Izskatīšanai komisijā nodod grozījumus par administratīvās atbildības regulējumu augu aizsardzības jomā 0
Saeima šodien izskatīšanai Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijā nodevusi grozījumus Augu aizsardzības likumā, paredzot administratīvās atbildības regulējumu augu aizsardzības un augu karantīnas jomā.
Likuma grozījumus izstrādāja Zemkopības ministrija (ZM), un tos iepriekš atbalstīja Ministru kabinets.
Ar grozījumiem likumā paredzēts noteikt administratīvo atbildību par augu aizsardzības līdzekļu (AAL) laišanas tirgū prasību pārkāpšanu, atsevišķi šādu atbildību paredzot aizsardzības līdzekļu lietošanas prasību pārkāpšanu, jo administratīvās atbildības subjekts lietošanas prasību pārkāpšanas gadījumā un laišanas tirgū prasību pārkāpšanas gadījumā lielākoties atšķiras.
Tā kā pārkāpumi augu aizsardzības jomā var izpausties atšķirīgi, kā arī to atstātā ietekme ir atkarīga no katra normatīvo aktu pārkāpuma rakstura, plānots palielināt diapazonu, kādā iespējams noteikt administratīvo sodu.
Paredzēta iespēja izteikt brīdinājumu, kas šāda veida pārkāpumiem iepriekš netika paredzēts.
Tāpat paredzēts palielināt naudas sodu apmēru – tas nepieciešams, lai personas atturētu no pārkāpumu izdarīšanas, ievērojot bīstamību, ko neatļautas darbības ar ķīmiskām vielām var nodarīt cilvēku un dzīvnieku veselībai un apkārtējai videi, skaidro ZM.
Vienlaikus gan AAL izplatītājiem, gan lietotājiem plānots noteikt atbildību par nereģistrētu līdzekļu laišanu tirgū vai lietošanu.
Likumprojektā paredzēta administratīvā atbildība par fitosanitāro pasākumu neīstenošanu augu karantīnas organismu vai kaitīgo organismu izplatības ierobežošanai un apkarošanai vai fitosanitāro prasību neievērošanu. Savukārt nereģistrēšanās fitosanitārajai kontrolei pakļauto augu un augu produktu apritē iesaistīto personu reģistrā ir noteikta kā jauns pārkāpuma veids.
Par atsevišķu pārkāpuma veidu noteikti arī pārkāpumi koksnes iepakojamā materiāla apritē.
Vienlaikus noteikta atbildība par fitosanitārajai kontrolei vai attiecīgai apstrādei pakļauto augu vai augu produktu izvešanu no Latvijas. Ja personas no Latvijas izved augus vai augu produktus bez fitosanitārās kontroles vai attiecīgās apstrādes, saņēmējvalsts varēs nosūtīt Latvijai paziņojumu par neatbilstošu augu vai augu produktu nosūtīšanu, kā arī ierobežot šādu produktu turpmāku ievešanu no Latvijas, tādējādi radot šķēršļus citu personu iespējām eksportēt produkciju uz valstīm, kas noteikušas šādus ierobežojumus.
Tāpat ir saglabājama iepriekš paredzētā administratīvā atbildība par normatīvajos aktos par augu karantīnu noteikto augu, augu produktu un ar tiem saskarē nonākušo priekšmetu izplatīšanu ar nederīgu augu pasi vai etiķeti vai bez tās. Vienlaikus bija nepieciešams paredzēt lielāku soda apmēru juridiskajām personām. Papildus nepieciešams noteikt jaunu pārkāpuma veidu – augu pasu izgatavošanu bez dienesta atļaujas.
Augu aizsardzības likumā tāpat paredzēts iekļaut personas pienākumu nekavējoties informēt dienestu par karantīnas organismu vai citu nepazīstamu organismu vai simptomu parādīšanos Latvijā. Šāds pienākums likumā ir noteikts, jo jauna kaitīgā organisma tālāku izplatīšanos bieži vien ir iespējams novērst tikai tad, ja to iznīcina jau pašā sākumā, tāpēc ir ļoti būtiski, lai personas šādos gadījumos nekavējoties informētu dienestu, norāda ZM. Ievērojot minēto, paredzēts noteikt jaunu administratīvās atbildības veidu par neziņošanu, ja parādījies kāds augu karantīnas organisms, cits nepazīstams organisms vai to simptomi.