Foto – LETA

Var līdzēt aizstājterapija
 0

Ja bērnam ir augšanas aizture, vispirms jāārstē pamatsaslimšana, uzsver endokrinoloģe. Ja tas notiek adekvāti un laikus, arī bērna augšanas ātrumam vajadzētu uzlaboties. Gadījumos, kad bērna augšana ir saistīta ar iedzimtām ģenētiskām slimībām, piemēram, Tērnera vai Preidera-Vilija sindromu, augšanas hormona deficītu, bērnam var palīdzēt ar hormonu preparātiem. Injekcijas veic, katru dienu zem ādas ievadot vienu devu. Lai tās būtu precīzas, izmanto speciālas ierīces. Mazākiem draiskuļiem zāles var injicēt vecāki, bet lielāki to spēj paši. Ir divējādas ierīces. Vienas ir tā sauktās automātiskās pildspalvas, kuras izmantojot nosaka devu, ievada zem ādas, nospiež podziņu un injicē medikamentu. Otras ir elektroniskās ierīces, un pacientam pašam nekas nav jārēķina – dienas deva ir ieprogrammēta, turklāt ārsts, pieliekot ierīci pie sava datora, viegli var kontrolēt, cik daudz un cik regulāri zāles lietotas. Lietojot elektronisko ierīci, injekcija ir mazsāpīga, turklāt nav redzamas adatas dūriena pēdas.

Reklāma
Reklāma
“Baidens nolēmis skaisti aiziet no dzīves, paņemot sev līdzi ievērojamu daļu cilvēces.” Medvedevs biedē ar Trešo pasaules karu
Kokteilis
Personības TESTS. Kādu iespaidu tu par sevi radi? Šis attēls palīdzēs tev to noskaidrot
TV24
“Laikam par to nevaru stāstīt, bet…” Rajevs atklāj iepriekš nedzirdētu informāciju par Rinkēviča un Trampa telefonsarunu
Lasīt citas ziņas

Zāļu lietošanas ilgums ir atkarīgs no bērna augšanas tempa un analīžu rezultātiem. Vecākiem nav jāuztraucas, ka no šīm injekcijām bērns piepeši sāks strauji stiepties garumā! Terapija ir aizvietojoša – to, ko organisms pats nesaražo, dod papildus. Turklāt ārsts devas aprēķina atbilstīgi pacienta vecumam, svaram un konkrētā hormona trūkuma pakāpei.

Visbiežāk ārstēšana rit vairākus gadus. Taču bērniem, kuriem ir augšanas hormona deficīts, zāles jālieto tikmēr, kamēr kaulu augšanas zonas noslēdzas. Katrā situācijā terapijas nepieciešamību un ilgumu vērtē ārsts. Ārstēšana ir droša – pasaulē šos preparātus kā analogu cilvēka augšanas hormonam lieto jau vairāk nekā 30 gadu, Latvijā savukārt ir pieredze 20 gadu garumā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tomēr, kā jebkuram medikamentam, arī hormonu preparātiem var būt blaknes, taču tās parasti ir maznozīmīgas. Ļoti jutīgiem bērniem var rasties alerģiska reakcija, reizēm – tūska. Vienlaikus jāuzsver: bērnam, kuram augšanā nepieciešama hormonu aizstājterapija, regulāri jāapmeklē bērnu endokrinologs – ārsts kontrolēs procesu un uzraudzīs zāļu lietošanu. Ja ir apstiprināta diagnoze, medikamentus apmaksā valsts, taču tiesības tās izrakstīt ir vienīgi bērnu endokrinologam.

Konsultante
 Iveta Dzīvīte-Krišāne,
 Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas bērnu endokrinoloģe

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.