Neraža – ziemā rodas izsutumi starp kāju pirkstiem. Ko iesākt? 0
Augu dienu staigājot ar zābakiem siltās telpās, nav ko brīnīties par izsutušām kāju pirkstu starpām un sēnīšu infekciju. Kā nepieļaut tādas nepatikšanas?
Mitrums un siltums rada lielisku vidi izsutumam. Par to liecina starp pirkstiem apsārtusi un mitra āda, kas nereti zvīņojas vai lobās.
Kā novērojusi “Derma Clinic Riga” dermatoveneroloģe Zane Stāmere, visbiežāk šī problēma piemeklē cilvēkus ar lieko svaru un tos, kuriem ir nosliece uz kāju tūsku, jo viņiem apavi ļoti stingri pieguļ kājai, nav gaisa apmaiņas un pēdas pastiprināti svīst. Šādos gadījumos ieteicams lietot antiperspirantu, kas mazinās svīšanu un kavēs izsutuma un sēnīšu infekcijas attīstību.
Ja pēdu āda ir izsutusi, pirkstu starpas der sausināt – iepūderēt ar talku gan pirms apavu uzvilkšanas, gan novilkšanas. Tas palīdzēs uzsūkt lieko mitrumu.
Sausinoša un dezinficējoša iedarbība būs arī kāju vanniņām ar galda etiķi (tējkarote uz litru ūdens) vai dzeramo sodu (tējkarote uz litru ūdens), vai kālija permanganātu jeb zilajiem graudiņiem (5–10 g graudiņu uz litru ūdens, lai tas būtu viegli rozā, nevis violets). Šim nolūkam derēs arī ozolu mizu un kumelīšu novārījums, melnās tējas uzlējums, skuju ekstrakts.
Izsutumus nevajadzētu ārstēt ar dažādām ziedēm, jo tās, kavējot siltuma iztvaikošanu, situāciju var tikai saasināt.
Ja izsutums pāris dienu laikā nav pārgājis, siltajā un mitrajā vidē, iespējams, uzplaukusi sēnīšu infekcija. Pēdas rūpīgi un atbilstīgi nekopjot, var pievienoties arī dermatīts vai ekzēma.
Zane Stāmere iesaka gada vēsajā laikā telpās pāraut apavus, it īpaši, ja tie nav dabiskās ādas. Jāņem vērā, ka sintētiskos apavos un kaprona zeķēs pēdas pastiprināti svīst un tas veicina izsutuma un sēnīšu infekcijas attīstību.
Ja maiņas apavus tomēr neizmanto, profilaksei vēlams lietot dezinficējošus līdzekļus pēdām un apaviem. Protams, zābaki pa nakti kārtīgi jāizvēdina un jāizžāvē.