Izsmeļoši padomi īstās siltumnīcas meklējumos: kā uzstādīt, kura labāka un izturīgāka 0
Kamēr bērni istabā darbojas ar lego, tēvs dārzā liek siltumnīcu! Tas, kam ir laiks un galdnieka prasmes, visu var darināt pats, bet arvien vairāk dārznieku izvēlas jau gatavus namiņus. Tie ir glīti un uzslejami vienā vai divās dienās.
Iegādājoties siltumnīcu, svarīgi saglabāt pirkuma čeku, jo augu mājām ir divu gadu garantija. Ja šajā periodā atklāsies ražotāja vainas dēļ radies brāķis, pārdevējam būs pienākums to novērst.
Siltumnīcu izvēle katru gadu kļūst arvien lielāka un cenas sarūk, jo pārdevēju vidū ir sīva konkurence. Visgrūtāk sabalansēt pieņemamu cenu un kvalitāti. Speciālisti par labāko segumu siltumnīcām uzskata šūnu polikarbonātu, taču cenas dēļ populāras joprojām ir plēves būdiņas. Stiklu izvēlas retais.
Konstruktori ienāk dārzā
Gatavās standarta siltumnīcas ir glītas un ātri, viegli samontējamas – tāpat kā bērnu konstruktori, sola tirgotāji. Internetā pat atrodamas pamācošas filmiņas par to montāžu.
Jo lielāka un dārgāka siltumnīca, jo prātīgāk tomēr nepaļauties uz savām montāžnieka spējām, bet tirdzniecības vietā sarunāt zinošu meistaru. Viņu darbs nav lēts, jāšķiras vismaz no 100 eiro un vairāk, taču daudzās firmās tad nav jāmaksā par piegādi. Galvenais – ja garantijas laikā atklāsies kādas nepilnības, nevarēs novelt vainu uz saimnieka kļūdu montējot. Un nevajag ļauties dažu aptaujāto firmu mulsinošajam apgalvojumam, ka meistarus meklējot tikai pensionāres bez vīriem. Uzticamam tirgotājam šādai iespējai jābūt!
Ja skaidri zināms modelis, vērts meklēt internetā un izvēlēties lētāko variantu, jo ik pa laikam tiek piedāvātas dažādas akcijas, piemēram, bezmaksas piegāde visā Latvijas teritorijā vai piegāde par 5 eiro.
Firmas sezonai parasti jau ir sagatavojušās, un lielāko daļu siltumnīcu modeļu var iegādāties kaut vai tajā pašā dienā. Ja nepieciešama piegāde vai meistars, var nākties kādas dienas pagaidīt.
! Mazdārziņos populāras ir arkveida būdiņas ar zaļi armētu plēvi, kas gan tikai pa gabalu izskatās vienādas. Svarīgākais – konstrukcijas stabilitāte.
Vislētākajiem saliekamajiem variantiem, kas nereti nopērkami lielveikalos, karkass sastiprināts ar plastmasas leņķiem. Tas ir riskants un nedrošs pirkums. Ilgāk kalpos siltumnīcas, kam karkass ir no armēta tērauda caurulēm, kuras saskrūvētas ar skrūvēm. Ja pirms ziemas siltumnīcai plēvi noņem, tā kalpos ilgi. Turklāt, ja karkass stiprs, var iegādāties rezerves plēvi konkrētajam modelim (modeļa nosaukumu un pārdevēju der atcerēties!).
Domā par ventilāciju
Dārznieki zina, ka augu labklājībai sevišķi svarīga ir ventilācija. Jo būve lielāka, jo labāka gaisa apmaiņa un augiem tīkamāk. Sliktas ventilācijas dēļ radies kondensāts (it sevišķi tomātiem) var veicināt slimības. Tomātu siltumnīcai vajadzētu būt vismaz 2,20 vai 2,50 m augstai, skaidro siltumnīcu speciāliste Brigita Rībena. Iegādājoties siltumnīcu, jāņem vērā, ka parametros augstumu norāda līdz pašai korei, bet sānos, kur būs augi, tā kļūs strauji zemāka. Viens no risinājumiem – veidot paaugstinātus pamatus.
Pavisam mazām siltumnīcām parasti ir tikai vienas durvis un pretējā galā – lūka, bet prāvāka izmēra augu mājām ar šādu risinājumu nepietiks. Jānoskaidro, vai siltumnīcai ir ventilācija jumtā vai sānā, jo vairākumam ir vienīgi durvis abos galos (daudziem modeļiem gan ir atsevišķi atverami logi). Ja nav, vēlams izvēlēties modeli, kur šādu papildaprīkojumu var nodrošināt.
Apdomāšanas vērts pirkums – automātiskā ventilācijas iekārta, ko piedāvā daudzas firmas. Tās darbības principu skaidro siltumnīcu būves speciālists Andris Nazarovs: – Ja ir par karstu, cilindrā sasilušais gaiss izvirza virzuli, kas atver lūku. Kad kļūst vēsāks un cilindrs atdziest, lūka aizveras. Montāža vienkārša, nevajag nekādu papildu enerģijas avotu. Var uzmontēt arī līdz 7 kg smagai koka karkasa siltumnīcas ventilācijas lūkai. Ziemā mehānismu demontē un tur siltā telpā. Aptuvenā cena – 35 eiro. Šādu risinājumu sevišķi novērtēs darbā aizņemti dārzu saimnieki un tie, kam vasarā patīk ilgāk pagulēt, jo saule siltumnīcu var pārvērst pirtī jau no paša rīta.
Vērts arī apdomāt, kā nostiprināt siltumnīcu pie zemes. Parasti iespējams papildus iegādāties dažādus enkurus, stiprinājumus. Labs jauninājums polikarbonāta siltumnīcām – arkveida modeļu stiprinājuma komplektā iekļautas vai nu skrūves, vai speciāls stīpojums. Ar to loksnes var stiprāk piespiest karkasam, samazinot siltuma zudumus, tās arī mehāniski nebojā segumu. Turklāt ar šādu stīpojumu vieglāk materiālu nomontēt, ja siltumnīcu plāno pārvietot, tīrīt vai mainīt loksnes.