Izstrādās finanšu un ekonomisko aprēķinu nacionālās koncertzāles un konferenču centra projekta īstenošanai 0
Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra (LIAA) izsludinājusi iepirkumu par finanšu un ekonomisko aprēķinu izstrādi nacionālās koncertzāles un konferenču centra projekta īstenošanai.
Paredzamā līgumcena ir 41 000 eiro.
Ministru kabinets 2019.gada novembrī izskatīja informatīvo ziņojumu “Par nacionālās koncertzāles attīstības projekta izstrādes gaitu un nepieciešamo finansējumu juridisko risinājumu izstrādei” un Kultūras ministrijai (KM) sadarbībā ar Ekonomikas ministriju un LIAA tika uzdots nodrošināt finanšu un ekonomisko aprēķinu izstrādi koncertzāles un konferenču centra projektam.
Tiek lēsts, ka starptautiskiem standartiem atbilstošas koncertzāles ar ietilpību līdz 1400 sēdvietām un konferenču centra ar ietilpību līdz vismaz 3000 vietām provizoriskā telpu programma veidos 23 000-25 000 kvadrātmetrus un tās investīciju izmaksas prognozējamas ap 100 miljoniem eiro.
Paredzams, ka koncertzāles un konferenču centra projekts tiks ieviests izmantojot publisko un privāto partnerību, kur publiskais partneris definē jaunā centra būtiskos minimālos parametrus, bet privātais partneris nodrošinās infrastruktūras projektēšanu, būvniecību, tehnisko uzturēšanu, kā arī definētā apjomā uzņemsies finanšu risku.
Iepirkuma procedūras mērķis ir izvēlēties piegādātāju, kurš sniegs projekta finanšu un ekonomiskos aprēķinus, kā arī saskaņos tos ar Centrālo finanšu un līgumu aģentūru.
Iepriekš KM norādīja, ka Rīgai un Latvijai ir nepieciešama gan akustiskā koncertzāle, gan konferenču centrs, jo abu būvju nepieciešamība paredzēta gan plānošanas dokumentos, gan esot pamatojama ar sociālekonomiskajiem ieguvumiem.
Koncertzālē esot vajadzīga lielā zāle ar ietilpību līdz 1400 sēdvietām, mazā zāle ar ietilpību vismaz līdz 350 vietām, reverberācijas laiks vismaz divas sekundes, rezidences un mēģinājumu telpas Latvijas Nacionālajam simfoniskajam orķestrim un telpas studiju procesa nodrošināšanai Latvijas Mūzikas akadēmijai.
Tikmēr atbilstoši Ekonomikas ministrijas sniegtajai informācijai, Latvijai esot svarīga arī “kvalitatīva, daudzfunkcionāla un pasaules standartiem atbilstoša konferenču centra attīstība Rīgā”, kas spētu nodrošināt augstas kvalitātes telpas lieliem starptautiska līmeņa pasākumiem ar ietilpību līdz vismaz 3000 vietām.
Ekonomikas ministrijā atzīmēja, ka pienesums Latvijas ekonomikai no vienas konferences līdz 3000 dalībniekiem varētu būt aptuveni 1,5 miljoni eiro.
“Līdz ar to, ja gadā noorganizē 35 vidēja izmēra konferences līdz 999 dalībniekiem ar vidējo pienesumu ekonomikā aptuveni 500 000 eiro, un piecas lielās konferences niša no 1000 līdz 3000 dalībniekiem, tad konferenču centra pienesums Latvijas ekonomikai gadā var sasniegt līdz pat 25 miljoniem eiro,” aplēsusi ministrija.
Tāpat Ekonomikas ministrijā pauda, ka privātajam sektoram bez valsts vai pašvaldību atbalsta ir grūtības uzbūvēt starptautisku konferenču rīkošanai atbilstošu konferenču centru, tāpēc Eiropā konferenču centri parasti atrodoties valsts vai pašvaldības īpašumā, vai arī ir īstenoti valsts un publiskās un privātās partnerības ietvarā.