Ja blakus slimais ar tuberkulozi, kurš neārstējas… 0
Tās atklāšanā un ārstēšanā līdz ar ārstiem iesaistās pašvaldības.
Nesen redakcijai satraucošu informāciju pavēstīja Velga Balode no Siguldas. “Pie manis dārzā nāk piestrādāt kāda sieviete, kas visu laiku krekšķ un kraukājas. Viņas svars ir tikai 40 kg. Pati teic – varētu būt slima ar tuberkulozi, taču nevarot atļauties doties pie ārsta. Kad piedāvāju naudu vizītei pie ārsta, aizbildinās – tad nebūšot naudas ēšanai. Patiesībā tā viņai vajadzīga dzeršanai. Kā bijusī medmāsa apzinos, ka šāds cilvēks apdraud apkārtējo veselību. Esmu lūgusi palīdzību sociālā dienesta darbiniekam, taču viņš nelikās ne zinis. Vai tiešām vienkārši jāgaida, kad šī sieviete nomirs?”
Skaidrojām, vai Siguldā tiešām nereaģē šādos gadījumos, kā līdzīgās situācijās rīkojas citās pašvaldībās un ko varam darīt mēs, iedzīvotāji.
Ārstē bez maksas
“Šo sievieti jāmudina aiziet pie ģimenes ārsta un veikt pirmos izmeklējumus. Tad ar pašvaldības sociālā dienesta atbalstu varētu panākt, lai viņu aizved uz tuvāko tuberkulozes kabinetu (Latvijā to ir 25, plānots atvērt vēl 8) vai Tuberkulozes un plaušu slimību centra ambulatoro nodaļu Rīgā. Ja viņai konstatēs tuberkulozi, tālākā izmeklēšana, plaušu ārsta konsultācija un ārstēšana ir bez maksas,” skaidro centra galvenā ārste Andra Cīrule.
Tuberkulozes slimniekus, kuri var inficēt apkārtējos, piespiedu kārtā uz trim mēnešiem iespējams ievietot centra filiālē “Ceplīši”.
Pēc Veselības inspekcijas lēmuma to veic novada ftiziopneimonologi kopā ar pašvaldības policiju. “Piespiedu kārtā ārstēt nevaram, tomēr līdz šim zāles dzert neviens nav atteicies,” saka A. Cīrule. Šobrīd “Ceplīšos” gan atrodas tikai viens piespiedu kārtā atvests pacients. Atsevišķas iedzīvotāju grupas, piemēram, personas bez noteiktas dzīvesvietas, kas atrodas īslaicīgās aizturēšanas vietās, pakļautas arī obligātai plaušu rentgenogrāfijai.
Ar labu kaut ko panākt grūti
Ar labu vien cīnīties ar tuberkulozi nav iespējams, uzskata Iecavas novadā. Tur pērn ar tuberkulozi nomira divi cilvēki darbspējīgā vecumā. Novada veselības un sociālās aprūpes centra vadītāja Mirdza Brazovska stāsta: “Pēc tam, kad saslima kāds nesen no ieslodzījuma atbrīvots vīrietis, izsaucām mobilo plaušu rentgenu, lai izmeklētu desmitiem iedzīvotāju. Sadarbībā ar sociālo dienestu un pašvaldības policiju pārbaudīja visas iespējamās kontaktpersonas, kas dzīvoja daudzdzīvokļu mājā un pansionātā. Saslimušos gan neatklājām, toties atradām cilvēku, kas, pats to nezinot, bija pārslimojis tuberkulozi.” Noteikts arī, ka ikvienam iedzīvotājam, kurš vēršas pēc sociālās palīdzības, vispirms jādodas pie ģimenes ārsta.
Rēzeknē nakts patversmes pakalpojumus var saņemt, vispirms uzrādot plaušu rentgena izmeklējuma rezultātus, bet Jelgavas un Rīgas nakts patversmēs jāiesniedz ģimenes vai sociālā ārsta izziņa par veselības stāvokli.
Sadarbībā ar Latvijas Sarkano Krustu tiek organizētas bezmaksas rentgena pārbaudes patversmēs, bet zupas virtuves regulāri apmeklē medicīnas māsas, ievācot no apmeklētājiem krēpas analīzēm.
Carnikavas novadā dzīvojošie tuberkulozes slimnieki ik dienu saņem divus latus pārtikas iegādei, bet pašvaldība sedz transporta izdevumus nokļūšanai līdz ārstniecības iestādei un atpakaļ.
Salacgrīvas novadā sociālais dienests, ja uzrādīta plaušu ārsta izziņa, piešķir tuberkulozes slimniekiem uzturzīmes pusdienām – Ls 2,50.
Daugavpils pilsētas pašvaldība ne tikai sedz ceļa izdevumus un nodrošina bezmaksas pusdienas, bet ik dienu atvēl arī bezmaksas piena produktus viena lata vērtībā.
Ogrē informācija par bezmaksas pārbaudēm izvietota gan zupas virtuvē, gan kopmītnēs, gan citās publiskās vietās. Katru gadu novadā atklāj pāri par desmit tuberkulozes slimnieku, arī bērnus.
Rīgas domes Labklājības departaments tuberkulozes slimniekiem, kuri ierodas tuberkulozes kontrolējamās terapijas kabinetos pēc kārtējās zāļu devas, sedz sabiedriskā transporta ceļa izdevumus lata vērtībā, kā arī izsniedz dāvanu karti – arī lata vērtībā – pārtikas produktu iegādei. Pērn šādu palīdzību saņēma 1619 rīdzinieku, bet kopumā šim mērķim izlietoti 54 242 lati.
Kā rīkojas Siguldas novadā?
Novada sociālā dienesta vadītāja Diāna Indzere apgalvo: “Ja mūsu iedzīvotājam konstatēta saslimšana ar tuberkulozi un viņa materiālie apstākļi ir neapmierinoši, palīdzam apmeklēt speciālistus un, ja nepieciešams, nodrošinām arī pilnvērtīgu uzturu. Kādu ģimeni ar trim nepilngadīgiem bērniem regulāri vedām uz pārbaudēm Rīgā un pēc tam nogādājām mājās. Šai ģimenei un citām palīdzējām arī atveseļošanās laikā, kas nereti ilgst pat sešus mēnešus.” Viņa teic – katram trūcīgam tuberkulozes slimniekam, kurš nonācis dienesta redzeslokā, iespējams saņemt gan naudas pabalstu, gan pārtikas talonus, tādēļ lūdz Siguldas iedzīvotāju vērsties sociālajā dienestā un ziņot par sievieti, kurai nepieciešama šī palīdzība.
Jācer, ka tagad iespējamā tuberkulozes slimniece to tiešām arī saņems.
Fakti * 2012. gadā no visiem reģistrētajiem tuberkulozes slimniekiem 54% bija no sociāli nelabvēlīgas vides – bezdarbnieki, alkohola lietotāji, atbrīvoti ieslodzītie vai cilvēki bez noteiktas dzīvesvietas. Pirmo reizi saslima 880 cilvēki, 99 – atkārtoti, bet 101 – ar multirezistento tuberkulozi. * Latvijā ir 42,8 tuberkulozes gadījumi uz 100 000 iedzīvotāju (ES – vidēji 12,35), visvairāk Latgales reģionā – 47,7 un Rīgā – 40,1. Avots: Slimību Profilakses un kontroles centrs
|
Viedoklis
Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācijas vadītāja Līga Kozlovska: “Balvu novadā, kur es strādāju, ik pa laikam tiek atklāti tuberkulozes slimnieki, visbiežāk no sociālā riska grupas. Sociālie darbinieki viņus ne tikai mudina apmeklēt ģimenes ārstu, bet bieži vien sarunā vizīti un transportu, ar ko nokļūt tuberkulozes kabinetā. Ja pacients nav pierunājams doties pie speciālista, ģimenes ārsts pats noņem krēpu analīzi. Parasti veic arī asins analīzes, jo tuberkuloze iet roku rokā ar C hepatītu un HIV infekciju. Grūtāk ir ar alkohola lietotājiem, kuri ir nevērīgi pret savu veselību. Tad tuberkulozi nereti atklāj tikai tad, kad viņš nonācis slimnīcā ar smagiem alkohola radītiem veselības traucējumiem.”