Siltumnīcu pārklājumi 0


Plēve

+ Lētākais materiāls siltumnīcai. Visvieglāk montējams pat amatieriem.

Reklāma
Reklāma
RAKSTA REDAKTORS
Bez vainas vainīgs? Mirklī, kad trīs bērnu tēva Artūra kontā ienāca 200 eiro, viņš kļuva par bīstamu krāpnieku!
7 iemesli, kāpēc jūs nespējat zaudēt svaru pat, ja pārtiekat tikai no vienas salāta lapas
“Asaras acīs!” Tantiņas pie Matīsa kapiem tirgo puķu vainagus. Kāds izsauc policiju, bet viņa rīcība pārsteidz
Lasīt citas ziņas

– Salīdzinājumā ar stiklu (ja vien tas nesaplīst) un polikarbonātu kalpo īsāku laiku.

Var viegli mehāniski sabojāt.

PE (polietilēns) – hermētisks materiāls vienai sezonai, var izmantot tuneļveida lecektīm, jo ir vislētākais.

CITI ŠOBRĪD LASA

PP (polipropilēns) – salīdzinājumā ar polietilēnu mehāniski izturīgāks, bet trausls salā. Nav populārs, bet var būt kādā no siltākām zemēm ievestā komplektā.

Armētā plēve. Tajā iestrādāti polipropilēna diegi, lai palielinātu mehānisko izturību, pasargā augus no tiešiem saules stariem un uzlabo siltumizolāciju.

EVA (etilvinilacetāts) plēve – populārākā. Siltumnīcām pietiek ar 120–180 mikronu plēvi. Pārdošanā ir pat līdz 300 mikroniem biezas plēves. Stabilizēta izturībai pret saules ultravioletajiem stariem un temperatūras svārstībām. Līdz pat 98% gaismas caurlaidība. Var kalpot 7–10 gadus. Salīdzinājumā ar citām plēvēm saglabā izturību un elastību pat salā. Izturīga pret mehāniskiem bojājumiem. Ražošanas procesā izmantotas vielas, kas samazina ūdens kondensāta pilēšanu uz augiem, tas notek gar sienu.

Stikls

+ Liela gaismas caurlaidība, nenodils. Izmantojams ļoti ilgi, ja vien netiek mehāniski bojāts. Vizuāli visglītākais segums. Standarta piedāvājumā lētāks nekā polikarbonāts.

– Augu aizsardzībai no ultravioletā starojuma var uzlīmēt speciālas aizsargplēves vai lietot noēnošanas tīklus. Kaļķošana gan ir efektīva, taču izskatās briesmīga, it sevišķi mazā dārziņā.
Stikla siltumnīcas montāžu visdrošāk uzticēt speciālistam. Vajadzīga liela precizitāte, tas ir smags materiāls, konstrukcijām jābūt īpaši izturīgām un precīzām. Ja kāda jumta loksne ieplaisājusi, bīstami darboties. Loksnes nomaiņai vajag speciālas iemaņas.
Jumta segumam der izvēlēties rūdīto stiklu, kas saplaisā, bet neplīst lauskās.
Ar laiku starp loksnēm rodas spraugas.

Reklāma
Reklāma

Šūnu polikarbonāts

Apvieno stikla un plēves labās īpašības.

+ Augsta triecienizturība.
Pasargā augus no saules apdegumiem un no ultravioletā starojuma. Mazākas temperatūras svārstības.
Siltuma zudumi mazāki nekā stikla siltumnīcās.

– Jāizvairās no virsmas mehāniskiems skrāpējumiem, nav vēlams novietot putekļainu ceļu tuvumā.
Montāžai nepieciešamas iemaņas. Hermetizēšanai vajadzīgi speciāli papildmateriāli.
Gaisa kanālos var iekļūt mitrums, veidoties aļģes un mazināties gaismas caurlaidība.

Vai krāsai ir nozīme?

Seguma krāsai ir nozīme augu attīstībā, izmēģinājumos pārliecinājusies Latvijas Universitātes Augsnes un augu zinātņu institūta pētniece Ieva Erdberga. Taču tonētās plēves savu krāsu un specifisko iedarbību pēc pāris mēnešiem zaudē, tāpēc krāsojums vairāk uzskatāms par reklāmas triku. Alternatīva varētu būt krāsainais polikarbonāts. Ārzemju dārznieki izmantojot arī krāsainus noēnojamos sietus vajadzīgā spektra iegūšanai. Zinātniece, piemēram, novērojusi, ka gurķiem vislabāk patīk zilā un dzeltenā krāsa. Tā ir visbiezākā, ar vissliktāko gaismas caurlaidību, un varbūt tieši tas pamudina gurķus čaklāk bērnoties. Tomātiem un citiem nakteņiem mīļa ir rozā, sarkanā krāsa. Ja jāizvēlas segums siltumnīcai, kur kopā augs gurķi un tomāti, zinātniece iesaka sarkano. Zaļā izrādījusies vissliktākā izvēle, jo augi zem tās izstīdz. Līdzīgs efekts novērots arī zem armētās plēves, kas stiprināta ar zaļo diegu, tāpēc labāk pirkt siltumnīcas ar balto rūtojumu. Kopumā krāsaino segumu labākā īpašība ir tā, ka, salīdzinot ar bezkrāsaino segumu, tie vairāk aiztur saules UV starojumu un pasargā augus no apdegšanas.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.