Foto: SHUTTERSTOCK

Asiņu piejaukums vēdera izejā – steidzami pie proktologa! 0

Regīna Olševska, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
Lasīt citas ziņas

Esmu pamanījusi nelielu asiņu piejaukumu vēdera izejā. Droši vien tie ir hemoroīdi, jo man ir sēdošs dzīvesveids, tomēr prāts ir nemierīgs. Kā pareizi rīkoties? Esmu pirmspensijas vecumā. Ilze Cēsu novadā

Atbild “VC4” Baltijas Vēnu klīnikas proktologs Andris Gardovskis: “Resnās un taisnās zarnas audzēji ir visai izplatīti. Katru gadu Latvijā ar tiem saslimst vairāk nekā tūkstoš cilvēku.

CITI ŠOBRĪD LASA

Divi galvenie riska faktori ir vecums pēc piecdesmit gadiem un ģenētiskā pārmantotība, taču iespēju saslimt palielina arī smēķēšana, ceptu, treknu pārtikas produktu lietošana.

Lai šos audzējus veiksmīgi ārstētu, tos vajag diagnosticēt pirmajā vai otrajā stadijā. Latvijas iedzīvotājiem vecumā no 50 līdz 74 gadiem reizi divos gados ir pieejams valsts apmaksāts zarnu vēža profilaktiskais tests, kuru var veikt mājas apstākļos. Par to jāinteresējas pie sava ģimenes ārsta.

Galvenie taisnās zarnas audzēja simptomi ir diskomforts taisnās zarnas apvidū, asiņošana, var būt sāpes un neregulāra vēdera izeja, caurejas var mīties ar aizcietējumiem. Ja runājam par resnas zarnas audzēju, pacientiem novēro arī nespēku un vājumu, jo pakāpeniski tiek zaudētas asinis, strauju krišanos svarā.

Diemžēl cilvēki bieži vien nodarbojas ar paš­ārstēšanos, paši nosaka sev diagnozi. Iedomājas, ka viņam ir hemoroīdi, kurus var ārstēt ar svecītēm un smērītēm, bet patiesībā tas ir resnās zarnas audzējs. Atliekot pareizu ārstēšanu, diemžēl vilciens jau ir aizgājis. Ja ir kādas sūdzības, aizdomas par šāda veida saslimšanu, vienīgais risinājums – vērsties pie proktologa.”

Kad jāapmeklē proktologs

Asiņošana, asiņaini vai neskaidra rakstura izdalījumi anālās atveres rajonā vai no taisnās zarnas.

Diskomforts, sāpes un nieze, kas var pastiprināties ilgstošas sēdēšanas vai sportošanas laikā.

Sataustāmi veidojumi vai svešķermeņa sajūta anālās atveres rajonā.

Vēdera izejas traucējumi, tajā skaitā smērēšanās un fēču nesaturēšana.

SAISTĪTIE RAKSTI