Pirms endoprotezēšanas operācijas 0
Pirms gūžas vai ceļa locītavas operācijas tiek nozīmētas vairākas vispārējās medicīniskās pārbaudes, tai skaitā arī ginekoloģiskā un stomatoloģiskā izmeklēšana. Ārsta uzraudzībā jāpārtrauc lietot medikamenti, kas samazina asins recēšanu un ietekmē imunitāti, vai jāaizvieto tie ar citiem.
Pacientam ieteicams pielāgot mājokli rehabilitācijas periodam — paaugstināt gultu, izvietot poda uzliku un rokturus, vajadzības gadījumā izmantot citas palīgierīces.
Divpadsmit stundas pirms operācijas nedrīkst ēst, dzert un smēķēt. Ņemot vērā dažādus faktorus ārsts nozīmē vispārējo vai lokālo anestēziju.
Pēc endoprotezēšanas operācijas
Pēc gūžas vai ceļa locītavas protēzes ievietošanas uzlabojas kājas funkcija, gaita un samazinās vai pavisam izzūd sāpes. Tomēr operācija ir tikai daļa no kopējā ārstēšanas procesa. Ne mazāk svarīga ir rehabilitācija – fizioterapijas un rehabilitācijas speciālisti iemāca nostiprināt muskuļus, izstrādāt kustības un pareizi pārvietoties. Jau pirmajā dienā pēc ceļa vai gūžas operācijas, izmantojot palīglīdzekļus, iespējams staigāt. Taču vismaz piecas dienas jāpavada slimnīcā. Šajā laikā pacients tiek uzraudzīts un fizioterapeita pavadībā iemācās izmantot nepieciešamos palīglīdzekļus — kruķi vai staigāšanas rāmi. Brūce sadzīst divu nedēļu laikā.
Atgriezties darbā atkarībā no profesijas iespējams pat pēc desmit dienām, taču reizēs, kad darbs bijis locītavas bojājuma izraisītājs, to atsākt nedrīkst. Savukārt dzimumdzīvē jāizvairās no pozīcijām, kas var izmežģīt locītavu. Ja sieviete pēc endoprotezēšanas paliek stāvoklī un kājas kustas labi, ir iespējams dzemdēt dabīgā ceļā, bet reizēm nepieciešams ķeizargrieziens.
Pēc operācijas drīkst nodarboties ar sportu, taču nav ieteicamas aktivitātes, kas izraisa kājas triecienu pret zemi — lēkšana un skriešana. Tas nav aizliegts, taču pacientam jārēķinās, ka tādā gadījumā protēze nolietosies daudz ātrāk. Ieteicamie sporta veidi — peldēšana, riteņbraukšana, nūjošana, golfs.