Izšķīrāmies, bet dzīvojam kopā: Izdzīvošanas noteikumi 0
Dažreiz pēc šķiršanās esam spiesti tomēr mitināties zem viena jumta ar bijušo partneri. Kā pārdzīvot šo laiku, stāsta psychologies.ru eksperti.
Pat tad, ja šķiršanās notikusi pēc abpusējas vienošanās, dzīvot kā piespiedu kaimiņiem abiem parasti ir ļoti grūti. “Tā gandrīz vienmēr ir psiholoģiski sarežģīta situācija, un der ievērot virkni noteikumu, kas var palīdzēt,” uzskata ģimenes tiesību jurists Džims Adonico.
1. Izveidojiet galīgās šķiršanās plānu.
Jums jāsastāda plāns, kā mainīt situāciju, lai galu galā dzīvotu atsevišķi. Bez šīs izpratnes saglabāt mierīgu līdzāspastāvēšanu ir gandrīz neiespējami.
2. Nosakiet “savu” vietu mājā.
Katram jābūt savai dzīves telpai, kurā otra puse nevar tā vienkārši uzrasties. Un, protams, nekādā gadījumā nevajadzētu gulēt kopīgā gultā.
3. Glabājiet visus svarīgos dokumentus drošā vietā.
Lielākā daļa cer, ka šķiršanās notiks mierīgi un varēsim paļauties uz partneri. Džima Adonico jurista pieredze rāda, cik viegli bijušie laulātie var nostāties uz kara takas, ja sev svarīgos jautājumos nenonāk pie vienošanās.
4. Neizvairieties no savas mājas.
Tas vairāk attiecas uz vīriešiem. Reizēm stress no kopīgas uzturēšanās vienā mājoklī ir tik liels, ka rodas vēlme izvairīties no atgriešanās mājās. Bet, ja jums ir bērni, tas viņiem raida nepatiesu signālu: tētis vairs nevēlas ar mums komunicēt. Kamēr neesat sākuši dzīvot atsevišķi un jums nav vietas, kur regulāri satikties ar bērniem, jūs nevarat pārstāt sarunāties ar viņiem tāpēc, ka ir grūti dalīt māju ar viņu māti. Tēva pastāvīgā prombūtne būs papildu trauma bērniem, kuri jau tā pārdzīvo par vecāku šķiršanos.
5. Izvairieties no strīdiem.
Emocijas šķiršanās laikā un pēc tās bieži vien ir nokaitētas, konflikti var sākties ātri un vētraini. Īpaši situācijā, kad abām pusēm ir labi zināmas vienam otra vājās vietas. Tu nevari uzņemties atbildību par partneri, bet vari mēģināt sevi kontrolēt un neuzsākt strīdu pirmais.
6. Izvairieties no kārdinājuma.
Var rasties situācijas, kas provocē jūs uz fizisko tuvību. Šķiršanās iniciators visbiežāk nožēlo, ka padevies kārdinājumam. Savukārt tas, kurš joprojām mīl, jūt vēl lielākas dvēseles sāpes. Ir svarīgi, lai abas puses nepārkāpj robežu. Pat ja jūsu jūtas nav atdzisušas, atcerieties, ka pieņēmāt lēmumu šķirties. Piespiedu kopā dzīvošana nevar kļūt par pamatu, lai mēģinātu sākt no jauna.
“Emocionālās reakcijas ir – attiecību saglabāšana”
Nataļja Arcibaševa, geštaltterapeite
Ja tu joprojām mīli, nemaldini sevi un nesapņo, ka viss atgriezīsies. Sadaliet savu dzīves telpu, lai pēc iespējas mazāk saskartos. Novāciet lietas, kas atgādina par kopīgo pagātni. Jā, jūsu stāvoklī ir dabiski dusmoties, raudāt, sašust. Taču partneris vairs nepiedalās tavā dzīvē un no viņa nevar gaidīt sapratni. Tāpēc ir svarīgi ļaut vaļu jūtām, tikai ne saskarsmē ar viņu, bet vienatnē ar sevi, ar draugiem.
Kā komunicēt ar viņu? Vairāk rūpējoties par sevi. Tev jāveido jauna dzīve, jākompensē zaudējumi, jāmeklē citi savas labklājības nodrošināšanas avoti. Tādēļ maksimāli diplomātiski pārtrauc sarunas, kuras neapmierina, noslēdz sev noderīgas vienošanās.
Nevar bezgalīgi izteikt pretenzijas. Tava emocionalitāte ir savdabīga attiecību saglabāšana, un tev tas nenāk par labu.
Ja esi šķiršanās iniciators, droši vien jutīsies vainīgs par notikušo. Bieži vien tas izpaužas vai nu nestabilā uzvedībā, ko partneris var novērtēt kā nodomu atgriezties, vai agresīvā aizsardzības pozīcijā, kas papildus sāpinās bijušo partneri.
Ko var darīt? Izstrādājiet noteikumus kā kopmītnē: kurš par ko maksā, kur katram atrodas produkti, vai var vest viesus un vai par to ir jābrīdina. Labāk uzrakstīt to visu uz papīra, lai nebūtu domstarpības un katru reizi nebūtu jāatgriežas pie diskusijas.
Ieņem neitrāli līdzjūtīgu pozīciju: jā, es dzirdu tevi, saprotu tavas jūtas. Bet mēs vairs neesam kopā, un mums tas ir jāpieņem. Gadās, ka pamestais partneris neapzināti cenšas izteikt aizvainojumu savos lūgumos, pēkšņi atceras papildu tēriņus, gaida ārkārtas palīdzību. Uzņemies atbildību par jauno robežu ievērošanu, pat ja partneris cenšas tās pārkāpt.
Ja esat spiesti dzīvot kopā vienā mājoklī savstarpēja naida atmosfērā, labāk iet projām. Apmesties pie draugiem, radiniekiem vai lūgt pajumti krīzes centrā – jebkurš no šiem lēmumiem būs labāks par palikšanu kopīgajā miteklī.