Vīram pēc insulta galvas asinsvadā ielika stentu. Vai tas tur paliks uz mūžu? 6
Regīna Olševska, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
Manam vīram, pensionāram, pēc insulta galvas asinsvadā ielika stentu. Vai tas tur paliks uz mūžu? Vai tas nevar aizsērēt? Olga Daugavpils novadā
Atbild Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Diagnostiskās radioloģijas centra Invazīvās radioloģijas nodaļas vadītāja Sanita Ponomarjova.
“Ja kādu no galvas asinsvadiem nosprostojis liels trombs, izmanto specializētu stentu tromba izvilkšanai, kas, iekļuvis trombā, atveras un to “iesūc”. Šādu stentu asinsvadā atstāj tikai retos gadījumos. Parasti galvas asinsvados ievieto smalkākus stentus, lai tie netraumētu galvas asinsvadus un varētu izvairīties no asinsvadu sieniņas bojājuma vai atslāņošanas.
Tā ir mazinvazīva procedūra, kas noris vietējā narkozē. Pacienta cirkšņa artērijā veic dūrienu, tad rentgena kontrolē ievada garu un tievu caurulīti – mikrokatetru, kas virzās uz aortu un tālāk pa asinsvadiem uz miega artēriju, uz sašaurinājumu smadzeņu asinsvadā. Sākumā stents ir saspiests, bet, nonācis vajadzīgajā vietā, tas tiek izplests. Ja arī pēc stenta izplešanas asinsvada diametrs nav pietiekams, to paplašina ar speciāla balonkatetra palīdzību.
Stents galvas asinsvados paliek uz visiem laikiem. Lai neveidotos trombi, pacientam gadu pēc tā ievietošanas jālieto medikamenti, kas novērš trombu veidošanos un pielipšanu stenta sieniņām. Obligāti jāatmet smēķēšana, jākontrolē asinsspiediens un ķermeņa svars, vairāk jākustas. Ja stenta diametrs sašaurinās, to paplašina ar balona katetra starpniecību, piepūšot to sašaurinājuma līmenī.”