Izveidota Latvijas Vājdzirdīgo atbalsta asociācija “Sadzirdi.lv” 0
Lai aizstāvētu sociāli mazaizsargātās grupas – vājdzirdīgo personu – intereses, 3. septembrī izveidota Latvijas Vājdzirdīgo atbalsta asociācija “Sadzirdi.lv”. Par biedrības valdes priekšsēdētāju ievēlēta Diāna Ozoliņa.
Latvijā varētu būt aptuveni 30 000 cilvēku ar dzirdes traucējumiem. Precīzas uzskaites nav. Iespējams, ka senioru vecumā dzirdes traucējumi ir apmēram katram piektajam iedzīvotājam.
Dzirdes defekti daudziem traucē pilnvērtīgi iekļauties sabiedrībā, mācīties, strādāt, apmeklēt teātra izrādes un citus pasākumus. Mācību iestāžu audzēkņiem netiek nodrošināti teksta pierakstītāja pakalpojumi. Maz zināms par jaunākajiem komunikācijas līdzekļiem un to pielietošanu. Iekārtojot sabiedriskās iestādes, netiek domāts par telpu audiopieejamību. Netiek nodrošināta pietiekama medicīniskā rehabilitācija pieaugušajiem cilvēkiem.
Asociācijas “Sadzirdi.lv” mērķis ir apzināt Latvija dzīvojošās vājdzirdīgās personas, veicināt viņu cilvēktiesību ievērošanu, tiesības pilnvērtīgi dzirdēt, iesaistīties valsts un sabiedrības dzīvē, sekmēt kvalitatīvas un efektīvas rehabilitācijas un ārstēšanas sistēmas izveidi un tās informatīvo pieejamību, kā arī veicināt sabiedrības informētību, sapratni un atsaucību vājdzirdīgo personu problēmu risināšanā.
Mēs vēlamies orientēties uz skaņu pasauli. Mēs vēlamies klausīties mūziku, vēja šalkoņu, putnu dziesmas un sarunāties ar citiem balsī. Mēs vēlamies dzirdēt! Pasaulē ir daudzas spēcīgas vājdzirdīgo cilvēku organizācijas. Piemēram, Norvēģijā tādā apvienojušies vairāk nekā 50 000 cilvēku. Austrijā vai katrā ciematiņā ir sava vājdzirdīgo biedrība. Ceram, ka kādreiz tā būs arī Latvijā.
Paredzēts, ka asociācijā darbosies šādas sekcijas:
Vājdzirdīgo (vispārējā)
Jauniešu
Senioru
Kohleāro implantu lietotāju
Nedzirdīgi-neredzīgo
Vājdzirdīgo bērnu vecāku un draugu
Atbalstītāju
Asociācija aicina pieteikties cilvēkus, kas ir gatavi iesaistīties biedrības darbībā. Tāpat tiek gaidīti visi Latvijas vājdzirdīgie cilvēki, vājdzirdīgo bērnu vecāki, radi un draugi, lai sniegtu informāciju par pieejamo atbalstu un kopā veidotu dzirdīgu un konkurētspējīgu sabiedrību.