas plikas. Vai apbērt ar kūdru vai skaidām? Kad pēdējais laiks novākt ogas?” – jautā Ilze V.

“Patlaban lielogu dzērveņu lauki krāsojas lillīgi, kas ir ziemas miera krāsa. Tādēļ tagad dzērvenēm vajadzētu likt mieru līdz pavasarim. Nekādi īpaši piesegumi vai mulčēšana ziemā nav vajadzīgi,” skaidro lielogu dzērveņu audzētāja Aina Muša no Brocēniem.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kūdras bēršana papildus vajadzīga tikai tad, ja plāno atjaunot stādījumu (tā labāk rīkoties Ilzei, ja dzinumi pārauguši, ogu maz). Nav jēgas un pat nav vēlams daļēji apbērt stādījumus un galotnes atstāt ārā. Atjaunošana nozīmē apgriešanu, un to var veikt jau tagad, taču labāk atstāt uz pavasari.

Atjauno un mulčē

Lielogu dzērvenes mostas vēlu. Pērn aukstā maija dēļ dzērvenes sarosījās tikai jūnijā. Tāpēc darbus dzērveņu dobē var atlikt līdz aprīļa beigām, maijam. Ja dzērveņu stādījums šķiet pāraudzis, vairs neražo, kā nākas, vai arī dzinumi saauguši kā slotas (tā gadās, ja pārmēslo), pavasarī tos zemu nogriež. Ja platības lielākas, var pat pļaut ar trimmeri. Atstāj 1–2 cm aug­stus stumbenīšus.

Ar trimmeri nopļautos un auklu sasmalcinātos dzinumus atstāj tur, kur tie krituši. Vienkārši – ar šķērēm, sirpi vai disku – nogrieztos dzinumus gan novāc. Pēc tam uzber 2–3 cm biezu kūdras kārtu. Izvēlas tādu kā no purva, nevis ielaboto ar piedevām rododendriem, krūmmellenēm, hortenzijām paredzēto. Vispār liel­ogu dzērvenes mēslo minimāli, labāk nemaz, jo zaļās masas stimulēšana nav vajadzīga.

Kūdras kārtu neber biezāku, jo arī tas veicinās pārāk kuplu dzinumu veidošanos. Kad lauciņš pareizi apkopts, apcirpto dzērveņu dzinumu galus zem kūdras seguma gandrīz neredz. Pamazām sāks augt ložņājošie un tad stāvie dzinumi.

Ogas gan būs tikai pēc gada, tāpēc gudrāk šādi atjaunot lauku pa daļām. Piemēram, pavasarī nogriež tikai pusi dobītes. Tā ar vienu pārāk kupli saaugušo lauku rīkojas arī dzērveņu audzētāja (šādiem ceriem ogas sakrīt ceru vidū, ir grūti vākt). Pushektāru lielais dzērveņu lauks tiks atjaunots trijos gados.

Ravē un pavairo

Zāģskaidas gan dzērveņu dobēm nevajag bērt. Tās derētu tikai tad, ja pārāk daudz veidojas zaļā masa. Skaidas nevis veicina, bet piebremzē augšanu.

Reklāma
Reklāma

Pavasarī atjaunošana arī ļauj labi izravēt stādījumu. Ar kūdru apbērtajā lauciņā pirmās parādīsies nezāles. Tās tad ar nazi izrušina ārā. Nezāles dārzā spēj nomākt arī dzērveņu stādījumu, ja to neravē.

Ja lauciņu apgriež pavasarī, dzinumus var izmantot pavairošanai. Tad atlasa vai sagarina dzinumus 10–15 cm posmos un saliek kūdrā. Gādā par vienmērīgu mitrumu un mikroklimatu kā visiem spraudeņiem.

Vāc un saldē

Piemājas purviņā dzērvenes var vākt kaut līdz pavasarim, tāpat kā parastās dzērvenes purvā. Taču jāņem vērā, ka tās ogas, kas būs gulējušas uz kūdras, pievilks kūdras garšu. Tām, kas karāsies stīgās, nebūs nekādas vainas. Tomēr dzērveņu audzētāja par vislabāko metodi uzskata ogu savlaicīgu nolasīšanu un glabāšanu saldētavā. Pēc atlaidināšanas ogām ir nevainojama kvalitāte.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.