Izskatīšanai virza izmaiņas sabiedrisko mediju valdes locekļu atlases kārtībā 0
Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisija izskatīšanai galīgajā lasījumā šodien atbalstīja Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likuma grozījumus, kas paredz precizēt sabiedrisko mediju valdes locekļiem izvirzāmās prasības un atlases procedūru, kā arī valdes atsaukšanas kārtību, aģentūru LETA informēja parlamenta Preses dienestā.
Būtiski, lai sabiedriskos medijus vadītu cilvēki ar nevainojamu reputāciju, augstāko izglītību, zināšanām par nozari un citām kompetencēm, kas nepieciešamas konkrētam valdes locekļa amatam,” iepriekš likumprojekta izskatīšanas gaitā atzīmējis Cilvēktiesību komisijas priekšsēdētājs Artuss Kaimiņš (KPV LV), norādot, ka diskusijas ar nozares pārstāvjiem par nepieciešamajām izmaiņām notikušas arī Cilvēktiesību komisijas Mediju politikas apakškomisijā.
Grozījumi paredz kā obligātu prasību valdes locekļiem noteikt iepriekšēju pieredzi valdes, padomes vai augstākā līmeņa vadītāja amatā, paredzot, ka iepriekšēja pieredze mediju jomā tiek uzskatīta par priekšrocību, norādīts likumprojekta anotācijā. Tāpat kā obligātas prasības noteiktas valsts valodas un vismaz vienas oficiālās Eiropas Savienības valodas zināšanas, augstākā izglītība vismaz maģistra grāda līmenī, izpratne par mediju nozari, īpaši par sabiedrisko mediju lomu, kā arī zināšanas par publisko personu kapitālsabiedrību pārvaldību.
Savukārt, lai nodrošinātu valdes locekļu iecelšanas procesa caurskatāmību, paredzēts izveidot sabiedrisko mediju valdes locekļu Nominācijas komisiju, norādīts likumprojekta anotācijā. Iecerēts, ka komisijas vairākumu veidos neatkarīgie eksperti, nodrošinot žurnālistikas, mediju, personāla vadības, korporatīvās pārvaldības un uzņēmējdarbības vadības jomu pārstāvniecību.
Paredzēts, ka Nominācijas komisija valdes locekļa amatam varēs izvirzīt vairākus kandidātus, savukārt Nacionālo elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome (NEPLP) no tiem ievēlēšanai izvirzīs vienu, kura vārdu un uzvārdu nedēļu pirms ievēlēšanas publiskos NEPLP mājaslapā. Tāpat paredzēts, ka NEPLP locekļiem būs tiesības iepazīties ar visu vērtējamo kandidātu iesniegtajiem dokumentiem, parakstot apliecinājumu par informācijas neizpaušanu trešajām personām.
Pašlaik Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likums nosaka, ka sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu valdes ieceļ un atceļ NEPLP. Savukārt par sabiedriskā elektroniskā plašsaziņas līdzekļa valdes locekli var apstiprināt personu, kurai ir laba reputācija, augstākā izglītība un vismaz piecus gadus ilga profesionālā pieredze plašsaziņas līdzekļu jomā vai uzņēmumu vadībā.
Likumprojektu galīgajā lasījumā plānots skatīt Saeimas 20.jūnija sēdē.