
“Priekšnieks grib pierunāt paņemt bezalgas atvaļinājumu…” Kādas sekas tas var radīt? 0
Priekšnieks grib pierunāt mani ņemt bezalgas atvaļinājumu 1,5 mēnešus. Esmu dzirdējusi, ka tas pēc tam ietekmēs mana kārtējā atvaļinājuma ilgumu. Vai tā patiešām ir? IJA K.
Jāatgādina, ka nedrīkst vienpersoniski ar rīkojumu sūtīt darbinieku bezalgas atvaļinājumā. Šādā situācijā darba devējam jāvienojas ar darbinieku par bezalgas atvaļinājuma piešķiršanu un arī tā ilgumu. Taču darba devējs nedrīkst sodīt darbinieku vai radīt viņam citas nelabvēlīgas sekas, ja darbinieks nav piekritis izmantot atvaļinājumu bez darba samaksas saglabāšanas.
Darbiniekam, izmantojot bezalgas atvaļinājumu, jāņem vērā, ka šāds atvaļinājums var ietekmēt viņa nākamā ikgadējā apmaksātā atvaļinājuma ilgumu, kā arī samazināt vidējo izpeļņu un samaksāto nodokļu apmēru.
Laikā, kas dod tiesības uz ikgadējo apmaksāto atvaļinājumu, neieskaita atvaļinājuma laiku bez darba samaksas saglabāšanas, kas ir ilgāks par četrām nedēļām viena gada laikā. Piemēram, ja darbinieks gada laikā izmanto 6 nedēļas bezalgas atvaļinājumu, tad četras nedēļas neietekmēs nākamā ikgadējā atvaļinājuma ilgumu, bet par 2 nedēļām nepienāksies kārtējā apmaksātā atvaļinājuma dienas.
Ja darbinieks bezalgas atvaļinājuma laikā saslimst, darba devējs arī neizmaksā darbiniekam slimības naudu par slimošanas pirmajām 10 dienām.
Ja ārkārtējās situācijas laikā darba devējs ir pieteicies valsts dīkstāves pabalstam, bet vienlaikus kāds no darbiniekiem dīkstāves periodā izmanto bezalgas atvaļinājumu, šim darbiniekam dīkstāves pabalstu nepiešķir.