Ukraina izvēlas prezidentu 1
Par spīti vardarbībai, kas plosa Ukrainas austrumus, vakar valstī norisinājās prezidenta vēlēšanas. Ukrainas pagaidu prezidents Oleksandrs Turčinovs paziņojis, ka vēlētāju aktivitāte bijusi ļoti augsta.
Domājams, pie urnām devās aptuveni 80 procenti balsstiesīgo ukraiņu. Sabiedriskās domas aptaujas drošu uzvaru vēlēšanās paredz vienam no bagātākajiem Ukrainas cilvēkiem – uzņēmējam Petro Porošenko. Vēlēšanu norisi uzrauga vairāk nekā tūkstoš starptautisko novērotāju no Eiropas Drošības un sadarbības organizācijas. Tiesa, vairākums novērotāju atstājuši vardarbībā ierauto Doņeckas apgabalu.
Ukrainas Centrālā vēlēšanu komisija paziņojusi, ka daži vēlēšanu iecirkņi durvis vēra arī Doņeckas un Luganskas apgabalos, kur prokrieviskie separātisti draudēja izjaukt vēlēšanu norisi. Kijevas varasiestādes vakar atzina, ka separātistu izvērstās vardarbības dēļ balsošana nenotika vairāk nekā pusē Doņeckas apgabala vēlēšanu iecirkņu. Tur balsošana noritēja tikai 308 no apgabala 2430 iecirkņiem. Savukārt Luganskā no 12 vēlēšanu apgabaliem balsošana notika tikai divos. Neviens vēlēšanu iecirknis durvis nevēra Doņeckas vai Horļivkas pilsētā. “Esmu Kijevā, bet dzimtajā Harkovā balsošanai ir atvērti visi iecirkņi. Bez starpgadījumiem. Esam nomodā,” sociālajā interneta vietnē “Facebook” rakstīja Ukrainas iekšlietu ministrs Arsēns Avakovs.
Daži prokrieviskie separātisti brīdinājuši cilvēkus nebalsot, ir izdemolēti vairāki iecirkņi un nolaupīti vēlēšanu komisijas locekļi. “Ja būs nepieciešams, mēs atgriezīsimies pie spēka lietošanas,” ziņu aģentūrai “AFP” paziņoja viens no pašpasludinātās “Doņeckas Tautas Republikas” līderiem Deniss Pušiļins.
Vēlēšanu priekšvakarā Ukrainas austrumu apgabalos sadursmēs starp separātistiem un valdības spēkiem dzīvību zaudēja aptuveni 20 cilvēki. Slovjanskā apšaudes laikā nogalināts arī itāļu fotožurnālists Andrea Ročelli un viņa tulks Krievijas pilsonis Andrejs Mironovs. Šajā apšaudē ievainojumus guvis arī Francijas žurnālists Viljams Roglons. “Mēs braucām ar auto netālu no Slovjanskas, kad izdzirdējām kalašņikovu šāvienu kārtas,” Roglons stāstīja ziņu aģentūrai “AFP”. “Mēs apturējām automašīnu un paslēpāmies grāvī. Sākās apšaude no mīnmetējiem. Līdzās mums trāpīja 40 līdz 60 mīnas, un viena trāpīja grāvī, kurā mēs slēpāmies. Man tika savainotas kājas, bet mani kolēģi gāja bojā.” Ročelli ir pirmais žurnālists, kurš zaudējis dzīvību Austrumukrainā notiekošajā konfliktā.
Vairāki bruņoti prokrieviskie separātisti vakar bija pulcējušies arī pie Ukrainas bagātākā cilvēka Rinata Ahmetova mājas Doņeckā, prasot uzņēmēja firmu “nacionalizāciju”, informē raidsabiedrība “Reuters”. Pagājušajā nedēļā Ahmetovs, kura metālapstrādes un akmeņogļu uzņēmumi galvenokārt atrodas Ukrainas austrumos, bija aicinājis Ukrainas iedzīvotājus doties uz vēlēšanām un vērsties pret prokrieviskajiem separātistiem, kurus viņš apsūdzēja “haosa sēšanā” un “genocīdā”.
Sanktpēterburgā notikušajā ekonomikas konferencē Krievijas prezidents Vladimirs Putins paziņojis, ka “respektēs” Ukrainas prezidenta vēlēšanas. Taču vienlaikus viņš brīdināja ASV un Eiropas Savienību, ka ekonomiskās sankcijas nespēs izolēt Krieviju no starptautiskās sabiedrības un ka mēģinājumi sodīt Krieviju var izraisīt vēl lielāku “nestabilitāti”. Dažas dienas pirms Ukrainas prezidenta vēlēšanām Putins apstiprināja, ka sāks dialogu ar jaunajām valsts amatpersonām, informē raidsabiedrība BBC. “Mēs saprotam, ka Ukrainas tauta grib, lai viņu valsts iziet no krīzes. Mēs viņu izvēli respektēsim,” paziņoja Putins.
Kamēr Ukraina vēlēja jauno prezidentu, Krievijas premjerministrs Dmitrijs Medvedevs sāka divu dienu vizīti februārī Krievijas okupētajā Krimas pussalā. Ukrainas Ārlietu ministrija Medvedeva vizīti Krimā nodēvēja par “tīšu provokāciju”.