Foto; Edijs Pālens/LETA

Izskan, ar ko saistīta Vilnīša lieta. Lietā ir daudz neskaidrību 0

Vilnīša lieta saistīta ar kādas poļu firmas mēģinājumu iegūt maksājumu iestādes licenci, vēsta TV3 raidījums “Nekā personīga”. Vilnīša lietā aizdomās tur arī advokāti Ramiņu un vēl kādu bijušo KNAB darbinieku.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Putins jau sācis plaša mēroga karu pret Eiropu, taču Rietumi baidās to atzīt
Lasīt citas ziņas

Bijušo KNAB priekšnieku Normundu Vilnīti, vēl vienu biroja eksdarbinieku Andreju Vasiļeviču un advokāti Ievu Ramiņu policija tur aizdomās par kukuļa piesavināšanos, vēsta raidījums.

Kāda Polijā bāzēta kompānija maksāja Vilnīša firmai 135 tūkstošus, lai tā palīdz izkārtot licenci maksājumu iestādes darbībai, taču licenci tā neieguva. Finanšu un kapitāla tirgus komisija to atteica.

CITI ŠOBRĪD LASA

Bet naudu Vilnīša uzņēmums iztērēja, un kādreizējam galvenajam korupcijas apkarotājam lieta var beigties ne vien ar apsūdzībām korupcijas mēģinājumā, bet arī ar detektīvlicences zaudēšanu.

Tomēr lietā ir daudz neskaidrību. Policija nav noskaidrojusi to FKTK personu, kura kukuli bija plānots nodot. Nav arī skaidrs, kāpēc lieta nebija KNAB kompetencē, vēsta “Nekā personīga”.

Normunds Vilnītis KNAB sāka vadīt pirms 10 gadiem. Viņu izvēlējās 17 pretendentu vidū. Tomēr līdzīgi saviem priekšgājējiem, KNAB priekšnieka krēslā Vilnītis visu pilnvaru laiku nenoturējās. Ģenerālprokurora Ērika Kalnmeiera izveidota komisija atklāja, ka viņš birojā pieņēmis cilvēkus ar piesegpasēm un pārkāpis slepenības režīmu. Tāpat bija aizdomas, ka viņš licis veikt nesankcionētu operatīvo izstrādi par sev interesējošām personām. Saeima Vilnīti no KNAB priekšnieka amata atbrīvoja 2011.gada vasarā. Trīs gadus vēlāk Vilnītis sāka piedāvāt detektīvpakalpojumus.

“Nekā personīga” neoficiāli zināms, ka Vilnītis kārtojis “Norvik bankas” pircēja Grigorija Guseļņikova intereses Latvijā, kas gan beidzies ar konfliktu abu starpā. Tāpat Vilnītis manīts izsekojam Saeimas deputātu, kurš tobrīd bija slepenās Nacionālās drošības komisijas loceklis.

Vilnīša detektīvaģentūra atrodas daudzdzīvokļu mājā netālu no Pasažieru ostas. Te nav ne zvanu pogas, ne arī kādas norādes par kompāniju.

Detektīvdarbība tiek stingri uzraudzīta, tāpēc Vilnīša tālāko darbību šai sfērā apdraud kāda krimināllieta. Vilnīti Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvalde tur aizdomās par kukuļa piesavināšanos.

Pirms vairāk nekā trim gadiem Polijas kompānija “GPN Data EUROPE” iegādājās firmu Latvijā, lai saņemtu licenci maksājuma iestādes darbībai. Tas ļautu kompānijai sniegt pakalpojumus visā Eiropas savienībā. Šādiem uzņēmumiem jāiziet stingra procedūra Finanšu un kapitāla tirgus komisijā.

Reklāma
Reklāma

Poļiem radās grūtības licences saņemšanai. Kompānijai bija jāatklāj patiesā labuma guvējs, naudas izcelsme un jāuzrāda brīvie līdzekļi. Firma FKTK prasības nevarēja izpildīt.

“GPN Data Latvia” vērsās pēc palīdzības Vilnīša firmā. Un 2016.gada nogalē pārskaitīja tai 135 tūkstošus eiro. Policija domā, ka poļi deva naudu, lai Vilnītis uzpirktu FKTK amatpersonas. Iesaistītie to noliedz. Vilnīti uzrunāja viņa kādreizējais kolēģis KNAB Andrejs Vasiļevičs. Viņš bija “GPN Data Latvia” darbinieks, ziņo raidījums.

Vilnītis licences kārtošanā iesaistīja zvērinātu advokāti Ievu Ramiņu. Viņas birojā pirms daudziem gadiem praktizēja pašreizējais FKTK padomes priekšsēdētājs Pēters Putniņš. FKTK apstiprina, ka advokāte nākusi uz sarunām un advokātu klātbūtne licenču kārtošanā esot pat vēlama. Sarunas ilgušas vairākus mēnešus, taču bez firmai vēlamā rezultāta.

Pēc raidījuma vēstītā, poļi naudu bija samaksājuši, taču rezultāta nebija. Vilnītis bija notērējis saņemtos 135 tūkstošus. GPN licenci tā arī neieguva. Kompānijas vadība Polijā bija nemierā, izeica neuzticību valdes loceklim Vladimiram Remi un vērsās pret viņu tiesā. Remi savukārt vainoja visus pārējos. Visdrīzāk pēc Remi iesnieguma Ekomomisko noziegumu apkarošanas pārvalde pērn sāka kriminālprocesu par sagatavošanos kukuļdošanai, kukuļa piesavināšanos un naudas atmazgāšanu.

Valsts policijas Galvenās kriminālpolicijas pārvaldes priekšnieks Andrejs Grišins no komentāriem atturējās. “Es atturēšos no komentāriem. Mēs izmeklējam tās lietas, uz kurām pavedienus mēs uzejam. Tas ir mūsu kompetences jautājums,” viņš atbildēja uz jautājumu, kāpēc lietu neizmeklē ENAP.

Detektīva sertifikātam beidzies termiņš un Vilnītis to nav pagarinājis. Taču spēkā ir licence, kas ar šiem pakalpojumiem ļauj nodarboties Vilnīša vadītajam uzņēmuma.

Likums nosaka, ja pret Vilnīti cels apsūdzību, licenci “Information Agency” zaudēs.

Advokāte Ieva Ramiņa lūgusi advokātu padomei, apturēt viņas darbību advokatūrā, ko padome ir izpildījusi. Šīs lietas procesa virzītājs ir Vitālijs Polovinskis, kurš Ekonomikas policijā ir priekšnieka vietnieks nodaļai, kas pamatā izmeklē banku lietas.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.