Sarkani āboli ābelē.
Sarkani āboli ābelē.
Foto – LETA

Ja augļi sapūst jau kokā 0

Vecai ābelei katru gadu jau zaros ir daudz puvušu ābolu. Koks aug daļēji noēnotā vietā, vēja plūsma lapotnē nav pietiekama, taču ar vainaga retināšanu laikam nebūs līdzēts. Droši vien vajadzēs ar kaut ko miglot. Kādi preparāti varētu novērst ābolu pūšanu?
 Valdis S. Saulkrastos

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
“Viņš ļoti labi apzinās, ka daudzi no viņa grib atbrīvoties.” Eksperts nosauc brīdi, no kura Putina dienas būs skaitītas
Lasīt citas ziņas

VAAD Augu aizsardzības departamenta Augu aizsardzības līdzekļu reģistrācijas daļas referente Anitra Prekele uzsver, ka galvenais ir vainaga retināšana, nodrošinot pēc iespējas labākus gaismas apstākļus. Vispirms izgriež visus nokaltušos vai slimību bojātos zarus. Nozāģē galotni, atstājot celmu, vai arī nogriež to līdz kādam pietiekami spēcīgam sānzaram. Atstājot lielus stumbeņus, nozāģē zarus, kuri noēnojuma dēļ izveidojuši garus un kailus zaru posmus. Jāsaudzē nolīkušie apakšējie skeletzari. Labākus gaismas apstākļus tiem sarūpē, likvidējot noēnojošos augstākos zarus. Ja ābelei izveidojušies divi paralēli zari, atstāj tikai vienu – veselīgāko, kam vairāk jauno klājzaru.

Lai nākamajā sezonā slimību būtu pēc iespējas mazāk, jāsavāc visi bojātie un kritušie augļi. Kad lapas nobirušas, pārstaigā dārzu un ar garu nūju nodauza visus mumificējušos augļus, jo šīs mūmijas būs jauns infekcijas perēklis pavasarī. Bojātos augļus aizvāc no dārza un sadedzina. Ja nav pagūts, tas jāizdara tagad.

CITI ŠOBRĪD LASA

Mazdārzā būtu jācenšas iztikt bez ķīmisko augu aizsardzības līdzekļu lietošanas. Tomēr, ja kāda augu slimība izplatās pārmērīgi, fungicīds var palīdzēt saglābt ražu. Parādoties slimības pirmajām pazīmēm (parasti jūlija beigās vai augustā), augļu kokus apsmidzina ar 0,5 % Bordo maisījumu. Ja nepieciešams, apstrādi pēc divām nedēļām atkārto.

Augļu puves mēdz būt dažādas. Pirmā parasti parādās parastā augļu puve (augļi saslimst jau dārzā no zaros palikušajām mūmijām). Tās attīstību veicina karsts laiks – tad parādās pirmie puvušie augļi. Lai lietus un kukaiņi nepārnestu infekciju uz veselajiem, no vainaga regulāri jāaizvāc puves bojātie, tāpat jāsalasa zemē nobirušie.

Augļu rūgtā puve attīstās, ja augļu briešanas laikā bieži līst lietus (inficēšanās notiek veģetācijas periodā, bet puves pazīmes uz gataviem augļiem parādās ražas vākšanas vai glabāšanas laikā). Lai ierobežotu šīs slimības attīstību, kokiem laikus izgriež visus ar vēzi slimos un nokaltušos zarus.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.