Foto: LETA

Izsludināti Dzejas dienu balvas nominanti un festivāla programma 0

No 7. līdz 16. septembrim Rīgā noritēs starptautiskais profesionālās dzejas festivāls “Dzejas dienas 2019”, informē Latvijas Rakstnieku savienība.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
Veselam
tad ir pareizi ēst hurmas – ar vai bez mizas? Uztura speciālistiem ir kategoriska atbilde
Lasīt citas ziņas

Šogad tā fokuss mērķēts uz laikmetīgo dzeju un Balkānu autoriem, un festivālā piedalīsies vairāk kā 80 dzejnieki un atdzejotāji no 11 valstīm.

Starptautiskais profesionālās dzejas festivāls “Dzejas dienas” ir ikgadējs notikums, kas ierasti septembra pirmajā pusē pulcē dzejas profesionāļus un žanra cienītājus dzejas lasījumos un citos dzejai veltītos pasākumos Rīgā un visā Latvijā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Dzejas dienas aizsākās 1965. gada 11. septembrī Komunāru parkā (pašreizējā Esplanādē), toreiz atzīmējot latviešu dzejnieka Raiņa 100. dzimšanas dienu ar viņam veltīta pieminekļa atklāšanu. Nākamā gada 30. martā Latvijas Rakstnieku savienība nolēma dzejas dienas rīkot katru gadu, tā iedibinot jaunu tradīciju.

“Dzejas dienām piemīt kāda metafizika. Neviens nevar izskaidrot, bet tā ir. Varbūt tāpēc, ka dzīvojam populisma laikmetā un situācijā, kad visi melo. Dažas dienas gadā cilvēki grib piedzīvot kādu patiesības mirkli, ko viņiem sniedz dzeja,” festivāla nozīmi uzsver Latvijas Rakstnieku savienības priekšsēdētājs Arno Jundze.

Šogad festivāla programma no 7. līdz 16. septembrim pulcēs vairāk kā 80 dzejniekus un atdzejotājus no Latvijas, Igaunijas, Lietuvas, Albānijas, Serbijas, Maķedonijas, Sīrijas, Horvātijas, Velsas, Beļģijas un Polijas.

Festivāla notikumi noritēs gan pazīstamās, gan dzejai nepierastās vietās – Latvijas Nacionālajā bibliotēkā, Elektrum Olimpiskā centra peldbaseinā, Raiņa un Aspazijas mājā, Ziepniekkalna apkaimē, Esplanādē un Rīgas centra ielās, Cafe “Film Noir” un “Koka Rīga”, Āgenskalna tirgū un citviet.

Šogad par festivāla “Dzejas dienas 2019” vēstniecību izvēlēta mākslas galerija “Noass”, kurā noritēs liela daļa festivāla notikumu un kur festivāla laikā būs pieejams arī dzejas grāmatu maiņas punkts.

Ārvalstu viesu piedalīšanās “Dzejas dienās” ir sena tradīcija. Lai iegūtu koncentrētāku skatu uz notālēm grūti notveramajām poētiskajām aktualitātēm, festivāla veidotāji piedāvā iepazīt dažādu valstu un reģionu dzeju, veicinot jaunu atdzejojumu tapšanu un Latvijas auditoriju iepazīstinot ar dažādiem nozīmīgiem citvalstu autoriem.

Reklāma
Reklāma

Šogad “Dzejas dienās” viesosies Balkānu reģiona dzejnieki: albānis ParidsTeferiči, maķedonietis Ģoko Zdraveskis un serbs Petars Matovičs kopā ar atdzejotājiem Denu Dimiņu, Ingmāru Balodi un Arvi Vigulu.

Savukārt Baltijas viesu vakarā apmeklētāji varēs iepazīties ar trīs Baltijas valstu dzejnieku daiļradi – Latviju pārstāvēs līvu valodnieks, tulks un dzejnieks Valts Ernštreits, no Lietuvas lasījumos piedalīsies jaunā, bet ļoti jaudīga dzejniece Aušra Kaziliunaite, savukārt, Igauniju pārstāves īstais enfant terrible, dzejnieks, politiķis un žurnālists Kivisildniks.

Līdztekus festivāla norisei Latvijas Rakstnieku savienības padome turpina būtisku festivāla tradīciju – piešķirt “Dzejas dienu” balvu par labāko oriģināldzejas vai atdzejas krājumu.

Šogad balvai nominēti pieci dzejas krājumi, kas izdoti laika posmā no 2018. gada 1. augusta līdz 2019. gada 1. augustam) – Jāņa Vādona “Klusuma forma” (Pētergailis, 2019); Aivara Madra “Zonas” (Neputns, 2019); Arvja Vigula “Grāmata” (Orbīta, 2018); Jeļenas Glazovas “Алчность / Alkatība” (atdzejojis Arvis Viguls, izdvis Valters Dakša, 2019); “Dziesma par manu Sidu. Senspāņu varoņepus” Ulda Bērziņa atdzejā (Neputns, 2019).

Balvas laureāts tiks izvēlēts aizklātā balsošanā, un naudas balva 1000 eiro apmērā tiks svinīgi pasniegta “Dzejas dienu” pasākumā “Klasiķu vakars” 13. septembrī plkst. 19 centrā “Koka Rīga”.

Turpinot 2018. gada iniciatīvu, arī šogad notiks online dzejas festivāls, kura ietvaros septiņu dienu laikā no 6. līdz 12. septembrim, pievienojoties Facebook grupai “Dzejas rupors”, jebkurš varēs sākt vai arī turpināt rakstīt dzejoļus, gūt prominentu dzejnieku atsauksmes un citu dalībnieku komentārus.

Pateicoties pērnā gada “Dzejas ruporam”, šogad sadarbībā ar kultūras portālu “Satori” 7. septembrī plkst. 18 mākslas galerijā “Noass” noritēs diskusija par dzeju internetā, savukārt 14. septembrī plkst. 15 Āgenskalna tirgū jaunie online dzejnieki tiksies “Dzejas ruporam” veltītajā pasākumā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.