Izzinās darba tirgus vajadzības 0
“Jo pilnvērtīgāka un vispusīgāka ir iegūtā informācija par darba tirgu, jo reālajai situācijai atbilstošākus lēmumus iespējams pieņemt. Bieži vieglāk ir prognozēt ilgtermiņā, bet veikt īstermiņa pro-gnozi, piemēram, ik nākamajam pusgadam, ir salīdzinoši grūti,” skaidro Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) Finanšu un attīstības departamenta Attīstības nodaļas vecākā eksperte, ESF projekta koordinatore Margarita Krišlauka.
NVA īsteno Eiropas Sociālā fonda (ESF) projektu “Nodarbinātības valsts aģentūras darba tirgus prognozēšanas un uzraudzības sistēmas attīstība”. Tā mērķis ir gan veikt darba tirgus izpēti, izstrādājot darba tirgus prognozēšanas metodiku un iegūstot arī īstermiņa darba tirgus prognozes visā projekta gaitā, gan arī veikt NVA darbības vērtējumu. Projekta tālejošais mērķis ir izstrādāt vienotu, sistemātisku pieeju darba tirgus pētījumu veikšanai, uzraudzībai un darba tirgus prognozēšanai. Projekta laikā izveidoto prognozēšanas metodoloģiju uzreiz arī pārbaudīs praksē, nosakot konkrētas prognozes tuvākajiem laika periodiem. “Šobrīd mēs veidojam sistēmu, tāpēc šis projekts mums ir tik nozīmīgs,” norāda projekta vadītāja.
Projekta gaitā tiks veikti 17 pētījumi, aptverot dažādus darba tirgus problēmjautājumus gan atsevišķās nozarēs, gan reģionos un novados. Viens no pētījumiem veltīts NVA īstenotajiem nodarbinātības un apmācības pasākumiem. Lai uzzinātu, cik efektīvi un atbilstoši darba tirgus vajadzībām tie bijuši, pētījumu autori ar dažāda veida aptauju metodēm intervēs gan darba devējus, gan bezdarbniekus, gan sociālos partnerus, kā arī nodarbinātības un sociālās jomas ekspertus.
Cits pētījums skaidros, kā tiek vērtēti pakalpojumi darba devējiem. “Darba devēji ir nozīmīga aģentūras mērķa grupa. Viņi ir tie, kas nodrošina darba vietas mūsu klientiem. Tādēļ liela uzmanība pievērsta šai sadarbībai, kā to uzlabot un attīstīt turpmāk,” skaidro M. Krišlauka.
Vērtēs arī citas jomas: individuālo darbu ar klientiem, tostarp klientu apkalpošanu, reģistrēšanas procesu, karjeras konsultācijas, arī diskriminācijas problēmu Latvijas darba tirgū, pirmspensijas vecuma iedzīvotāju ekonomisko potenciālu, darba tirgus reģionālās problēmas u. c.
Apkopojot pētījumu rezultātus, NVA iegūs vispusīgu skatījumu, kvalitatīvus, reālajai situācijai atbilstošus datus, kas nepieciešami, lai darba tirgus prognozēšanas metodoloģija būtu zinātniski pamatota. “Ieguvums būs sistemātiska darba tirgus prognozēšanas metodoloģija, kas nodrošinās reālajā dzīvē balstītas prognozes par darba tirgus vajadzībām,” uzsver vecākā eksperte M. Krišlauka.
Pētījumu rezultāti noderēs ikvienam, kas interesējas par notiekošo darba tirgū, kā arī ar ekonomiku, finanšu un izglītības sfēru saistītajām institūcijām.
Viedoklis
Imants Lipskis, Labklājības ministrijas Darba tirgus politikas departamenta direktors: “Krīzes gados darba tirgus netika pētīts, tad neko jaunu arī nevajadzēja. Tagad pēckrīzes laikā, attīstoties ekonomikai, vajadzība pēc šādiem pētījumiem arvien pieaug. Minētais projekts vērsts uz to, lai labāk izzinātu situāciju darba tirgū, noskaidrotu darba devēju vajadzības gan konkrētās nozarēs, gan reģionos.”
Uzziņa * ESF projekts “Nodarbinātības valsts aģentūras darba tirgus prognozēšanas un uzraudzības sistēmas attīstība” tiek īstenots no 2010. gada 1. aprīļa līdz 2014. gada jūlijam;
Reklāma
* piešķirtais finansējums 700 000 LVL.
ESF projekts “Nodarbinātības valsts aģentūras darba tirgus prognozēšanas un uzraudzības sistēmas attīstība” (NR.1DP/1.3.1.7.0./09/IPIA/NVA/001) ietvaros. |