
Izvēles, kas noved pie vientulības: kas ir “sarkanās automašīnas” teorija? 0
Ikvienam ir gadījies piedzīvot neveiksmīgas attiecības, taču ir interesanti aizdomāties, kāpēc bieži vien mēs pievelkam cilvēkus, kuriem nav īsti vietas mūsu dzīvē. Kāpēc mēs izvēlamies partnerus, kuri šķiet emocionāli nepieejami vai pat “toksiski”? Viens no iespējamiem izskaidrojumiem ir psiholoģiskā “sarkanās automašīnas” teorija.
Kas ir “sarkanās mašīnas” teorija?
Iedomājieties, ka jums ir jāizvēlas starp divām automašīnām – pelēko un spilgti sarkano. Pelēkā ir uzticama, ērta, bez liekiem pārsteigumiem. Sarkanā mašīna ir skaista, taču nedaudz bojāta. Kuru jūs izvēlētos?
Lielākā daļa cilvēku izvēlas sarkano – tā šķiet interesantāka, aizraujošāka, kaut arī tai ir problēmas. Tas pats notiek ar attiecībām – mēs bieži pievelkam partnerus, kuri šķiet aizraujoši, bet vēlāk secinām, ka viņi mums nav piemēroti.
Kāpēc mēs izvēlamies nepareizos partnerus?
Psihologi uzskata, ka šī uzvedība ir saistīta ar to, kā mēs uztveram mīlestību. Ja bērnībā mums mīlestība tika sniegta tikai tad, kad mēs uzvedāmies “pareizi”, mēs varam meklēt tieši tādu pašu attieksmi no partneriem. Tas nozīmē, ka mēs bieži vien izvēlamies cilvēkus, kuri ir emocionāli nepieejami, jo tas šķiet pazīstami un atgādina bērnības pieredzi.
Kā saprast, vai esat “sarkanajā mašīnā”?
Ja attiecībās piedzīvojat pastāvīgu trauksmi un “emociju kalniņus”, iespējams, jūs esat iestrēdzis “sarkanajā mašīnā”. Atbildiet godīgi uz šiem jautājumiem ar “jā” vai “nē”, lai saprastu vai jūs atrodaties “sarkanajā automašīnā”:
1. Vai jūs bieži pievelkat partnerus, kuri sākumā šķiet ideāli, bet laika gaitā jūs viens no otra emocionāli attālināties?
2. Vai jūs bieži attaisnojat partnera uzvedību, pat ja tā jums šķiet nepareiza?
3. Vai jums šķiet garlaicīgi vai “pārāk mierīgi” ar tiem, kuri attiecas pret jums labi?
4. Vai attiecībās bieži jūtaties nemierīgs vai nedrošs?
5. Vai jums bieži nākas “cīnīties” par partnera mīlestību, nevis vienkārši to saņemt?
6. Vai pēc attiecību izbeigšanas jūs vairāk atceraties labos mirkļus, nevis problēmas?
7. Vai stabilas attiecības jūs uzskatāt par neinteresantām?
8. Vai jūs labprāt piedzīvojat dažādas emocijas attiecībās, pat tad, ja tās nav labas emocijas?
Rezultāti:
1-2 “jā” – Jums ir veselīgas attiecības, bet dažkārt varat aizmirst pievērst uzmanību nelielām brīdinājuma pazīmēm.
3-5 “jā” – Jūs esat tuvu “sarkanās mašīnas” modelim. Jums ir tendence pievilkt emocionāli nestabilus partnerus, kas rada trauksmi un neskaidrību. Ir laiks padomāt, kāpēc jūs izvēlaties attiecības, kas nesniedz stabilitāti. Iespējams, ka jums ir jāpārskata savi izvēles kritēriji.
6-8 “jā” – Jūs esat pilnīgi iestrēdzis “sarkanajā mašīnā”. Šajā gadījumā jūsu attiecībās dominē drāma un emocionālās svārstības. Tas ir signāls, ka jums būtu jāstrādā pie saviem attiecību modeļiem.