Publicitātes foto

Ja atkritumus vēlas šķirot, vajadzīgas vairākas tvertnes 0

Domājot par virtuves komfortu, pēdējā laikā cilvēki biežāk izvēlas iebūvētas atkritumu kastes, nevis brīvstāvošu miskasti – iebūvētās ērtāk iekļaut un paslēpt kopējā virtuves iekārtā. Turklāt iespējami arī dažādi varianti, kas uzlabo lietošanas ērtumu. 


Reklāma
Reklāma

 

 

Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

Arī tad, ja vēlamies dzīvot zaļāk un atkritumus šķirot, ne vienmēr tas konkrētajā dzīves vietā ir iespējams. Latvijā atkritumu šķirošana vēl krietni atpaliek no pasaules prakses šajā jomā. Ja dzīvesvietā ir pieejami trīs kopējie šķirošanas konteineri, tas jau ir sasniegums! Pārsvarā pie daudzdzīvokļu mājām ir viens konteiners vai labākajā gadījumā divi – plastmasas iepakojumiem un pārējiem atkritumiem. Japānā, piemēram, katrā mājoklī ir pat astoņas atkritumu tvertnes dažādu veidu atkritumiem, bet Zviedrijā jaunajās mājās jau iebūvēti centralizēti atkritumu sadales vadi dažādās krāsās – polietilēnam, papīram, plastmasas pudelēm utt. Tādējādi šķirošana notiek, jau atkritumus izmetot. Vācijā piemāju teritorijā pieejami vairāki centralizētie šķirošanas konteineri un darbojas arī sodu sistēma par atkritumu šķirošanas neievērošanu.

“Pirms iekārtot savā virtuvē vairākas atkritumu tvertnes, vispirms jānoskaidro, kurus atkritumus tuvējā apkārtnē patiešām iespējams šķirot vai nodot.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pretējā gadījumā mazā virtuvē tas aizņems tikai lieku vietu. Bet tie, kam ir dārzs, virtuves virsmā var izveidot speciālu lūciņu organiskajiem atkritumiem, kas iekrīt tieši šķirošanas tvertnē un ko var izmantot komposta gatavošanai,” iesaka virtuvju dizainers Džons Grejs.

 

Kā nomainīt brīvstāvošu 
pret iebūvētu?

Ar viena konteinera iebūvēšanu problēmu nebūs, tikai jau esošā virtuvē būs jāņem vērā virtuves skapīša un durtiņu izmēri, kā arī attiecīgi jāpielāgo tvertnes izmēri. Sarežģītāk, ja viena atkritumu spaiņa vietā vēlēsies iebūvēt divu vai trīs tvertņu izvelkamu bloku, jo nepieciešamie mehānismi aizņem skapītī diezgan lielu vietu. Vēl svarīgi, no kādiem materiāliem virtuves iekārta izgatavota, vai mehānismus būs iespējams kvalitatīvi integrēt un piestiprināt.

Uzmanība jāpievērš ne tikai virtuves skapīša platumam / dziļumam un tā durtiņu izmēriem, bet arī tam, kāds ir durtiņu vēršanās virziens (uz āru vai sāniem) un kā izvietotas kanalizācijas caurules (ja tvertnes plānotas zem izlietnes).

Svarīgi arī, cik atbilstošs konkrētajiem atkritumiem ir atkritumu kastu izmērs, cik ērta ir kastu ielikšana/izņemšana, rokturi, cik izturīgs to materiāls un cik ērti tvertnēs ievietot un nostiprināt atkritumu maisus, kā arī cik parocīgi tvertnes tīrīt.

 

Kopēja tvertne

Populārākais variants – tvertne, kas stiprināta pie skapīša durvīm un atveras kopā ar tām. Šim risinājumam nav nepieciešamas sarežģītas vadotnes, tāpēc izmaksas ir samērā lētas, un šo variantu lieto ļoti bieži. Visbiežāk izmanto apaļas formas tvertnes. Risinājuma vājais punkts – tvertnes vāka noņemšanas mehānisms. Lētākajiem modeļiem tas ātri iziet no ierindas, un tad tvertne vai nu stāv bez vāka, vai arī tas jānoņem pašam. Tad risinājums neatšķiras no pavisam lēta varianta – pie durtiņām piestiprināta atkritumu groza, kurā ievietots plastmasas maiss.

Reklāma
Reklāma

Samērā dārgs variants – izbīdāma tvertne. Lai iebūvētu šādu tvertni, nepieciešams sarežģītāks un attiecīgi arī dārgāks vadotņu mehānisms, kas nodrošina tās izbīdīšanu un iebīdīšanu. Ar vienu tvertni šis variants ir izdevīgs nelielās virtuvēs, kur atkritumu tvertnei neatliek vairāk vietas kā apmēram 40 cm (tvertnes pieejamas jau no 30 cm platuma). Tomēr mehānisms izmaksā pietiekami dārgi, tāpēc izdevīgāk un praktiskāk to komplektēt ar vairākām tvertnēm.

Retāk lietots variants – atgāžama tvertne, kas izdevīga tādās virtuvēs, kur attiecīgās virtuves iekārtas durtiņas nav iespējams atvērt uz sāniem. Lieto samērā reti, jo tvertni grūti integrēt zem izlietnes, ja tā ir liela izmēra.

 

Vairākas tvertnes

Dažāda tilpuma, bet vienāda augstuma tvertnes (parasti no 2 līdz 4) novieto vai nu vienā kopējā režģī ar durtiņām, vai arī nostiprina vienā atvilktnē.

Vienkāršākais un lētākais variants – vairākas vienāda augstuma tvertnes vienā kopējā režģī, kas ievietots virtuves skapītī. Sistēma bez automātiskas vadības – durvis jāatver un tvertnes jāizvelk pašam, arī vāka noņemšana nav automātiska.

Dārgāks, bet ērtāks variants – iespējami vairāki pusautomātiski veidi ar automātisku vāka noņemšanu vai ar automātisku izbīdīšanos, kur vāks jānoņem pašam.

Ergonomisks, parocīgs, bet dārgs variants – tvertnes automātiski izbīdās un vāks tiek noņemts, atverot durvis vai izvelkot bloku.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.