Labāk netīrība, nevis skrāpējumi 0
Polikarbonāta siltumnīcai jāizvēlas klaja vieta, vēlams tālāk no putekļainiem ceļiem vai lieliem kokiem, jo uz seguma var krist lapas, augļi, lipīgais lapu izsvīdums.
Dažkārt dārznieki nezināšanas dēļ polikarbonātu sabojā. Piemēram, kāda kundze, rūpēdamās par tīrību, jauno tomātnamu noberzusi ar abrazīvo līdzekli Skaidra. Segums neglābjami saskrāpēts un pagalam, saule to drīz vien sabojās, arī ultravioleto staru aizsardzības vairs nav.
Speciālisti iesaka putekļus un netīrumus no polikarbonāta tikai noskalot ar šļūteni vai augstspiediena sūkni.
Ja siltumnīca sevišķi nosūbējusi, to vispirms der noskalot, lai būtu pēc iespējas mazāk sīku smilšu daļiņu, kas var saskrāpēt segumu. Pēc tam var uzliet neitrālu trauku mazgāšanas līdzekli, bet netīrākās vietas viegli paberzēt ar mīkstu drāniņu vai švammīti un noskalot ar ūdeni. Kāds neglītāks plankumiņš augiem netraucēs, taču segums netiks sabojāts. Tiem, kam estētika sevišķi svarīga, ieteicams izvēlēties bronzas krāsas segumu. Augiem patiks, netīrumus redzēt nevarēs.
Var gadīties arī citas neparedzētas ligas, piemēram, putns ierauga tārpiņu zem seguma un izknābj caurumu. Tad neko darīt – jāmaina loksne.
Plēve saglabā pozīcijas
Populārākais segums gan cenas, gan ērtās montāžas dēļ vēl aizvien ir plēve. Ja karkass paša būvēts, izvēloties izturīgu plēvi, var tikt pie labas un lētas augu mājas. Nav pat jāizvēlas dārgākā, biezākā plēve, jo ne katrs karkass izturēs 7–10 plēves mūžam solītos gadus, turklāt bez mehāniskiem bojājumiem neiztikt, arī gaismas caurlaidība pasliktinās.
Plēves siltumnīcu atsevišķas daļas vai daļēji saliktas augu mājas piedāvā galvenokārt vietējās, nelielās firmas vai meistari, veikalos tādu ir maz. Taču šīs koka siltumnīcas ir vienīgās, ja iepērkas pēc principa – izvēlies Latvijas preci!
Var iegādāties arī dažādus metāla karkasus ar plēvi vai bez tās. Dažas konstrukcijas ir pavisam trauslas, taču ar tādām būtu gana, ja augiem plāno uzlikt tikai agrotīklu.
! Izvēloties būvi, jāvadās pēc principa, ka būs gan vējš, gan stiprs lietus, nevis – gan jau nekas nenotiks un izturēs.
Plēves siltumnīcas karkasu ieteicams nokrāsot baltu vai aptīt ar gaišu materiālu. Tas palielinās plēves kalpošanas laiku, saskares vietās ar rāmi materiāls necietīs saules staros. Gaišs karkass arī nodrošinās 5–10% vairāk gaismas.
Jaunums plēves siltumnīcu montāžā ir speciāla lente, ko piestiprina ar būvniecībā lietojamo skavotāju, un nav jānaglo līstītes.
Var būvēt arī pili
Ja standarta siltumnīcu piedāvājums neapmierina un gribas kaut ko īpašu, tikai vienā eksemplārā, var vērsties pie ziemas dārzu vai lodžiju ierīkotājiem. Piemēram, siltumnīcām nav jābūt tikai brīvi stāvošām konstrukcijām, tās var projektēt klāt dzīvojamajai mājai vai saimniecības ēkai, skaidro uzņēmuma “DIVI L” pārstāve Ineta Bērziņa. Segumam arī viņa iesaka izvēlēties polikarbonātu bronzas tonī. Augi tajā jūtas lieliski, neveidojas apdegumi pat atklātā dienvidu pusē.
Individuāli projektētajai siltumnīcai ir vēl kāda priekšrocība – speciālists apskatīs nolūkoto vietu, ieteiks labāko risinājumu un palīdzēs izvairīties no kļūdām. Profesionāļi var arī labiekārtot siltumnīcas apkārtni, ierīkot bruģi ārpusē un izlikt kvalitatīvus celiņus iekšpusē. Arvien vairāk cilvēku vēlas praktisko apvienot ar skaisto, piemēram, tomātu dobes tuvumā ierīkot laukumiņu, kur novietot krēslu un galdiņu atpūtai un augu vērošanai.
Individuāli būvētas siltumnīcas gan izmaksās vismaz divreiz dārgāk, taču arī garantijas laiks no pamatīgām konstrukcijām gatavotam namiņam teju vai mūžīgs. Protams, seguma materiālu pēc kāda laika nāksies nomainīt. Šādām stabilām konstrukcijām izmanto rūdīto stiklu (ja būve atrodas vairāk noēnotā vietā) vai polikarbonātu (ja tā ilgstoši pakļauta saules ietekmei).