Ja aizlikts deguns 1
Rēni rīti un vēl siltas dienas palielina iespēju saslimt ar haimorītu – deguna blakusdobumu iekaisumu.
Organisma saskarsme ar temperatūras svārstībām daudziem pazemina imunitāti un veicina deguna blakusdobumu iekaisumu rašanos.
Ja ir aizlikts deguns, nomāc galvassāpes, ir dūkoņa ausīs un jūtams vispārējs vājumu, klīnikas “Premium Medical” otolaringoloģe Ramona Markuse iesaka noteikti doties pie ārsta, lai pārbaudītu, vai tas nav haimorīts. Tas tālab, ka nepieciešama pēc iespējas ātrāka slimības diagnosticēšana un laikus sākta ārstēšana, ja iekaisuma process jau rit pilnā sparā. Tā var izvairīties no komplikācijām.
Iekaisuma gadījumā blakusdobumu atvērumi uz degunu ir vai nu sašaurināti, vai aizlikti, tajos sakrājas sekrēti un gļotas. Visbiežāk ir iesnas. Parādās arī sāpes vaigu, acu un pieres apvidū. Bieži nepatīkamās sajūtas apzīmējamas kā galva, kas piebāzta ar vati. Var būt arī paaugstināta ķermeņa temperatūra un sejā redzams uztūkums.
Lai neiemantotu haimorītu, ir ļoti svarīgi saglabāt brīvas blakusdobumu atveres. Tādēļ, ja ir iesnas, tās ir jāārstē, un, ja tās nepāriet 10 dienu laikā, pat lietojot medikamentus, noteikti jāapmeklē otolaringologs.
Ja ir iesnas, aizdomas par haimorītu vai pazeminājusies imunitāte, jāizvairās no spēcīga aukstuma un karstuma, jo temperatūras svārstības var veicināt iekaisuma rašanos. Jālieto daudz šķidruma, jo tas palīdz šķidrināt gļotas.
Lai stiprinātu imunitāti, pēc iespējas vairāk jāuzturas svaigā gaisā, ieteicamas pastaigas mežā, gar jūru, jāēd daudz augļu un ogu, zaļumu un dārzeņu. Piemērotākā izvēle ir sezonas raža, jo tā ne tikai labāk garšo, bet arī maksā lētāk. Vitamīnu devu jaunai dienai sniedz ogas biezpienā, banāns brokastu pārslu bļodiņā vai nolobīts greipfrūts un citi augļi un ogas dažādās kombinācijās.
Arī emocionālā labsajūta liek slimībām mest lielāku līkumu.