Ja bērns aizrijies… 0
Kamēr mazulis vēl tikai izzina pasauli, kurā sācis dzīvot, viņam gadās dažādas ķibeles. Vecākiem jāsaglabā vēss prāts, lai bērniņu pasargātu no nelaimes, reizēm pat glābtu viņa dzīvību.
No rokas mutē
Līdz trīs gadu vecumam bērns izzina pasauli, lielākoties visu mēģinādams nogaršot. Tāpēc vecākiem jāzina, kā nepieļaut aizrīšanos. Pat ēdiens, kas nonāk elpošanas ceļos, var izraisīt nosmakšanu.
Visbiežāk nelaimes notiek, starp ēdienreizēm našķējoties ar riekstiem, sausiem cepumiem, ēdot maizi vai graužot burkānu.
Kad bērns ēd, viņam ir aizliegtas jebkādas kustības telpā. Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas Ķirurģijas nodaļas vadītājs profesors Aigars Pētersons uzsver nepieciešamību bērnus jau no mazotnes radināt ēst pie galda, maltītes laikā nespēlēties un neskraidīt, lai neaizrītos. Tā paša iemesla dēļ bērnus nedrīkst atstāt vienus, kad viņi ēd no pudelītes. Aizrīšanos, ja ir kumoss mutē, var izraisīt pat atskatīšanās, nemaz nerunājot par smiešanos vai runāšanu.
Ēšanas laikā mazulim jābūt savā sēdeklītī, pie galda virsmas vai vecākiem klēpī.
Mazuļiem mutē nonāk arī neēdami priekšmeti. Tādēļ vecākiem svarīgs uzdevums ir izvērtēt, vai bērnam piedāvātās rotaļlietas ir drošas un vecumam atbilstošas.
Ļoti bīstamas ir baterijas un sīkas rotaļlietu detaļas. Tās nekādā gadījumā nedrīkst būt mazulim sasniedzamā vietā pat tad, ja ģimenē ir lielāki bērni, kuri spēlējas, piemēram, ar lego vai dažādiem konstruktoriem.
Izvēloties rotaļlietas, jāraugās, vai to marķējumā ir norāde par bērna vecumu, kādam tās piemērotas. Rotaļlietas bērniem līdz trīs gadu vecumam ir pakļautas īpaši striktām kvalitātes prasībām. Par atbilstību liecina CE marķējums uz iepakojuma. Veikalā pirms pirkšanas vai saņemot rotaļlietu kā dāvanu, pieaugušais var mēģināt noņemt sīkās detaļas, piemēram, plīša lāča aci, degunu u.tml. Ja viņam tas izdodas, izdosies arī bērnam.
Palīdzības sniegšana
Ja bērns ir aizrijies, ir jārīkojas nekavējoties un jāpalīdz atklepot svešķermeni, lai atbrīvotu elpceļus.
Zīdainis jāpagriež uz sāniem un ar pirkstu jāatver mute. Tad mazuli novieto uz vēdera uz viena no pieaugušā cilvēka augšstilbiem tā, lai mute būtu vērsta uz leju un arī galva būtu nedaudz uz leju. Lai atbrīvotos no svešķermeņa, piecas reizes diezgan spēcīgi uzsit starp lāpstiņām un pārbauda, vai procedūra ir izdevusies. Ja beidzot viss ir kārtībā, bērnam ir jāiztīra mute.
Ja svešķermenis joprojām ir elpceļos vai barības vadā, bērns jāpagriež ar skatu uz augšu, jātur uz rokas, galva nedaudz uz leju. Netiešās sirds masāžas vietā ar trim pirkstiem piecas reizes uzspiež uz krūškurvi. Ja arī šādā veidā nekas neizdodas, abi palīdzības sniegšanas veidi pārmaiņus jāatkārto.
Ja ir aizrijies vecāks bērns, viņam ir jāļauj izklepoties. Ja nekas neizdodas, jānometas ceļos aiz bērna, lai izlīdzinātos augumu starpība. Ar vienu roku bērnu aptver ap krūtīm, saliec gandrīz taisnā leņķi uz priekšu un piecas reizes uzsit starp lāpstiņām virzienā uz priekšu, uz pleciem. Sitieniem jābūt saudzīgiem, bet efektīviem.
Ja elpceļi atbrīvojas un bērns sāk klepot, jāļauj, lai tas izvada svešķermeni.
Ja uzsitieni starp lāpstiņām nav līdzējuši, bērnu novieto ar muguru pret sevi un skatu uz priekšu, uz leju. Apliek bērnam rokas, vienu savelk dūrē un novieto starp nabu un ribu loku. Šādā pozā veic piecus grūdienus uz sevi, uz augšu. Ja bērns ir lielāks, pieaugušais paliek stāvus, bet cietušais pēc iespējas noliecas uz priekšu.
Ja bērnam vai zīdainim neizdodas svešķermeni atklepot un viņš zaudē samaņu, jāpārbauda elpošana un sirdsdarbība, nekavējoties jāsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība, jāuzsāk elpināšana un netiešā sirds masāža.
Vispirms ieteicams patrenēties uz manekeniem, jo šie paņēmieni var būt traumatiski bērnam, tomēr ārkārtas situācijā tie var glābt atvases dzīvību!
Kvalificētu mediķa padomu un konsultāciju var saņemt pa Ģimenes ārstu konsultatīvo tālruni 66016001 darba dienās no plkst. 17 līdz 8, brīvdienās un svētku dienās – visu diennakti. Ārkārtas gadījumiem ir neatliekamā medicīniskā palīdzība, ko izsauc, zvanot 113.