Hormonālās diētas īpatnības 0
Protams, visefektīvāk hormonālos traucējumus var novērst ar hormonālo preparātu palīdzību, taču ārstu praksē ir daudz tādu gadījumu, kad līdzsvaru zaudējusī hormonālā sistēma ir līdzsvarojusies bez ārstniecisko preparātu palīdzības – ar pareizu diētu, veselīgu dzīvesveidu, fizioterapiju, sanatorijas vai kūrorta terapiju. Jebkurā gadījumā, laikā, kad notikuši hormonāli traucējumi, diēta ir obligāta, tāpēc nepieciešams izmainīt ierasto uztura sistēmu. Pirmkārt, jāsāk ēst vairāk augļu un dārzeņu, sēņu un ogu, kuras satur daudz tādu vielu, kuras līdzinās sieviešu dzimumhormoniem.
To ir daudz zirņos un pupiņās, graudaugos un kviešu dīgstos, paipalu un vistu olās. Bez tam, lai stabilizētu hormonālo sistēmu un ļautu organismam pašam atjaunot to izstrādi, uzturā nepieciešams pievienot cinku un selēnu. Tos satur cūkas speķis, auzu pārslas, liesa liellopu gaļa, piens, lapu dārzeņi, rieksti, ķirbju sēklas un ķiploki. Speciālisti iesaka uzturā nelietot vai līdz minimumam ierobežot cukuru, medu, šokolādi, iebiezināto pienu, kartupeļus un desu izstrādājumus.
Hormonālo traucējumu gadījumā diētā jāiekļauj četras vai pat piecas ēdienreizes mazās porcijās, kas ļaus izvairīties no bada sajūtas. Brokastīm jābūt ne vēlāk kā 10 no rīta, ap 12.00 atkal kaut kas jāuzkož, pusdienām jābūt ne vēlāk kā plkst. 15, launagam – ap 18.00, bet vakariņas nedrīkst būt vēlāk kā 20.00. Jāierēķina, lai laiks starp vakariņām un došanos pie miera būtu 3 stundas. Tāpēc ēšanas laiks jāsaskaņo ar savu dienas režīmu.
Hormonālās sistēmas traucējumi jebkurā gadījumā organismam sagādā stresu – ķermeņa svars var gan strauji kristies, gan pieaugt. Ja pirmais variants parasti tiek uztverts ar prieku, tad svara pieaugums sagādā psiholoģisku stresu. Ja dažos gadījumos hormonālo līdzsvaru ir iespējams atjaunot, nelietojot hormonālos preparātus, tad biežāk tos tomēr nākas lietot, un šādā gadījumā ir jāievēro arī speciāla diēta.
Hormonālo preparātu lietošanas laikā, pirmkārt, jāseko līdzi uzņemto kaloriju daudzumam, nepieļaujot pārēšanos, it īpaši vakaros. Vienu dienu nedēļā jāvelta atslodzei, uzturā lietojot vienīgi skābpiena produktus, dārzeņus un augļus. Svars jākontrolē, sveroties reizi divās dienās – ja svars pieaug, jāpārskata ēdienkarte un jākonsultējas ar ārstu par cita hormonālā preparāta nozīmēšanu. Lielāka nozīme ir uzņemtā šķidruma daudzumam – nav jādzer tikai ūdens, tā var būt arī zāļu vai zaļā tēja bez cukura. Ja galīgi nevar iztikt bez salduma, tējai var pievienot nedaudz medus. Dienā vēlams izdzert 2-2,5 l šķidruma.
Diētas ievērošana un hormonālo preparātu lietošana jāapvieno ar fizisko slodzi – ir vairāk jāstaigā, jāskrien, jāpeld, jāminas uz velotrenažiera, pārmaiņus veicot arī spēka treniņus.
Hormonālā līdzsvara normalizēšanai paredzētajai diētai nevajag kaut kādus īpašus un neparastus produktus, taču uzturam jābūt pietiekami daudzveidīgam un, galvenais, vieglam – tam jābūt viegli sagremojamam, lai neradītu kuņģī smaguma sajūtu. Nevajag lietot stipri piparotus, asus un ļoti sāļus produktus, jo tie aiztur organismā ūdeni, kas uzkrājas audos, tādējādi veicinot tūsku un svara pieaugumu.