Izvērtēs Latvijas valsts atbildību par HIV/AIDS slimniekiem 1
Izvērtēs Latvijas valsts atbildību par HIV/AIDS slimniekiem (paužot atbalstu Veselības ministrijas iniciatīvai uzsākt agrīnu HIV pacientu ārstēšanu).
“AIDS ACTION EUROPE”, izmantojot biedrības „Atbalsta grupa inficētajiem ar HIV un AIDS slimniekiem AGIHAS” tehnisko atbalstu, š. g. 21. aprīlī, plkst. 13:00 organizē diskusiju “Dublinas deklarācija* un valsts atbildība par HIV/AIDS slimniekiem”. Diskusija notiks Eiropas Savienības mājas 2. st. konferenču zālē, Aspazijas bulvārī 28.
Šīs diskusijas, kurā piedalīsies organizācijas “AIDS Action Europe” vadības grupas pārstāvji, mērķis ir sekmēt vienotu izpratni un kopīgu turpmāko redzējumu, lai, saskaņā ar starptautiskajām rekomendācijām, Latvijā veicinātu efektīvas HIV ārstēšanas ieviešanu un mazinātu šīs infekcijas izplatību. Diskusijā piedalīsies „AIDS Action Europe” izpildkomitejas priekšsēdētāja Anke van Damm, Rīgas Austrumu Klīniskās universitātes slimnīcas stacionāra „Latvijas Infektoloģijas centrs” galvenā ārste, profesore Baiba Rozentāle, biedrības “Baltijas HIV asociācija” valdes priekšsēdētāja Inga Upmace.
Aigars Ceplītis, Latvijas pārstāvis un vadības grupas loceklis organizācijā “AIDS Action Europe”, biedrības “AGIHAS” valdes loceklis: „Latvijā ir viens no augstākajiem HIV infekcijas izplatības rādītājiem un jaunatklāto gadījumu skaitiem ES, kam par iemeslu kalpo visas mērķa grupas un riskam pakļautās sabiedrības daļas nesasniedzoša profilakse, nepietiekama un vēlīna HIV diagnostika, kā arī novēloti uzsākta specifiskā pretvīrusu terapija (,,ārstēšana – kā profilakse’’). Tāpēc ir ļoti nozīmīgi, ka, izmantojot starptautiskas organizācijas “AIDS Action Europe” atbalstu, mēs varam pievērst lēmumu pieņēmēju un veselības aprūpes finansētāju uzmanību šai no sabiedrības veselības viedokļa satraucošajai situācijai, kā arī paust savu vislielāko atbalstu teju kā publiskotajām Veselības ministrijas iniciatīvām no šā gada 1. jūlija uzsākt agrīnāku HIV pacientu ārstēšanu (imūnās sistēmas šūnu skaitam organismā pazeminoties līdz 350 vienā kubikmilimetrā).”
Šobrīd no jauna HIV inficētie pacienti ir sievietes vai vīrietis vecumā no 25 – 45 gadiem, no kuriem vairāk kā puse ir inficējušies seksuālās transmisijas ceļā heteroseksuālās attiecībās. Tas nozīmē, ka patiesībā par HIV pacientu var kļūt jebkurš cilvēks, bez atkarībām, strādājošs, ar vienu seksuālo partneri. 2013. gadā Latvijā piedzima 10 HIV inficēti bērni. Tieši tāpēc veselības ministrijas ar 1. jūliju plānotā agrīni uzsāktā terapija ir ļoti svarīga ne tikai esošo pacientu sekmīgā ārstēšanā, bet arī HIV infekcijas izplatības mazināšanā un jaunu saslimšanas gadījumā novēršanā.
ES valstu ministru konferencē „Eiropas un Centrālās Āzijas sadarbība HIV/AIDS apkarošanā” (Breaking the Barriers – Partnership to Fight HIV/AIDS in Europe and Central Asia; Dublina, Īrija, 2004. gada 23. un 24.februāris), tika akceptēta deklarācija par Eiropas un Centrālās Āzijas sadarbību HIV/AIDS apkarošanā (turpmāk – Dublinas deklarācija), kurā akcentēta valstu politiskā atbildība par HIV/AIDS izplatības pieaugumu Eiropas reģionā un definēti galvenie principi tā risinājumam.