Vai iespējams strādāt nepilnu darbadienu, saglabājot bērna kopšanas pabalstu? 0
“Manam bērniņam palika gadiņš. Darba devējs grib, lai atsāku strādāt. Vai iespējams strādāt nepilnu darbadienu, saglabājot bērna kopšanas pabalstu?” jautā Natālija Ventspilī.
No situācijas apraksta var secināt, ka māmiņa atrodas bērna kopšanas atvaļinājumā un saņem divus pabalstus – bērna kopšanas pabalstu un arī vecāku pabalstu, jo ir darba ņēmēja, tātad sociāli apdrošināta persona.
Bērna kopšanas pabalstu maksā neatkarīgi no nodarbinātības un veiktajām sociālajām iemaksām. Šā pabalsta apmērs (kopjot bērnu vecumā līdz pusotram gadam – 171 eiro mēnesī, no 1,5 līdz 2 gadiem – 42,69 eiro mēnesī) saglabājas, arī strādājot.
Ar vecāku pabalstu ir citādi. To maksā sociāli apdrošinātām personām. Ja pabalsta saņemšanas laikā nestrādā, tad pabalstu izmaksā pilnā apmērā, kādā tas pieprasīts. Ja pabalsta izmaksas periods ir pieprasīts līdz bērna gada vecumam, tas ir 60% no pabalsta saņēmēja vidējās apdrošināšanas iemaksu algas, ja līdz pusotra gada vecumam – 43,75% no vidējās apdrošināšanas iemaksu algas.
Vispirms jāpārtrauc bērna kopšanas atvaļinājums. Līdz ar to, ja persona ir nodarbināta un neatrodas bērna kopšanas atvaļinājumā, vecāku pabalstu izmaksā 30% apmērā no piešķirtā pabalsta summas. Turklāt nav svarīgi, vai tiek strādāta pilna vai nepilna darbadiena. Protams, darba samaksa būs atkarīga no nostrādātā darba laika.
Vēl māmiņai ir tiesības uz priekšrocībām, kas noteiktas Darba likumā, piemēram, pārtraukumu bērna barošanai līdz pusotra gada vecumam, kas tiek ieskaitīts darba laikā, saglabājot darba samaksu (Darba likuma 146. pants).
Bērna kopšanas pabalstu piešķir saskaņā ar Valsts sociālo pabalstu likuma 7. pantu. Pabalsta apmēru nosaka Ministru kabineta noteikumi Nr. 1609. Savukārt vecāku pabalsta piešķiršanu un izmaksas periodu nosaka likuma Par maternitātes un slimības apdrošināšanu 10.4 pants, bet pabalsta apmēru – 10.6 pants.