Izstāde atgādinās vecāku padomu vērtību 0
Sestdien, 29. martā, Džūkstes Pasaku muzejā atklās izstādi “Klausi, ko māte un tēvs saka!”, informē muzeja vadītāja Dita Silava.
Veltīta pasaku tēvam A. Lerhim-Puškaitim (1859-1903), viņa daiļradei un oriģinālpasakām. Pamatā ņemtas A. Lerha-Puškaiša pierakstītās pasakas “Klausi, ko māte saka!”, “Trīs tēva padomi” un piesaistītas klāt citas pasakas, kurās ir atziņas par pozitīvu attieksmi pret vecāku padomiem.
A. Lerhim-Puškaitim vecāki bijuši lielā cieņā. Māte bijusi ārkārtīgi darbīga un liela dziedātāja. Viņa dziedāja bērniem, kad tie gulēja šūpulī. Sētā nevienu darbu nevarēja padarīt bez mātes piedalīšanās. Pat naktīm viņas rokas nav rimušas. Kad nācis miegs, tā tumsā sēdējusi uz gultas malas un adījusi. Viņa bijusi arī liela audēja, un šī māksla pārgājusi arī uz viņas meitām. Lasīt grāmatu pasaku vācējs arī iemācījies no mātes.
Rāšanās un gānīšanās Cīruļu mājās bija sveša lieta A. Lerha-Puškaiša tēvs nekad ar kalpiem nerunāja paaugstinātā tonī. Viņš bijis vienīgais noteicējs par ģimenes un mājas lietām. Savu zemi A. Lerha-Puškaiša tēvs kopis un paplašinājis ar aramzemi, jo daļa bija purvi un lejas, kas ļāva pārvērsties par aramzemi. Viņš arī pirmais savā apgabalā sācis art un dzelzs arklu ecēt ar dzelzs tapu ecēšām. Visai apkārtnei par brīnumu sācis lietot mākslīgos mēslus, sēt ābolu un ierīkot deviņu lauku saimniecību. Bērniem viņš ar lepnumu rādījis tos laukus, kurus savu laiku pārvērtis tīrumos, un izsacījis domas: “Gan jūs, kāpdami uz mūsu pleciem, Tiksiet arī tālāk par mums veciem”.
Džūkstes Pasaku muzejs vēlas saviem apmeklētājiem atgādināt, ka dzīvē ir vērtības, kuras nezūd un nezaudē savu aktualitāti, lai arī kurā valstī un kādā sabiedriskā iekārtā mēs dzīvotu. Pasakas rakstītas tautas pasaku tradīcijās, bet tajās atklājas arī autora domas un ideāli, tautas gudrībā sakņotās un dzīvē gūtās atziņas.
Izstāde būs apskatāma līdz 2015. gada 29. maijam.