Bebrs no grāvja “jāizēd” – medīt vairs nedrīkst, bet cīnīties var 1
Kad cilvēce vēl tikai mācījās izmantot akmens cirvi, bebrs jau radīja hidroinženierijas brīnumu – dambjus, kas ne par mata tiesu nav sliktāki par Ķeguma HES, tik izgatavoti no dabā pieejamiem materiāliem. Lielāko bebru dambi, kas ASV radīts pagājušā gada septiņdesmitajos gados un garumā pārsniedz 800 metru, 2010. gadā saskatīja no kosmosa, kas vien liecina par šī zvēra fantastiskajām spējām. Problēma tikai tāda, ka tad, kad bebra kungs ar savu ģimeni ieperinās kaimiņos, neviens, izņemot zaļos, par tā klātbūtni nepriecājas.
Medīt vairs nedrīkst, bet cīnīties drīkst
Tas, ka bebru Latvijā savairojies krietns lērums, noticis vairāku iemeslu dēļ. Pirmkārt, ilgāku laiku bebru medības visiem, izņemot dažus īpaši tuvu stāvošos, bija tabu, līdz ar to bebri varēja vairoties kā truši. Otrkārt, padomju laikos izveidotās, bet pēc tam novārtā pamestās meliorācijas sistēmas bebram ir kā pieczvaigžņu hotelis ar visām ērtībām, atliek vien ar sieviņu iekārtoties, uzbūvēt dambīti un katru gadu sataisīt veselu kaudzīti bebrēnu. Zemes īpašnieks par šādu bebru ģimenes idilli sajūsmā nebūs, jo tās klātbūtne nozīmē noplūdinātas pļavas un mežus, izskalotus ceļus, nemaz nerunājot par nograuztajiem kokiem.
Bebru medību sezona šogad beidzās 30. aprīlī, un saskaņā ar spēkā esošajiem noteikumiem tā atkal sāksies 1. augustā, bet, tā kā raksta tapšanas laikā izstrādes procesā ir jauns Medību noteikumu projekts, kurā plānotas bebru medību sezonas izmaiņas, grūti prognozēt, kādas būs prasības attiecībā uz bebru medīšanas laiku.
Kamēr bebrus medīt nedrīkst, zemju īpašnieki, lai cīnītos ar nevēlamo viesi, var izmantot pašu dabu, kas galu galā visu nokārtos. Protams, tas nav viegli un ir diezgan laikietilpīgs process, bet prakse liecina par to, ka ar bebriem tikt galā ir iespējams.
Bebru dambji jānojauc
Bebrs taisa dambi ar vienu mērķi – lai ieeja tā namā, proti, alā, atrastos zem ūdens. Tad gan pats, gan tā bērni būs drošībā. Ja dambi nojauc un atjauno ūdensteci, pastāv ļoti liela iespēja, ka alas atklāsies. Medību sezonas laikā šādu metodi mēdz izmantot, lai bebru medītu ar alu suņiem. Protams, bebrs steigs dambi atjaunot, bet, ja cilvēks šo cīņu turpina un sistemātiski dambi nojauc, tad bebram atliek vai nu no konkrētās vietas aizvākties, vai arī tā alu uzies kāds no plēsējiem (vilks, lūsis, lapsa, jenotsuns, klaiņojošie suņi), kas noteikti pie izdevības parūpēsies par jauno bebrēnu paaudzi. Dabas aizsardzības nolūkos neiesaka jaukt bebru māju vai likvidēt alas, bet jāsaprot, ka bebru dzīvoklis reti kad paliek tukšs. Ja viena ģimene evakuējas, pēc kāda laika tajā iemitināsies kāds cits. Tādēļ bieži vien ļoti noderīgi ir izmantot smago tehniku, lai bebru nedarbus likvidētu.
Ja meliorācijas grāvjus atjauno, likvidē apaugumu, visu iztīra, tad bebrs šādu mājvietu izvēlēsies, vien būdams pilnīgi izmisis. Ja vēl piedevām grāvī nav ūdens, kā tas mēdz būs sausā vasarā, tad bebrs var būvēt, cik daudz dambju grib, tik un tā savu mērķi tas nepanāks, jo gluži vienkārši grāvī trūks ūdens.
Bebru skaits jākontrolē
Ja bebrs no kādas konkrētas vietas vārda vistiešākajā nozīmē jāizēd, tad tas jādara ar vērienu. Viss jādara tā, lai bebra kungam dzīvošana tur nebūt droša, kā arī tam nebūtu kur atgriezties. Izklausās nežēlīgi, bet ir situācijas, kad bebra klātbūtne rada tikai zaudējumus. Tomēr jāpieņem arī tas, ka ir vietas, kur bebram ir jābūt un kur jāļauj tam izpausties, proti, upes, ezeri, arī konkrētas vietas mežā.
Medību sezonas laikā visefektīvākais veids, lai uzveiktu bebru, ir lamatas. Bet jāatceras, ka lamatas ir medību rīks, ko izmantot bebru ķeršanai var tikai tās personas, kas ieguvušas mednieka apliecību, jo bebrs ir medījamais dzīvnieks.
Mēs salīdzinājumā ar citām Eiropas valstīm patiesībā sūdzēties nevaram, jo bebru mūsu zemē medīt ir atļauts. Piemēram, Čehijā bebri rok alas cilvēku izveidotos aizsprostos, radot ne tikai zaudējumus, bet arī draudus iedzīvotājiem. Ja Latvijā bebru skaits dramatiski nesamazināsies, bet tiks saprāta robežās kontrolēts, tad mēs arī turpmāk varēsim medīt Eiropas Savienībā aizsargājamu dzīvnieku. Ja bebru medībām uzliks ierobežojumus, tad gan mums draud plaša mēroga katastrofa.
Sagatavots ar Medību saimniecības attīstības fonda atbalstu