Izstādē priecē mājražotāju labumi un amatnieku darinājumi 2
Latvijas mazie un vidējie ražotāji galvenokārt no lauku novadiem aizvadītās nedēļas nogalē Olimpiskajā sporta centrā veidoja sadarbību ar kolēģiem un pircējiem. Izstādē “Latvija piedāvā 2014” atsevišķus stendus bija izveidojusi Kuldīgas pilsēta un Madonas novads.
“Biznesā iesaistīties piespieda māte krīze. Kad bērns bija slims, viņam devu medu, ķiploku un kādu dzērveni. Pēc uzņēmējdarbības pamatu apgūšanas Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrā radās iecere veselīgās sastāvdaļas apvienot vienā produktā – karamelē. Tās ražo sadarbības partneri SIA “Karameļu darbnīca” netālajā Jelgavā,” par savu inovāciju – četru veidu ķiploku karamelēm – stāsta SIA “Antek” vienīgā īpašniece un darbiniece Antra Zeiliņa. Viņas piedāvātajā sortimentā ir arī pašu audzēti un blendēti tomāti ar ķiploku, ķiploku pulveris un citi produkti. Savukārt “Karameļu darbnīca” no mājražotāja statusa iecerējusi kļūt par ražotāju, kas savu produktu pārdošanu var uzticēt sadarbības partneriem.
Sadarbība ir vissvarīgākais nosacījums arī daudzu citu Latvijas ražotāju izaugsmei, tostarp jaunu produktu piedāvājumam. Durbes augļu, ogu un dārzeņu pārstrādes uzņēmums SIA “Ābolīt’s” aicināja degustēt dzērveņu sukādes bez cukura. Uzņēmums ar saviem sadarbības partneriem marta beigās izveidoja kooperatīvu “Kurland Agro” (par kooperatīva iecerēm kādā no “LA” nākamajiem numuriem).
Savukārt dzijas, vilnas, lina audumu un citu tekstila preču ražotājs “Limbažu tīne” no partneriem pērk izejvielas, bet pledus un citus produktus sūta uz Japānu un citām valstīm. “Sadarbības sākumā vajadzēja divus gadus produkta specifikāciju saskaņošanai ar japāņiem. Patlaban šo darbu veicam četros piecos mēnešos,” tā uzņēmuma meistare Līvija Taulavičus. “Limbažu tīnes” īpašnieki ir daudzie tās darbinieki. Uzņēmuma saglabāšana pēc valsts neatkarības atjaunošanas ir vēl viens izaugsmes nosacījums veiksmīgajam Limbažu puses darba devējam. “Limbažu tīnes” produktu cenas ir “vidējam” pircējam ceļamas. Piemēram, vilnas sega maksā 22 eiro.
Izstādē līdzās pārtikas produktiem varēja apskatīt un kaut ko nopirkt no jaunākajām latviešu dizaineru apģērbu kolekcijām, amatnieku darinājumus, pazīstamā zīmola “LaLAmpa” lampas un citu nozaru produktus.
Ivars Forands no Talsu puses bija atvedis trīs alpakas no sava 58 dzīvnieku lielā ganāmpulka (pavisam Latvijā ir ne vairāk kā 70 alpaku), kas piesaistīja daudzu apmeklētāju uzmanību. “Alpakas Latvijā no Čīles ievedām 2007. gadā. Esmu tās ļoti iemīlējis. Ar vēl dažiem audzētājiem esam vienīgie, kas no šiem mierīgajiem dzīvniekiem iegūst vilnu un tos pavairo. Centīsimies ieinteresēt par alpakām arī citus cilvēkus,” stāsta I. Forands.
Mierīgie, ēdināšanā ļoti neizvēlīgie dzīvnieki patlaban saimniekam sākot nest peļņu, tomēr sākotnējo ieguldījumu atpelnīšanai vēl būšot vajadzīgs ilgs laiks. No īpaši maigās alpakas vilnas adītu cepuri (izejvielu apstrādē nav izmantotas ķīmiskās vielas) izstādē varēja nopirkt par 30 eiro, bet vienu alpaku Forands varot pārdot lētāk nekā vidēji ES valstīs, kur tā maksā 1000 eiro.
Izstādes atklāšanā Latvijas Mazo un vidējo uzņēmumu foruma valdes priekšsēdētāja Elīna Egle aicināja uzņēmējiem būt radošiem un aktīviem arī turpmāk. Savukārt Erlens Kelle, izstādes “Latvija piedāvā” galvenais organizators, pateicās uzņēmējiem par uzticību.
“Izstādi “Latvija piedāvā” apmeklējam tāpēc, ka ieradāmies Rīgā pie radiem un mans darbs ir saistīts ar jaunajiem produktiem. Ļoti patika dalībnieku atsaucība, degustācijas. Izstāde ir laba, tomēr gribējās redzēt vēl vairāk Latvijas ražotāju,” tā Olimpiskajā centrā satiktais Mežvidu pagasta saimnieks Jānis Zirnītis. Viņu izstādē sastapām kopā ar sievu Lauru un meitām Zoju un Agnesi.
Diemžēl vairāki izstādes apmeklētāji rīkotājiem pārmeta augstās biļešu cenas (5 eiro), turklāt vēl bija jāmaksā par bērnu piedalīšanos atrakcijās.