Foto no firmas “Čehu matrači” arhīva

Izvēlies savu matraci 0

Agrāk matrači tika ražoti līdzīgi. Tagad pircēja uzdevums krietni vien sarežģījies, jo nopērkami ne vien atsperu matrači, bet arī jauno tehnoloģiju produkti. Kā atrast to, kas derēs tieši man?

Reklāma
Reklāma

Matrača funkcijas


Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Lasīt citas ziņas

Matracim ir divas galvenās funkcijas – ķermeņa balstīšana un komforts. Ķermeņa balstīšana nozīmē to, ka matracis iztur uz tā gulošā ķermeņa svaru, balsta ķermeni un notur mugurkaulu dabiskā pozīcijā. To nodrošina matrača pamatmateriāls – atsperes vai kāds no jauno tehnoloģiju produktiem, kā arī īpašas matraču pamatnes koka latu vai restu veidā. Piedāvātas tiek arī motorizētas pamatnes, kam iespējams dažādi regulēt galvgaļa un kājgaļa augstumu, cietību dažādās zonās un kas pasargā ilgstoši gulošus slimniekus no izgulējumiem. Komfortu savukārt nodrošina matrača pildījuma slāņi un apvalks.

Izmērs


Pirmkārt, matracim jāatbilst gultas vai pamatnes izmēriem. Otrkārt, tam jābūt 15 cm garākam par gulētāja augumu. Vienguļamam matracim jābūt tik platam, lai cilvēks, uz tā apguļoties, varētu brīvi izplest elkoņus uz abām pusēm. Savukārt divguļamā matrača platums būs pietiekams, ja tajā gulošie cilvēki, guļot uz muguras un saliecot rokas elkoņos uz sāniem, viens otru neaizskars.

Ar un bez atsperēm


CITI ŠOBRĪD LASA

Mūsdienu tehnoloģijas piedāvā atsperu matračus gan ar savā starpā saistītām atsperēm, gan ar neatkarīgiem atsperu blokiem – tā sauktajām “pocket” atsperēm. Saistītās atsperes ir vienkāršākais matrača veids ar samērā lētām izmaksām. Šie matrači iztur lielu slodzi, to cietība atkarīga no izmantoto matraču atsperīguma un daudzuma uz vienu m2 (standarta rādītājs 250 atsperes/m2, kvalitatīvāks matracis – 500 un vairāk atsperes/m2). Trūkums ir, ka ķermeņa svars netiek sadalīts vienmērīgi, jo atsperes ir saistītas viena ar otru, līdz ar to divguļamais matracis nekad nebūs ērts abiem gulētājiem. Tāpat tie var rūsēt, uzkrāt elektromagnētiskos viļņus, ar laiku deformējas un lietojot izdala džinkstošu skaņu, kā arī veido labu vidi putekļiem. Neatkarīgo atsperu bloki (katra atspere ir ievietota atsevišķā auduma maisiņā) ir sarežģītāks atsperu matrača veids. Tiem ir labāks ortopēdiskais efekts, iespējams veidot arī tādus divguļamos matračus, kuros, piemēram, labā puse ir cietāka, bet kreisā – mīkstāka. Šie matrači kalpo ilgāk, neizdala džinkstošu skaņu, bet maksā attiecīgi dārgāk.

Atsperu vietā lieto dažādu veidu pildījumus, ko nosacīti iedala divās grupās – lateksa un putu matrači. Lielākoties šiem matračiem ir labs ortopēdiskais efekts, tie labi balsta ķermeni, neizdod nekādu skaņu un ietilpst gan vidējā, gan augstā cenu kategorijā (izņemot lētos sintētiskos materiālus). Tos izvēloties, galvenā uzmanība jāpievērš pildījuma materiāla kvalitātei. Vislētākais un neizturīgākais ir porolons. Savukārt putu poliuretāns ir mākslīgs materiāls ar labu elastību, turklāt nerada alerģijas. Sintētiskais latekss ir ekoloģisks materiāls, kas ir daudz cietāks par dabisko lateksu un piemērots cilvēkiem ar ļoti lielu ķermeņa svaru. No dabiskiem materiāliem tiek izmantots latekss, kas ir atsperīgs un iztur lielas slodzes, kokosa šķiedra, kas labi elpo, un kokvilna, kas nodrošina no temperatūras viedokļa komfortablu gulēšanu kā ziemā, tā vasarā.

Cietības pakāpe


To iesaka izvēlēties proporcionāli gulētāja ķermeņa svaram: līdz 60 kg – mīksts matracis; no 60 līdz 95 kg – vidēji ciets; no 90 kg – ciets matracis. Tomēr tie ir tikai vispārēji ieteikumi, jo katra cilvēka individuālās sajūtas ir ļoti atšķirīgas.

Apdare


Šuvēm uz pārvalka jābūt līdzenām, stiprām, audumam izturīgam. Zīmoli, kas gādā arī par ilgstoši gulošiem slimniekiem, piedāvā matraču apvalku arī no speciāliem audumiem, kas laiž cauri gaisu, bet ir izturīgi pret mitrumu.

VIEDOKLIS


Veikala “Čehu matrači” vadītājs Māris Kalniņš: “Ideāls matracis ir tāds, kurā atrasts kompromiss starp sajūtām un finanšu iespējām. Jāizmēģina, kā ir gulēt uz dažādiem matračiem. Vislabākais veids, kā izdarīt izvēli, – ar izslēgšanas metodi, atmetot visus, kuros kaut kas nav apmierinājis, līdz atliek pāris modeļu, kuri šķiet visērtākie. Cilvēkiem ar lielu svaru noteikti jāpainteresējas, vai izvēlētais matracis ir viņu svaram piemērots. Savukārt veciem cilvēkiem viennozīmīgi būs grūti piecelties no zemas gultas – labāk, ja tā ir aptuveni 50 cm augsta. Par pamatni iedomājas tikai retais. Tomēr jāņem vērā, ka vecā pamatne krietni vien samazinās jaunā matrača kalpošanas ilgumu, bet jauno tehnoloģiju matrači uz vecajām, neelpojošajām gultu pamatnēm nereti sāk pelēt. La­teksa un putu matračiem vislabākās ir ventilējamās lameļu vai restu pamatnes, kas noteikti pagarina matrača kalpošanas laiku. Mūsu piedāvātajām pamatnēm iespējams pacelt gan kājgali, gan galvgali, izmantojot motorizētu vadību, – tas īpaši noderīgi slimniekiem vai komfortu mīlošiem cilvēkiem, kā arī izvēlēties atbilstošu atbalsta cietību dažādās zonās.

Reklāma
Reklāma

Ne visi matrači, kurus dēvē par ortopēdiskajiem, tādi arī ir, pareizāk būtu runāt par matrača ortopēdisko efektu, kam ir profilaktiska iedarbība un kas palīdz tiem cilvēkiem, kas slimības dēļ spiesti ilgstoši uzturēties gultā. Tādi ir arī mūsu matrači, kas veidoti gan no lateksa un putu materiāliem, gan no “pocket” atsperēm, gan apvienojot vairākus no šiem veidiem. Matračiem tiek veidotas vairākas anatomiskās zonas (dažāds matrača blīvums un mīkstums), kurām ir dažāda cietība, tādējādi ķermeņa svars tiek optimāli sabalansēts.”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.